Tarihi hamamda tarih sergilenecek

Küre’nin, tarihi İsmail Bey hamamı restorasyon çalışmalarının tamamlanıp turistik bir işletmeye dönüştürülmesinin ardından otantik özellikler taşıyan cafe olarak hizmete açıldı.

İşletmeciliğini Semra Çetin’in yaptığı İstiklal Yolu Kafe’nin açılışına Küre Kaymakamı Hayrettin Buğra Güzel, Küre Belediye Başkanı Salih Turan, Vakıflar Bölge Müdürü Erdal Pınar, kurum ve kuruluş müdürleri, STK başkan ve yöneticileri, siyasiler, muhtarlar, İGM ve BM üyeleri ile Küreliler katıldı.

Kaymakamı Hüseyin Buğra Güzel, kurdeleyi işletme sahibiyle birlikte kestikten sonra yaptığı konuşmada, “İlçemizde daha önce âtıl durumda olan hamam restore edildi. Güzel eski tarihi eserlerin de yer aldığı hamam güzel bir konuma getirildi. İsmailbey Hamamının restoresinde emeği geçenleri kutluyor, işletme sahiplerine da hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Vakıflar Bölge Müdürü Pınar’da, “Küre İlçemizde bulunan tarihi çok eskilere dayanan hamamı restore ederek işletmeciye de ihale ederek teslim ettik. Hamamımız layığı ile tarihi bir mekanda yine tarihi eserlerle hizmetini sürdürecek” diye konuştu.

İstiklal Yolu Kafe İşletmecisi Semra Çetinise şunları söyledi: “Tarihi bir mekanı yakışır bir şekilde hizmet vermek için yaklaşık bir aydır çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Hamam içinde ve dışında çok güzel otantik olan at arabası, saban, semer, saman ve saman küfeleri, eski küfeler, dirgen, düğen, eski idare ve lambalar, eski halı ve kilimler, orak, tırpan, eski usul ip sarma aletleri,ağaç su ibriği, şark köşesi, yayık, kağnı, ağaç tahta kesme hızarı,  su kuyusu başta olmak üzere bunları hamam içine ve dışına yerleştirdik.Yine lastik, ağaç palet varil gibi ürünleri de değerlendirerek çeşitli ürünler yaptık. İlçemizin köylerini gösteren levhalar yaptık. İşletmemizde yöreye has yemek ve içecek ürünlerini sunmaya başladık.  İlçenin meşhur Ecevit Çorbası, Küre Mantısı ve tatlıları, yöresel kahvaltı  ile de yakında hizmet vermeye başlayacağız” dedi

Cengiz MUHZİROĞLU