Taşımalı ihale sancısı

Yolu bozuk olan köylerin taşımalı eğitim ihalesine giren olmuyor

Azdavay’ın AK Partili İGM üyesi Fahrettin Cebeci, taşımalı eğitim ihalelerinde çok büyük sıkıntılar çektiklerini ifade etti.

İGM’nin dünkü oturumunda yaşadıkları sıkıntıları dile getiren ve sözlü önerge veren Fahrettin Cebeci, “Bazı köylerimizde taşımalı sistem ihalesine giren olmadığı için çocuklarımız okullarına ulaşmakta büyük zorluklar çekiyor. İlk önergem bu konunun araştırılması yönündedir. İkinci önergem ise söz konusu ihalelere katılım olmamasındaki en büyük neden köy yollarının bozuk olması olarak gösteriliyor. Milli Eğitim’den Özel İdare’ye gelen paydan bu köy yollarımızın bakım ve onarımı için harcama yapılmasını talep ediyorum” dedi.

Meclis üyeleri de bu konunun bir çok ilçede yaşandığını ve yolların bozuk olması sebebiyle ihaleye katılımın olmadığını ifade etti. Bazı üyeler ise İlçe Milli Eğitim müdürlüklerinin ikili ilişkilerden ve çözüm yollarından yola çıkarak konuyu halletmesi gerektiğine dikkat çekti. Söz konusu ilk önerge Milli Eğitim Komisyonu’na havale edilirken, ikinci önergeyle ilgili ise İGM Başkanı Mehmet Kayıkcı, “Bu teknik bir mesele. Bizim dememizle olacağını düşünmüyorum. Keşke olsa. Plan ve Bütçe Komisyonu’na bunun sevkini yapalım. Arkadaşlarımız bunu bir araştırsın” dedi.

Söz konusu ikinci önerge oybirliği ile Plan ve Bütçe Komisyonu’ne sevk edildi.