TAŞIKO’da 55 yılın sırrı “Birlik, Kardeşlik, Dayanışma”

Ahmet Sarıahmetoğlu bir kez daha başkanlığa seçildiğiTAŞIKO’nun, 1967’deki kuruluşundan bu günlere “birlik ve beraberlik, kardeşlik ve dostluk, dayanışma ruhu ve takım anlayışıyla” geldiğini vurguladı; “Buralara gelinmesinde isimleri öne çıkmayan onlarca arkadaşımızın sadakati, vefası, gece gündüz demeyen mesaisi vardır” dedi.

 TAŞIKO genel kurulunda Kastamonulu nakliyecilere seslenen AK Parti Milletvekili Metin Çelik, Kastamonu’nun ihracatını son üç yılda dört kattan fazla artırdığına, bunun da OSB’lerin faaliyete geçirilmesiyle sağlandığını ifade etti, yaşanan sorunların konjonktürel olduğunu söyledi.

 Genel kurulda konuşan MHP İl Başkanı Emin Çınar ise, TAŞIKO ortaklarının geçen yıl yaptığı toplam  sefer sayısının bir önceki yıla göre yüzde 10’un üzerinde artmış olmasını öğrenmenin kendilerini fazlasıyla memnun ettiğini belirtti,

Kastamonu Motorlu Taşıyıcılar Kooperatifi’nin (TAŞIKO)  olağan genel kurulu yapıldı. Mevcut başkan Ahmet Sarıahmetoğlu, tek aday olarak girdiğiseçimde güven tazeleyerek 4 yıllığına yeniden TAŞIKO Başkanlığına seçildi.

Genel kurulun divan başkanlığını Gıda Maddeleri İmal ve Satıcılar Odası Başkanı Ufuk Dravor,    yardımcılığını Muhiddin Bacıroğlu ve katip üyeliğini de Ziya Hozmur ve Cengiz Tavi yaptı.

Sarıahmetoğlu’nun254 oyla başkanlığa seçildiği ve çarşaf liste halinde yapılan seçimde, asil yönetim kurulu üyeliklerine de  MustafaGevgeş 190, Mehmet Kandil 170, Celal Kındı 151, Mehmet Cavaloğlu 148, Ahmet Ekmekçi 147, Şükrü Maden 128  oy alarak seçildi.

Denetim Kurulu; Tahsin Özcan (214 oy) , İhsan Bakırcı (137 oy)  ve Ferhat Bıyık’tan(126 oy)oluştu.

Üst Birlik temsilciliğinde Ahmet Sarıahmetoğlu(254 oy), Mustafa Gevgeş(190 oy), Mehmet Kandil (170 oy) ve Celal Kındı (151 oy) seçildi.

AHMET SARIAHMETOĞLU

TAŞIKO Başkanı Ahmet Sarıahmetoğlu, genel kurulda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Yıllar önce buralara sizlerin büyük desteklerinizle geldik. Daima birlikten kuvvet doğar ilkesine bağlı kalarak, ‘Ben değil, biz’ anlayışla hareket ettik. Günümüzde hayatın her alanında rekabetin olduğunu ve rakiplerle her zaman mücadele edildiğini bilmeniz gerekir. Taşıma sektörü olarak, kooperatif şeklinde örgütlenmeyle yapılan taşımacılığın daha uzun mesafeye, daha emniyetli, daha ekonomik, daha kısa sürede taşınmasının yanında taşımacılığın talebi olan diğer hizmetlerinde kurumsal bir organizasyonla yapılarak, pazar payının arttırılmasını sağlamak ve kooperatifçilik ruhunu hayata geçirerek, kooperatifçilerimizin hak ettikleri ekonomi ve sosyal kategorilere yükseltmek olmalıdır. Bu kooperatifi buralara taşımamızda birlik ve beraberliğimiz, kardeşlik ve dostluğumuz, dayanışma ruhumuz, takım anlayışımız ve isimleri öne çıkmayan onlarca arkadaşımızın sadakati, vefası, gece gündüz demeyen mesaisi vardır. En sıkıntılı zamanlarımızda dahi, aşılması, çözülmesi zor konularda şahsıma ve ekibime vermiş olduğunuz destekleri, kooperatifimiz adına, gelecek nesiller adına şükranla anıyor, gayretli ve özverili çalışmalarınızdan dolayı tüm ortaklarıma sonsuz teşekkür ediyorum. Tüm çalışmalarımızda desteklerini hiçbir zaman bizden esirgemeyen, her zaman yanımızda olan sanayi kuruluşlarımızın sahiplerine, yöneticilerine, sivil toplumlara, meslek kuruluşlarına, esnaflarımıza sonsuz teşekkür ediyorum.”

EMİN ÇINAR

MHP İl Başkanı Emin Çınar da genel kurulun hayırlı olmasını dileyerek başladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Burada, nakliyat yapan kardeşlerimin bir önceki yıla göre sefer sayısını en az yüzde 10 artırdığını görmek bizleri ziyadesiyle memnun etti. Ticaretiniz gelecek dönemlerde daha yüksek seviyelere ulaşsın, belasız, kazasız bir ticaret dönemi geçirmek hep beraber nasip olsun. Sizler ailenizi, çoluğunuzu, çocuğunuzu, bütün varlıklarınızı kendi üzerinizde taşıyarak, ticaretini ve faaliyetlerini sürdürüyorsunuz. Onun için kıymetlisiniz, önemlisiniz…Onun için ve buradaki kazancın her kuruşunda helal olduğuna yürekten inanan bir kardeşinizim. Biz her daim siyasetçiler olarak, özellikle Cumhur İttifakı’nın da bir parçası olarak, bende geçmiş dönem MHP Milletvekili ve şu anda İl Başkanı olarak her daim sizlerin yanınızda olacağım. Cumhur İttifakı olarak özellikle vatandaşımızın yaşadığı son 6 aylık zorlu süreçte başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere saygıdeğer Genel Başkanımız vatandaşlarımızın bu zorlukları çözmesi noktasında elinden gelen gayreti gösteriyor. Bir imtihan döneminden geçiyoruz. Fakat Türk Milleti milli iradesiyle bu zorlu süreci de yine bu ülkenin sevdalısı olan siz değerli hemşerilerimizle yarınlarını taçlandıracaktır. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti bölgesinin en güçlü ülkelerinden bir tanesidir.”

METİN ÇELİK

AK Parti Milletvekili Metin Çelik ise konuşmasında dünyada yaşanan süreçlere değindi ve şunları söyledi:

“Pandemi arkasından savaş ve üretim ile tedarik zincirlerinin aksamasıyla dünyada enerji fiyatlarının tetiklediği gıda ve emtia fiyatlarındaki artışlarla birlikte bunun ülkemize olan yansımaları. Son dönemde tedarik zincirlerindeki aksamalar, özellikle pandemi sürecinin getirmiş olduğu problemler dünyada belli sorunlar yarattı. Dünyada doğalgaz fiyatları 10 katına çıktı. Geçen yılın başına nazaran 2021 yılının sonuna baktığımızda, doğalgaz fiyatlarının 100-150 dolar seviyelerinden bin-bin 500 dolar seviyelerine geldiğini gördük. Bu, otomatik olarak bizi de etkiliyor, etkilememe şansı yok. Çünkü şu anda Türkiye doğalgaz ihtiyacının yüzde 99’unu dışarıdan karşılıyor. İnşallah bulmuş olduğumuz doğalgazı 2023 başından itibaren peyder pey kullanmaya başlıyoruz. 2023’te evlerde kısmen başlayacağımız doğalgaz kullanımını, 2026’da Türkiye’nin toplam tüketiminin yüzde 30’unu yani evlerdeki tüm tüketimi kendi öz kaynaklarımızdan karşılayacağımızı zaten Sayın Cumhurbaşkanımızda ifade ettiler. Hem dünya hem Türkiye olarak önemli süreçlerden geçiyoruz. Bunu hepimizin çok iyi bilmesi lazım. Petrol geçen yılbaşında 35-40 dolar seviyelerindeydi, şu anda 120 dolar seviyelerine geldi. Bu yaşadığımız sorunlar konjonktüreldir. Dünyanın genel gidişatından kaynaklıdır. Bunun da çok iyi bilinmesi lazım. Bunu da çarpıtmaya çalışanlar var ama biraz önce söylediğim hususları siz takip ediyorsunuz. Dünyanın tüm dengelerini alt üst eden bir savaş söz konusu. Bununda tetiklemiş olduğu sıkıntılar var. Türkiye bu savaşta da hem dengeli hem de etkili politikasıyla belli bir yöne, bir uzlaşma zeminine taşımak adına en önemli işlevi görüyor. Bu da tüm dünya tarafından bu da kabul ediliyor. İnşallah bugünler geride kalacak. Bu konjonktürel gelişmeler sona erecek ve her şey biraz daha normalleştiğinde de Türkiye için de dünyanın getirdiği problemler geride kalmış olacak.”

“KASTAMONU’NUN İHRACATI 3 YILDA 4 KATTAN FAZLA ARTTI”

Hükümetin gereken tedbirleri almaya devam ettiğini söyleyen Milletvekili Çelik, konuşmasını şöyle tamamladı:

“Geçen yıl hükümetimiz, Sayın Cumhurbaşkanımız doğalgaz fiyatlarında yüzde 75 sübvanse gerçekleştirdi. Elektrik fiyatlarında yüzde 50 sübvanse gerçekleştirdi ve bu şu anda devam ediyor. Hala doğalgazda yüzde 75, elektrikte yüzde 50 sübvanse devam ediyor. Kotanın yükseltilmesiyle tüketicilerimizin, vatandaşlarımızın biraz olsun rahatlatılması söz konusu oldu. Bu yönde adımlar atmaya hükümetimiz devam edecek. Petroldeki yükseliş de konjonktüreldir. Motorinde benzine göre biraz daha fazla artış oldu. Bu da dünyada motorine olan ihtiyacın artmasından kaynaklı bir durum. Bütün bunlar üzerinde hükümetimiz bütçenin bütün imkanlarını sonuna kadar zorlayarak, vatandaşımızı, esnafımızı rahatlatma adımlarını atmaya devam edecektir. Pandemi döneminde dünya küçülürken, bütün ülkeler küçülürken, Türkiye 2020’yi yüzde 2’ye yakın büyümeyle tamamladı. 2021 yılını yüzde 11 büyümeyle tamamladık. 232 milyar dolara ulaşan bir ihracat rakamını geçen ay itibariyle Türkiye Cumhuriyeti yakalamış oldu.

Kastamonu’da durum farklı mı? 2019 yılında Kastamonu’nun ihracatı 96 milyon dolar, 2021’de 401 milyon dolara Kastamonu’nun ihracat rakamı ulaşmış oldu. Yani 3 yılda Kastamonu yaptığı ihracatı 4 kattan fazla arttırmış oldu. Nasıl yaptık bunları? OSB’leri faaliyete geçirdik. Kastamonu’da bundan 16 yıl önce OSB diye bir şey yoktu. Kastamonu OSB’yi hızlı bir şekilde hayata geçirdik ve oradaki faaliyetler, ticaret çok yükseldi. Sonra Seydiler, Tosya, Taşköprü. Yani 15-16 yıl önce Kastamonu’da hiç olmayan OSB’leri 4 OSB’ye çıkardık. İlave OSB çalışmalarımızda devam ediyor. Sayın bakanlarımızla, yetkililerle görüşmelerimizi sürdürüyoruz. İnşallah o adımı da kısa bir süreçte atmış oluruz.”

 

 

Cengiz MUHZİROĞLU