Tahsin Babaş Sözcü’ye konuştu

“Kısıtlı bütçeyle çalışıyorduk, paralı pullu ilişkilere girmesi imkansız”

 

Kürşat Ayvatoğlu olayı ile birlikte tartışmaların parçası haline gelen Kastamonu Belediyesi’nin önceki dönem Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Sözcü gazetesinden İsmail Saymaz’ın sorularını yanıtladı.

Babaş, Ayvatoğlu’nun işe geçici işçi olarak girdiğini, memur alımı imkanı olmadığı için sözleşmeli yapılıp Kültür Müdürlüğü’ne bir yıl vekalet ettiğini belirtti, “Kısıtlı bütçeyle çalışıyorduk, paralı pullu ilişkilere girmesi imkansız. Bu iş (kokain) belediyeden atıldıktan sonra boşta kaldığı süreçte olmuş” dedi; AK Parti Genel Merkezi’nde işe alınması için telefon açtığını doğruladı.

Saymaz’ın yönelttiği sorular ve Babaş’ın yanıtları şöyle:

 Ayvatoğlu ile nasıl tanıştınız?

Seçim kampanyasında çalışan bir arkadaştı. Grafik işi yapıyordu. Babasını, annesini, dedesini tanırım. Seçilince belediyeye işçi olarak girdi. Kaynak işçisi değil, geçici işçi. Sosyal işlerle uğraşıyordu. 2018’de geçici görevlendirmeyle kültür ve sosyal işler müdürlüğüne vekalet etti.

 Size kim tavsiye etti?

Annesi AK Parti’nin kadın kollarında çalıştı, kız kardeşi gençlik kollarında…

 Kültür müdürlüğüne vekalet etti, öyle mi?

Memur alma imkanımız yoktu. Hizmet alımından aldık. Kadroya geçti, sözleşmeli oldu. Bir yıl vekalet etti. Olay bu.

 Paralı pullu ilişkilere girdiği doğru mu?

Kısıtlı bütçeyle çalışıyorduk. Paralı pullu ilişkilere girmesi imkansız. 2 milyon TL gibi bütçeyle Türk Dünyası Kültür Başkentliği’ni yürüttük. Devletten bir kuruş destek almadık. Seçim oldu, kaybettik. Bu da ayrıldı. Yedi sekiz ay boşta kaldı. AK Parti Genel Merkezi’nde işe alındı.

 Sizin referansınızla mı?

Ben de aradım. Şimdi siz arasanız, hemen işe alırlar mı? Aramışlığım oldu.

 Bu alışkanlıklarını fark etmiş miydiniz?

Hiç duymadım.

 Araba alım satımını biliyor muydunuz?

Evet, burada galericilerle o işleri yapıyormuş. Gösteriş meraklısı, kendini olduğundan büyük göstermeye çalışan biri. Bu işi (kokain) belediyeden atıldıktan sonra boşta kaldığı süreçte olmuş.