Suya yüzde 15 indirim

  • Kastamonu Belediye Meclisi’nin Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleşen toplantısında MHP’li Belediye Meclis Üyesi Cevad Uyanık tarafından gündeme getirilen su faturalarına indirim konusunda hazırlanan komisyon raporu görüşüldü. İlk etapta Haziran ayından geçerli olmak üzere su ücretlerinde yüzde 15 indirime gidilmesine karar verildi. Belediye Meclisi’nde logo konusu da gündeme geldi ve mevcut logoya T.C. ibaresi ve belediye kuruluş yılının eklenmesi de kararlaştırıldı.

 

 

Belediye Meclisi’nin Mayıs ayı ikinci olağan toplantısı önceki akşam Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başkanlığında gerçekleşti. Toplantının ilk maddesinde 2018 Mali Yılı Gelir Gider Kesin Hesabı’nın görüşülmesi yer aldı. 2018 Mali Yılı Gelir Gider Kesin Hesabı, oy çokluğuyla kabul edildi.  Saraçlar Mahallesi’nde yer alan 725 ada 69 no’lu plan değişikliği teklifi ise Meclis tarafından kabul edilmedi.

Mülkiyeti Belediye’ye ait olan Aktekke Mahallesi’ndeki otoparkın ücret tarifesi Plan Bütçe Komisyonu raporu doğrultusunda görüşüldü. Ücret tarifesinin; 1 saate kadar 2,50 TL, takip eden her saat için 2 TL olmak üzere, 12 saate kadar 15 TL’yi ve 24 saate kadar 20,00 TL’yi geçmeyecek şekilde belirlenmesi kabul edildi.

MHP’li Belediye Meclis Üyesi Cevad Uyanık tarafından gündeme getirilen su faturalarına indirim konusu da Plan Bütçe Komisyonu’nun raporu doğrultusunda görüşüldü. Komisyon raporunda, komisyon üyeleri Nevzat Birgen ve Sibel Karakaş’ın Belediye Başkanının seçim vaadine istinaden yüzde 30 indirim yapılmasını önerdiği yer aldı.

Buna karşın Komisyon Başkanı Nevin Karaca ile üyelerden Gülahmet Sönmez ve Nurten Ciğerci ilk etapta yüzde 15 indirim, sonraki dönemlerde yapılacak indirimlerle de yüzde 30’a tamamlanması fikrini belirtti. Bu karara gerekçe olarak da 80 milyon lira civarında olan belediye borç devri ile seçim arifesinde yapılan ihaleler neticesinde 2019 yılı ödenek tutarının borçları karşılamayacak olması gösterildi.  Komisyon, su ücretlerinde Haziran ayından itibaren yüzde 15 indirime gidilmesine, daha sonraki dönemlerde yapılacak belli oranlarda indirimlerle toplam indirim tutarının yüzde 30’a tamamlanmasına oy çokluğuyla karar verdi. Mecliste yapılan oylamada ise komisyon raporu kabul edildi.

Ağlı Belediyesi’nin talebi üzerine de ilçede görevlendirilmek üzere bir adet itfaiye aracının gönderilmesi Meclis oluruyla kararlaştırıldı.

MHP Belediye Meclis üyesi Selçuk Yılmaz, Belediye logosuna T.C. ibaresinin ve belediyenin kuruluş tarihinin eklenmesinin de gündeme alınmasını istedi. Önce gündeme alınan konu sonrasında ise kabul edildi. Böylece Belediye logosuna T.C. ibaresi ve belediyenin kuruluş tarihi eklenmiş oldu.