“Tarih koridoru oluşturacağız”

Belediye Başkanı ve AK Parti Belediye Başkan Adayı Tahsin Babaş, kurum ziyaretlerine ve projelerini anlatmaya devam ediyor.

Şuana 20’si mahalle evi olmak üzere toplam 30 projesini açıklayan Başkan Babaş, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ziyaretinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yürütecekleri projelerle ilgili istişarelerde bulundu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte yapacakları projelerin yaklaşık tutarının yaklaşık 300 Milyon TL değerinde olduğunu ifade eden Babaş, “Bu durum yerel yönetim ile genel yönetimin projelerle ortak çalışabilmesinin sonucudur” dedi.

Tahsin Babaş, Kastamonu koruma alanında bulunan Hisarardı, İsfendiyar, Atabeygazi, Akmescit, Honsalar, İsmailbey, Kırkçeşme, Yavuz Selim, Hepkebirler, Cebrail ve Aktekke mahallelerinde Kentsel Tasarım Projesi kapsamında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’yla entegreli şekilde ilk etapta 1000 konutun cephe iyileştirmesinin yapılacağını belirtti.

Tarih koridorunun oluşturulacağını söyleyen Başkan Babaş sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün proje üretemeyenler yarın nasıl üretken bir Kastamonu’yu oluşturabilecekler. Şükürler olsun biz projelerimizi üretiyoruz ve memleketimize hizmet aşkıyla bu projeleri hayata geçiriyoruz. Tarih yazabilmek için eser üretmek eser ürete bilmek içinde projelerini hazırlayıp, kaynaklarını anlatabilmek gerekir. İl merkezimizde taşınmaz kültür varlığı sayımızın 740, tarihi bina sayımızın ise 689 olduğu ilimizde meydan, sokak sağlıklaştırma ve asırlık konaklarımızın restorasyonunu başlatarak tarihe dokunduk. Dört buçuk yıl gibi kısa bir sürede Onlarca asırlık konak, 300 ev ve ticaret alanının cephe iyileştirmelerini gerçekleştirerek bacasız sanayi turizmi harekete geçirmek için adeta bir seferberlik ilan ettik. Bu süre zarfında şehrimize 60 milyon TL yatırım yaptık, Tarihi Kentler Birliği’nden üst üste üç ödül kazanarak Kastamonu’nun tarihine, kültürüne ve ecdat yadigarı eserlerine sahip çıktığını gösterdik.

240 dönüm alan üzerine kuracağımız Millet Bahçemizin projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız tarafından onaylandı. TOKİ tarafından yapımı gerçekleştirilecek proje şuanda hazır. Projemiz bu yıl içerisinde ihale edilerek hayata geçirilecek.  Toplu Konut İdaresi ile görüşmelerimizde sona geldik. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’da ifade etti. Kastamonumuza yaklaşık 1000 konut yapılacak. Konuyu yakından takip ediyoruz ve üzerimize düşen tüm desteği veriyoruz. Bu çalışmada bu yıl içerisinde başlayacaktır.

KASMİB’de hayata geçirdiğimiz Çöp Gaz Elektrik Tesisi’yle Kastamonu artık çöpünden elektrik üretiyor ve bu elektriği satıyor. Yılda 7 bin konutun elektrik ihtiyacını karşılayan bir üretim Katı Atık Bertaraf Tesisimiz de gerçekleştiriliyor. Şimdi Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile birlikte artık kullanılmayan Vahşi Depolama Alanlarını rehabilite etmek için el ele vereceğiz. İlimizdeki tüm vahşi depolama alanları bu sayede temizlenecek.

Atık Su Arıtma Tesisi Projemizi 2008 yılından bu tarafa takip ediyorum. Kastamonumuz için çok önemli bir proje. Belediyemizin son 30 yıllık projelerinde vardım derken bunu kastetmek istemiştim. Bugün belediyenin içerisinde bir gün dahi bulunmayanlar bizim yaptığımız projeleri sahiplenmeye çalışma uğraşındalar. Bu projelerde dünde bugünde belediyede çalışan kardeşlerimizin alın teri var.

Atık Su Arıtma Tesisimiz 2019 yılı içerisinde İPA-2 programının ilk ihaleye çıkacak projedir. Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum başta olmak üzere bu projede emeği olan herkese teşekkür ediyorum.”