“Taleplerimiz bir bir karşılık buluyor”

AK Parti İl Danışma Meclisi toplandı.

AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında konuşan milletvekili Metin Çelik, Kastamonu’nun eksikliklerinin bir bir giderilmeye başlandığını, 2016 yılının da Kastamonu için önem taşıyan projelerin açılış yılı olacağını söyledi. Belediye Başkanı Tahsin Babaş, hükümet kanadında her türlü taleplerine karşılık bulduklarını, ancak bunun için fikir beyan etmekten ziyade proje üretilmesi gerektiğine dikkat çekti. İl Başkanı Halil Uluay ise iletilen taleplerin takipçisi olarak, hayata geçirilmelerini hızlandıracaklarını söyledi.

ERHAN VEREN

AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısı önceki gün Kuzeykent’teki Belediye Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Toplantının basına açık bölümünde İl Başkanı Halil Uluay, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve milletvekili Metin Çelik birer konuşma yaptı.

_MG_7029Parti olarak yeni bir il başkanlığı binasını Kastamonu’ya kazandıracaklarını toplantıda dile getiren İl Başkanı Halil Uluay, “Kira kontratını imzaladık ve yeni yerin iç tadilatı başladı. Belki yeni binamızda büyük bir salonumuz olursa, bundan sonraki Danışma Meclisi toplantılarımızı burada yapabiliriz” dedi.

Geçtiğimiz ay ki İl Danışma Toplantısı’ndan bu tarafa yapılan en önemli faaliyetin Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nu ağırlamak olduğunu da söyleyen Halil Uluay, “Bakanımız Veysel Eroğlu, Kastamonu’ya yakından ilgi gösteren bir kişi. Bakanımız bize bir çok müjdelerle geldi. Kendisine hazırladığımız projeleri sunduk. Milli parklar ve ormanlarımızın master planlarının değiştirileceğinden bahsetti. Gerçekten Kastamonu’nun yüzde 64’ü ormanlarla kaplı. Burdaki master planlarının revize edilmesi gerekiyor. Master planlar Kastamonu’ya gelir getirici şekilde revize edilmeli. Milli parklarımızın içerisine yeteri kadar girilemediği için turizme açılabilmiş değil. Bu konuda biraz zayıf kaldık. Küre’den İnebolu’ya kadar teleferik projesi düşünülse, bu durum bölge için önemli bir ivme kazandıracaktır. Aynı şekilde Cide’de de bir teleferik projesi gerçekleştirilebilir. Bu tarz tesislerin yapılabileceği bir master planların oluşturulması lazım. Yine ormanın tali ürünleri dediğimiz, mantar, salep, kestane gibi ürünlerin de gelir getirici hale dönüştürülmesi gerektiğini belirttik. Avlak sahalarının geliştirilmesini talep ettik. Çiftçiye gerekli destek sağlanarak, geri alınacağı garantisiyle fidan yetiştiriciliğinin yapılmasını da istedik. 2-B çalışmaları Kastamonu’da şu anda yüzde 30 seviyesinde. Bu durumdan da çok mağdur olduğumuzu belirttik. Bir an önce bu çalışmaların hızlandırılmasını talep ettik. Ballıdağ Hastanesi’nin de Orman Bakanlığı eliyle Kastamonu ekonomisine kazandırılmasını istedik. İşçi eğitim merkezi talep ettik. Ormanda üretim yapan işçilerin iş güvenliği ve emval üretimi ile ilgili eğitimden geçmesi gerekiyor. Bu eğitim merkezinin Kastamonu’da oluşturulması gerekiyor. Türkiye’nin en fazla orman varlığına sahip ili olarak bu eğitim merkezinin Kastamonu’da kurulmasını talep ettik. Bakanımız genel olarak taleplerimizin tamamıyla ilgilendi ve gerekli talimatları verdi. Bizde bu taleplerimizin takipçisi olacağız” şeklinde konuştu.

Halil Uluay, konuşmasında Kastamonuspor’un başarısına da değindi ve “Kastamonuspor’u kutluyorum. Galatasaray karşısında göstermiş oldukları mücadeleyle tüm Kastamonulular’ın göğsünü kabarttı. Tüm takım oyuncularımızı, yöneticilerimizi ve büyük destek veren Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

_MG_7042Belediye Başkanı Tahsin Babaş da konuşmasına Kastamonuspor 1966 ile başladı. Kastamonu’nun adını hiç duymayanlara duyurduklarını söyleyen Başkan Babaş, “Spor, kültür ve sanat etkinlikleri bir il için çok önemli. Son birkaç gündür her televizyonu açtığımızda Kastamonu’yu görüyoruz. Bu durum bizi çok sevindiriyor. Birlik ve beraberlik neticesinde bu başarıyı yakaladık. Bu sporu belli seviyede ilerletmeye çalışıyoruz. Biz güçlü bir iliz. İlçelerimizden de Kastamonu’nun tanıtım yüzü olan Kastamonuspor’a destek bekliyoruz” dedi.

Ne kadar çok proje üretilirse Kastamonu’ya o kadar çok şeyin kazandırılacağını da söyleyen Başkan Babaş, “Kastamonu’ya hükümetimizin ilgisi de büyük. Bakanımız Veysel Eroğlu, Kastamonu’ya bakanlığına bağlı bütün genel müdürleriyle birlikte geldi. Kastamonu bizden ne istiyorsa biz onu yapacağız dedi. Yalnız bizim yapmamız gereken şey sadece proje üretmek. Kelimelerle ifade ettiğimiz konuları projeye dökmemiz gerekiyor. Özellikle ilçelerimiz proje üretsin. Salı günü Kültür Bakanımızın yanına gideceğiz ve sunacağımız 10 civarında projemiz var. Mesela İller Bankası’ndan hibe destekle Güneş Enerjisi Tesisi kuracağız. İleri ki yıllarda belediye olarak belki enerji bedeli ödemeyeceğiz ve artı enerjiyi satar hale geleceğiz. Böyle bir proje üzerinde çalışıyoruz.

2016 yılı bizim için projelerimizin uygulamaya başladığı yıl olacak. Her taraf şantiye gibi olacak. Şehir parkından tutun da teleferik projesine kadar her bir projemiz için çalışmaya başlayacağız ve tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

_MG_7071Toplantıdaki son konuşmayı ise Milletvekili Metin Çelik gerçekleştirdi. 1 Kasım seçimlerinin hemen ardından Kastamonu’nun eksikliklerini gidermek için çalışmalara başladıklarını söyleyen Milletvekili Çelik, “Bakan ziyaretlerimizi gerçekleştriyoruz, bakanlarımızı ağırlıyoruz. Kastamonu’da artık işler belli bir noktaya geldi ve kafamızdaki bazı ufak soru işaretleri de gideriliyor. Bakanımızın Veysel Eroğlu’nun ziyareti de çok verimli geçti. Tüm sorunlarımız bir bir çözüldü. Milli parklarla ilgili olarak Kastamonu’ya özel çalışmalar yapılması noktasında talimatlar verildi. Kastamonu’daki çalışmaların bir eylem planına dönüştürülmesi talimatı verildi. Önümüzdeki ay bu eylem planının detaylarıyla ilgili bir toplantı organize edilecektir” dedi.

2016 yılının heyecanla beklenen projelerin açılışlarının yapılacağı bir yıl olacağını da söyleyen Milletvekili Metin Çelik, “Ilgaz tüneli yüzde 90 seviyesine ulaştı. Devlet hastanemizin de yaz aylarında açılışı bekleniyor. Taşköprü hastanemiz devam ediyor. İnebolu hastanemizin ihalesi yapıldı, Cide için de yer belirleniyor. Sağlık Bakanımız ile yaptığımız görüşmede beklentilerimizi de aktardık” diye konuştu.

Milletvekili Metin Çelik de konuşmasında Kastamonuspor’dan bahsetti. Çelik, “Bir yerel seçim, bir ilin kaderini, bir takımın kaderini nasıl değiştirir hep birlikte gördük. Belediye başkanımız ve ekibine teşekkür ediyorum. Kastamonuspor 1966’nın başkan, yönetici, teknik heyet ve futbolcularına teşekkür ediyorum. Elbette daha önceki dönemlerde de Kastamonuspor’un atılım yaptığı dönemler oldu. Ama belli bir safhaya geldiğinde yarıda kalmıştı. İnşallah bu sefer böyle olmayacak ve önümüzdeki yıl Kastamonuspor’u 2.Lig’de görmüş oluruz” dedi.