Tabip Odası Yönetim Kurulu: “Sözlerimizin arkasında görevimizin başındayız”

Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Yönetim Kurulu, yaşanan son gelişmeler üzerine bir açıklamada bulundu ve “Giderek şiddetlenen ve binlerce insanımızın, onlarca hekim ile sağlık çalışanının ölümüne neden olan COVID-19 salgınının her aşamasında Türk Tabipleri Birliği bütün enerjisini insanlarımızın sağlık ve yaşam hakkını savunmak için harcamıştır” ifadesini kullandı.

Kastamonu-Çankırı Tabip Odası Yönetim Kurulu,MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin sert eleştirilerine hedef olan Türk Tabipleri Birliği’nin salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşmasının evrensel, yasal ve etik sorumluluğu olduğunu dile getirdi.

Oda Yönetimi tarafından yapılan açıklamada, salgına karşı bilgilendirme ve uyarının Türk Tabipleri Birliği’nin yasal ve etik yükümlülüğü; yaşama ve yaşatma mücadelelerinin de  tarihsel hekimlik sorumluluklarının gereği olduğu kaydedildi ve şöyle denildi:

“Salgına karşı bilgilendirme ve uyarı Türk Tabipleri Birliği’nin yasal ve etik yükümlülüğü; yaşama ve yaşatma mücadelemiz tarihsel hekimlik sorumluluğunun gereğidir!

Türk Tabipleri Birliği tarihin süzgecinden günümüze ulaşan iyi hekimlik değerlerinin vazgeçilmez temsilcisidir.

Giderek şiddetlenen ve binlerce insanımızın, onlarca hekim ile sağlık çalışanının ölümüne neden olan COVID-19 salgınının her aşamasında Türk Tabipleri Birliği bütün enerjisini insanlarımızın sağlık ve yaşam hakkını savunmak için harcamıştır.

Türk Tabipleri Birliği’nin salgına yönelik bilimsel verilere dayanan uyarı ve önerileri toplumun sağlık ve yaşam hakkı için kamuoyu ile paylaşması evrensel, yasal ve etik sorumluluğudur. COVID-19 salgınında kaybettiğimiz meslektaşlarımızı siyah kurdele ile anmak ve başka kayıplar olmasın diye çabalamak ise kaybettiklerimize ve yakınlarına karşı vefa borcumuzdur.

Türk Tabipleri Birliği ve hekimler dün olduğu gibi bugün de ve yarın da bu sorumluluğun gereğini yerine getirmeye devam edeceklerdir.

TTB  üyeleri olarak sözlerimizin arkasında, görevimizin başındayız.