TANITIM SORGULAMASI

Ankara Kastamonu Dernekler Federasyonu tarafından bu sene 13’üncüsü organize edilecek olan Başkentte Kastamonu Günleri’nin değerlendirme toplantısı dün gerçekleştirildi.
Ankara, İstanbul ve Bursa’da düzenlenen Kastamonu tanıtım günlerinin içeriğine yönelik olarak yıllardır ilimizde seslendirilen eleştirilerin oluşturduğu birikim, KATSO’da düzenlenen “Başkent’te Kastamonu Günleri” tanıtım toplantısına damga vurdu.
15-19 Mart 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan tanıtım etkinliğinde yapılacak çalışmaların masaya yatırıldığı KATSO’daki toplantıya Vali Mesut Yıldırım ile Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın yanı sıra ilçe kaymakam ve belediye başkanları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.
Vali Mesut Yıldırım, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, KATSO Başkanı Selçuk Arslan ve KESOB Başkanı Dursun Ergin’in etkinliklerin organizasyon ve içeriğine yönelik dile getirdikleri acı tespitler sonrasında Belediye Başkanı Babaş’ın “Bu üç ildeki etkinliği ya biz yapalım, ya da siz yapın” önerisine üç ilin dernek başkanlarından net bir yanıt gelmedi.
Valilik, Belediye, KATSO ve KESOB’un etkinliklerin amacını “İlimizin her yönüyle, hakkıyla, doğru olarak tanıtılması ve organizasyonun bu yönde işbirliği içinde planlanması” şeklinde öne çıkardıkları ortak görüşe bu üç ildeki dernek temsilcilerinin verecekleri yanıt, Kastamonu günleri etkinliklerinin kaderini belirleyecek.
Valilik, Belediye, KATSO ve KESOB’un gösterdikleri ortak tavır, ilimizin tam anlamıyla tanıtımına yönelik atılacak adımları yeni baştan konuşmak ve bu yönde harekete geçmek gerekliliğini tüm çıplaklığı ile gözler önüne seren bir adım oldu.

VALİ YILDIRIM

IMG_8351Etkinlikte Kastamonulu satıcılar dışında satıcı olmaması ve Kastamonu’ya ait ürünlerin satışına özen gösterilmesini isteyen Vali Mesut Yıldırım, toplantıdaki konuşmasında şunları ifade etti:

“İstanbul’da ki Kastamonu Günleri’nden sonra bu toplantının yapılmasının kaçınılmaz olduğu kanaatine vardık. Bugün burada genel olarak Kastamonu Günleri’ni masaya yatırmakla birlikte özel olarakta şu an önümüzdeki en yakın Ankara Günleri’ni konuşacağız. İlimizin tanıtımında başvurduğumuz önemli esntrümanlardan biri Kastamonu Günleri’dir. istanbul, Ankara ve Bursa’da ağırlıklı olarak yapılıyor. Bu etkinlikleri düzenlemekte beklediğimiz bazı faydalar var. Ama diğer yandan aslında arzulamadığımız, olmaması gereken şeyleri de yaşadığımızı gözlemliyorum.Bu olumsuzlukların temelinde ise ilgili aktörlerin katılımıyla önceden istişare edilmemesi yr alıyor. Bugün biz bu eksikliği gidermeye çalışıyoruz.Kastamonu Günleri bu şekliyle ticari kaygıyla yapılan bir etkinliğe dönmüş durumda, bunun da önüne geçmemiz gerekiyor. Kastamonu Günleri’nde Kastamonulu olmayan satıcılar ürün satıyor dolayısıyla Kastamonulu olan esnaf bundan faydalanamıyor veya Kastamonu’ya özgü olmayan ürünler sanki bizimmişçesine sunuluyor ve geniş çerçevede bu bize eksi olarak dönüş yapıyor. Bize ait zannıyla sunulan bir ürün eğer bizi yansıtmıyorsa netice olarak beğenilmeyen bir ürünle umduğumuz beklentiyi bulamayabiliriz. Dimyat’a pirince giderken evdeki bulgurdan olabiliriz. Bunların önüne geçmemiz gerekiyor. Dolayısıyla tamamen yerli, tamamen Kastamonu satıcısından satışa sunulan ürünler olmalı ki bi beklediğimiz ve umduğumuz faydaları alabilelim.Eksiklerimizi, yanlışlarımızı konuşmak zorundayız ki kendimizi geliştirme ihtiyacı hissedelim, bu doğrultuda hareket edelim. Çok basit tedbirlerle bir çok olumsuz algıyı değiştirmemiz mümkün. Dolayısıyla bunlara ehemmiyet vererek, aynı hataları ve benzerlerini tekrar yaşamamak adına bu toplantının bugün yapılması gerekiyordu.”

BELEDİYE BAŞKANI BABAŞ

IMG_8321Bu tür etkinliklerin Kastamonu’ya mutlaka bir geri dönüş sağlaması gerektiğini belirten Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise konuşmasında şöyle konuştu:
“Göz bebeğimiz Ilgaz’a Türkiye’nin en güzel konaklama merkezlerinden biri yapıldı fakat dolu odası geçtiğimiz hafta 5’di. 269 odası olan bu otelde bugün dolu oda sayısı 49’du. Nerede yanlış yapıyoruz bunları konuşmamız lazım? Demekki gerektiği kadar Kastamonu’yu tanıtamıyoruz. Bu konuda herkese büyük görev düşüyor. Herkesin fedakarlık etmesi gerekiyor. Bursa’da ki, İstanbul’daki, Ankara’daki derneklerimize soruyorum; bu sene Kastamonu’ya kaç kişi gönderdiniz? Biz Kastamonu olarak ne yaptık bunu da sorgulamalıyız. Bu çerçevede faaliyetlerimizi hızlandırmalıyız. İstanbul’da, Bursa’da ve Ankara’da Kastamonu Günleri organize ediyoruz ama bu organizasyonlardan netice sonuç alabiliyor muyuz? Somut olarak ne elde edebildiğimizi artık bilelim. Yapmış olmak için değilde amacına ulaşması için yapalım. Kastamonu Belediyesi, Kastamonu Valiliği ve Kastamonu Ticaret Odası hiç bir fedakarlıktan kaçınmıyoruz ama sonucunu da almak zorundayız. Klastamonu Günlerini daha bilinçli bve sonuç odaklı yapmamız gerekşyor. Biz her zaman olduğu gibi bundan sonrada destek vereceğiz. Kastamonu’dan İstanbul’daki, Ankara’daki, Bursa’daki Kastamonu Günleri’ne giden esnaflar belirli bir kazanç sağlıyor ancak asıl amaç Kastamonu’nun tanıtımı olmalı. Ben göreve geldiğim günden bu güne İstanbul’da, Ankara’da Bursa’da yaşayan Kastamonulu iş adamlarından hep Kastamonu’dan bir konak satın alıp onarmalarını istedim. Ama bugüne kadar bu çağrıma karşılık bulamadım. Kastamonu’nun tarihi ve kültür dokusu gerçekten çok harika. Ticari getirisi de var. Kastamonu’nun geleceğini tarihi ve kültürel değerleri kurtaracaktır. Biz daha öncede olduğu gibi Başkent’te Kastamonu Günleri’ne Kastamonu’dan esnafımızı götüreceğiz. Nakliye, konaklama ve stant ücretleri konusunda gerekli desteği sağlayacağız. Ancak esnaflarımız Kastamonu’ya ait ürünleri satsın. Çin maçı satmasın, başka yöreye ait ürünü standına koymasın, Attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değsin.”

KAS-DER-FED BAŞKANI ŞEN

IMG_8296“Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli ile size daha yakınız” sloganını ön plana çıkmak istediklerini söyleyen Ankara Kastamonu Dernekler Federasyonu Başkanı Hasan Şen ise “Kastamonu’nun tanıtımında bir eksiklik olduğunu görerek Kastamonu Günleri’ni 2004 yılında hayata geçirdik. Kesintisiz 13’üncüsünü yapacağız. Kastamonu eğitimde, sağlıkta ve turizmde bölgesinin merkezi olma yolunda ilerliyor. Biz bu yılki organizasyonumuzda “Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli ile size daha yakınız” sloganını ön plana taşımayı planlıyoruz. Tünelimizin açılmasıyla Beypazarı’ndan, Bolu’dan Abant’tan insanların Kastamonu’ya geleceğine inanıyoruz. Özellikle 5 milyonluk Ankara’nın dikkatini çekmek, Ankara’da yaşayanları Kastamonu’ya çekmek istiyoruz. Biz Ankara’da Kastamonu Günleri’ni yapmaya başladıktan sonra diğer iller de harekete geçti. Kısıtlı bütçelerle bugüne kadar taşıdığımız bu organizasyon iller arası bir yarışla döndü” dedi.