Tanıl Gürsoy’dan çok sert tepki

Cide CHP’de ilçe kongresi sonrası kazan kaynamaya devam ediyor. Kongrede başkanlık seçimini kaybeden ve bunun üzerine aktif siyaseti bıraktığını açıklayan Tanıl Gürsoy, dün yaptığı yazılı açıklamada yaşanan süreçten Milletvekili Hasan Baltacı, İl Başkanı Hikmet Erbilgin ve Belediye Başkanı Mehmet Eşref Mutlu’yu sorumlu tuttuğunu dile getirdi.

Tanıl Gürsoy’un açıklaması şöyle:

“17 Ocak 2020 tarihinde yapılan Olağan İlçe Kongremiz öncesinde ve sonrasında yaşanan gelişmeler nedeniyle, şahsım ve yol arkadaşlarım adına bu bildiriyi kaleme alma mecburiyetim doğmuştur. İki dönemdir yürüttüğüm ilçe başkanlığım süresince bir araya getirdiğimiz ekibimizle yaptığımız çalışmalar partimizin itibarını layık olduğu noktaya ulaştırmış, son olarak 2019 yerel seçim başarısıyla da taçlandırmıştır.

Belediye başkanımızın aynı rakibe karşı ikinci kez seçime girdiğinin ve başarının bizim dönemimizde sağlandığının unutulmaması gerekir.

Ancak seçim öncesinde ve sonrasında özellikle şahsıma karşı belli kişilerce akıl almaz bir yıpratma süreci başlatılmıştır. Bugüne dek birlikte çalıştığımız hatta bir kısmı bizzat benim dönemimde partiye giren bazı isimlerin de içinde bulunduğu bu grup, yaptığımız hizmetleri görmezden gelip, tüm olumsuzlukları bana yükleme gayretine girmişlerdir.

Daha acısı genel seçimlerde şahsıma milletvekilliği adaylığı teklif edecek kadar yakın olduğumuz Hasan Baltacı ve Hikmet Erbilgin’in bu senaryonun başaktörleri  haline gelmesidir. Cide yerel seçimlerindeki çabamızı merak edenler, tüm saha çalışmaları, resmi ziyaretler ve esnaf ziyaretlerinde birlikte olduğumuz fotoğraf karelerine bakabilirler. Ancak beni adayına sahip çıkmamakla itham edenlerin il merkez, ilçe belediye başkan adayıyla beraber oldukları tek bir çalışma görmemiz mümkün olmamıştır.

Yerel seçim döneminde merkez kadar köy çalışmaları da sorumluluğumuzda olduğu için, zamanımızı planlamak durumunda kaldık. Ancak CHP siyasetini asla benimseyememiş olan adayımız bu çabamızı gereksiz görmüş ve eleştirmiştir.

Bu davranışa bir önceki yerel seçimlerden sonraki parti faaliyetlerine katılım konusundaki duyarsızlığı iyi bir örnek teşkil eder.  Bizim için ilçe merkezi kadar, partimizin gerçek gücünü aldığını düşündüğümüz köylerimiz de önemlidir.

Bugün birlik beraberlik nutukları atıp, seçim sonrası tavrımızı hezeyan olarak niteleyenlerin, bize karşı tavır alanların davranışlarını gözden geçirmeye davet ediyorum.

Seçimlerde sudan bahanelerle özelikle köy çalışmalarına katılmayanların, köylerin adreslerini bugüne kadar adı partimizle anılmamış şahıslara sormaları ve beraber delege ziyareti yapmaları yenir yutulur işler değildir.

Seçim meydanlarında doğrudan hedef gösterildiğimde, üstüme FETÖ çamuru atılmak istendiğinde sesini çıkaramamış zavallıların, bugün bana karşı nasıl hararetle muhalefet yaptıklarını anlamak mümkün değildir.

Mehmet Eren, birlikte siyaset yaptığımız ve bizim için ayrı bir yeri olan değerli bir insandır. Ancak yaşadığımız süreç detayları itibariyle basit bir bayrak devri olarak değerlendirilemez.  Kastamonu CHP örgütü, birilerinin şahsi oyun alanı değildir. Kişilerin liyakatine değil de kimden taraf olduğuna bakarak yönlendirilen seçimler, dizayn edilen kadrolar ne partiye nede ideolojiye hizmet etmez. Yetkin olmayan acemi kadrolarla yapılan çalışmaların sonuçları Cide Belediyesi’nin faaliyetlerinde açıkça hissedilmeye başlanmıştır.

Ancak bu dahi, bugüne dek bir tek defa bile fikrimiz sorulmamasına rağmen bize bağlanmaya çalışılmaktadır. Yok sayılmaya çalışılmamıza rağmen sorumluluğumuz gereği yaptığımız ikazların hiçbiri dikkate alınmamış, ancak olumsuz sonuçları bize mal edilmeye yeltenilmiştir.

Cide’de yaşanan sıkıntılar bizzat bizimle çalışmak yerine bizi dışlayan zihniyet kaynaklıdır. Bu organizasyonun aktörleri de Hasan Baltacı, Mehmet Eşref Mutlu ve Hikmet Erbilgin’dir. Üzülerek söylüyorum Mehmet Eren de bu komploya alet edilmiştir. Gelinen noktada süreci iyi takip edememiş kişilerce ilçe seçimleri konusunda yapılan yorumların tarafımızca bir önemi ve ciddiyeti yoktur. Aldığımız destek mesajları halkımızın bize olan teveccühü, saptırılmış delege oylarından daha değerlidir. Bugüne kadar yönetimde gösterdiğimiz özeni, bugünden sonra gelişmeleri takip etmek ve olup biteni kamuoyuyla paylaşmak suretiyle devam ettireceğiz. Kimse bizi yolundan kaldırdığını düşünmesin. Yapılan işleri en titiz şekilde takip edeceğimizin sözünü veriyorum.

Ülkenin kurtuluşuna sebep olmuş olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin bugün yaşadığımız sıkıntıların da çözümü olacağından kimsenin endişesi olmasın. CHP ideolojini benimsemiş ve hazmetmiş olan tüm arkadaşlarıma saygılarımla.”