“Tarım Bakanı” ve “Gümrük ve Tekel Bakanı” çıkardığımız yıllardı

MUSTAFA AFACAN

Evvela “Tarım Lisesi”, ardından “Sözen Köpüklü Elma Suyu” güzergahımız “Tarım Bakanlığı” yapan Kastamonu Milletvekili “Tahsin Coşkan” ile sürsün bakalım, hey gidi 1940’lar hey…
Kastamonu’nun “Tarım Bakanı” çıkardığı kimin aklına gelir?

(“Gümrük ve Tekel Bakanı” çıkardığı da ayrıyeten…
Nereden nereye gelmişiz?

İleriye mi istikametimiz?..
Geriye mi?

Belli ki sonradan yıldızımız söndü…
Hatırlamadığımız bir “dünde”.)

Tunceli’de doğdu “Tahsin Coşkan”…
Çemişgezek 1890.

İstanbul Halkalı Ziraat Okulu’nu bitirdi ve Kastamonu Ziraat Okulu’nda müdür yardımcısı oldu…
Kastamonu ile tanıştı böylece.

“Urfa Ziraat Fen Memuru, Adana Ziraat Ameliyat Okulu Öğretmeni, Kastamonu Çiftlik Okulu Müdürü, Kastamonu İli Ziraat Müdürü, Kastamonu Tekâlifi Milliye Komisyonu Üyesi, Ankara İl Ziraat Müdürü, Ankara Ziraat ve Makinist Mektepleri Müdür Yardımcısı, Ankara Gazi Çiftliği Müdürü, Ziraat Genel Müfettişi, Ziraat Vekâleti Siyasi Müsteşarı”…
Ömrünü ziraata adadı.

Siyasete atıldı…

3, 4, 5, 6’ncı dönemlerde Yozgat milletvekilliği yaptıktan sonra 7’nci dönem “Kastamonu Milletvekili” olarak TBMM mesaisini sürdürdü.

(TBMM’nin 7. Dönemi “8 Mart 1943 – 14 Haziran 1946” tarihleri arasını kapsıyor…
Dışarda “savaş”, içerde “kıtlık”.)

Kastamonu “bakan” çıkardı sayesinde…
14 ve 15’inci hükümetlerde “Gümrük ve Tekel Bakanı”, 16’ncı hükümette “Tarım Bakanı”.

(14. Hükümet Şükrü Saracoğlu başbakanlığında “9 Mart 1943 – 7 Ağustos 1946”, 15. Hükümet Recep Peker başbakanlığında “7 Ağustos 1946 – 10 Eylül 1947”, 16. Hükümet Hasan Saka başbakanlığında “10 Eylül 1947 – 10 Haziran 1948” tarihlerini kapsıyor…
“Zor yıllar” vesselam.)

“13 Mart 1952”…
Ankara’da hayatını kaybetti Tahsin Coşkan milletvekilimiz.

Kastamonu evvel zaman içinde…
Kalbur saman içinde.

(Ne kalbur kaldı bugün…
Ne saman.)

MUSTAFA AFACAN