Tabiplerin gecesi

Kentimizde görev yapan hekimler, Kastamonu Çankırı Tabip Odası’nın 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla düzenlediği Tıp Balosu’nda biraraya geldi. Grand Moni Gümüş Salonu’nda gerçekleştirilen baloya Vali Şehmus Günaydın, Ak Parti Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, MHP Kastamonu Milletvekili Emin Çınar, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, MHP Kastamonu İl Başkanı Hacı İbrahim Maşalacı da katıldı.

Tabip Odası Başkanı Op. Dr. Serkan Aydın’ın açılış konuşmasıyla başlayan baloda konuşan Vali Şehmus Günaydın, sağlık çalışanlarına yönelik saldırıları kınayarak ve Tıp Bayramı’nı kutlayarak başladığı sözlerini, “İlimizde sağlık hizmetleri yönünden önemli hizmetler yürütülüyor, özellikle 400 yataklı devlet hastanemizin tamamlanmasıyla Kastamonulu vatandaşlarımız çok kaliteli sağlık hizmetine kavuşacak” diye sürdürdü.

AK Parti Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, hekimleri kutladıktan sonra, “Türkiye son 10 yılda sağlık alanında önemli mesafeler kat etti, önceleri yurt dışına tedavi için insanlarımızı göndeririken, artık çok şükür tabiplerimizin gayreti ve başarısı ile şimdi ise yurt dışından Türkiye’ye tedavi olmaya insanlar gelmeye başladı.
Bundan önce sağlık turizmi ile ilgili bir olgudan hiç bişrimizin haberi yoktu. Ama şimdi başarılı tabiplerimiz sayesinde bu olgudan da bahsetmeye başladık.
Sayın Başbakanımızın da geçtiğimi günlerde sizleri bir nebze de mutlu edecek müjdeleri de oldu. Bundan sonra da maddi ve manevi sizlerin sıkıntılarınızın giderilmesi için gayret göstereceğiz” diye konuştu.
MHP Milletvekili Emin Çınar, konuşmasında ağırlıklı olarak hastanelerde yaşanan çalışanlara yönelik şiddet olaylarına değindi.
Sistemdeki eksiklerin cezasını hekimlerin ve sağlık personelinin çektiğini söyleyen Çınar, “Şiddet olayları sağlık sektörünün her kademesinde olmakla birlikte, acil servislerde daha çok görüldüğü, yaşandığı bir gerçek. Acile gelen her hasta kendini acil görüyor, acilde beklemek istemiyor ve hekim yetersizliği, sistemdeki eksiklerin cezasını yine sağlık personeli arkadaşlarımız çekiyor. Sistemin çok acil bir şekilde değerlendirilmesi, yeniden gözden geçirilmesi gerekmektedir. Sağlık personelinin daha güvenli ve sağlıklı bir ortam da hizmet verebilmelerini, fiili hizmet şartı bekleyen hastane çalışanlarımızın döner sermayeden aldıkları gelirlerin emekliliğe yansıtılmasını, hekimlerimize ve sağlık personellerine önemin verildiği yarınların gelmesini arzuluyor, Sayın Cumhurbaşkanımızın geçmiş dönemlerde, değişik ortamlarda sağlık çalışanlarıyla alakalı verdiği sözlerinde inşallah yakın zamanda yerine getirileceğini ümit ediyorum” dedi.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise şöyle konuştu:
“Amacı insanları yaşatmak ve acılarını azaltmak olan, insanlara sağlıklı yaşamasını ilke edinen sağlık çalışanlarımız çok zor koşullar altında bile görevlerini ihmal etmeden yapıyorlar, ben böyle bir kutsal görevi yaptıkları ve icra ettikleri için onlara teşekkür ediyorum, tabiplerimiz her koşul ve ortamda bu sağlık hizmetini en iyi şekilde yapıyorlar, yapılırken de ne zor şartlarda yapıldığını biliyor ve de görüyoruz, bu kutsal görevi yapan arkadaşlarımızı da kutluyoruz. ‘Beni Türk hekimlerine emenat ediniz’ diyen Atamızı da rahmet ve minnetle bir kez daha anıyor ve 14 Mart Tıp Bayramınızı da kutluyorum.” CENGİZ MUHZİROĞLU