Tarihi hamam ve konak restore edilecek

Abana’nın simge yapılarından olan tarihi konak ve hamam restore edilerek yeniden hayat bulacak. Belediye Başkanı Yunus Akgül’ün girişimleri neticesinde ilçe için büyük önem taşıyan iki tarihi eserin belediyemizin mülkiyetine geçirilmesi için çalışma başlatıldı.

Çalışmalar kapsamında yapıların varisleri ile görüşmeler gerçekleştirilerek anlaşma sağlandı ve ardından mülkiyetlerin devri gerçekleştirildi.

Belediye Başkanı Yunus Akgül, yaptığı açıklamada, ilçe merkezindeki iki önemli eserin restore edilerek yeniden hayat bulacağını söyledi. Restore işlemleri için çalışmaların başlatıldığını ifade eden Akgül, “Tarihi hamam şu an atıl vaziyette, aynı şekilde tarihi konak da yıkılma tehlikesi taşıyor. Abana’mızın en güzel yerlerinde olan bu değerlerimizi koruyarak aslına uygun bir şekilde restore ettireceğiz. Devir işlemlerinin tamamlanmasıyla belediye olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’mız ile görüşmelerimizi başlattık. İnşallah, kısa bir süre içerisinde netice alacağız ve bu iki eserimizi Abana turizmine kazandıracağız.” dedi.