Taşkın korkusu!

Kastamonu'nun Çatalzeytin ilçesinde sağanağın ardından seviyesi yükselen çayın geçici köprülere zarar vermesi nedeniyle 4 köye ulaşım sağlanamıyor. ( Semih Yüksel - Anadolu Ajansı )
  • Bozkurt, Küre, İnebolu ve Çatalzeytin ilçelerimiz sağanak yağış sonrasında hafta sonunu diken üzerinde geçirdi. Sağanak yağış sonrasında il genelinde 15 geçici köprünün zarar gördüğünü belirten Valilik, “Çatalzeytin’de 6, İnebolu’da 1, Bozkurt ve Küre’de 4’er olmak üzere il genelinde 15 geçici köprü zarar gördü. Suyun debisinin düşmesiyle birlikte gerekli çalışmalar süratli şekilde yapılıp bozulan büz, menfez köprülerin onarımı gerçekleştirilecektir” açıklamasında bulundu.

 

 

Cuma günü ilimizin kuzey kesimlerinde etkili olan sağanak yağış sonrasında geçici köprüler kullanılamaz hale gelirken, geçtiğimiz yıl sel felaketinin şokunu üzerinden atamayan bölge halkı korku içerisinde hayatın normale dönmesini bekledi.

Bozkurt’ta Ezine Çayı’nda su seviyesinin yükselmesi nedeniyle ilk etapta 3 köprüde ulaşım sağlanamadı. Cuma günü sabah saatlerinden itibaren bölgede etkili olan sağanak nedeniyle Ezine Çayı’ndaki su seviyesi yükseldi. Geçen yıl ağustosta yaşanan sel felaketinin ardından çayın Bozkurt’tan geçen kısmına beton menfezlerle yapılan geçici köprülerin üzerinden su aşmaya başladı. İlçe merkezinde iki yakayı birbirine bağlayan köprülerden ikisi ile Bayramgazi köyü mevkisindeki bir köprü, yükselen su seviyesi nedeniyle tedbir olarak ulaşıma kapatıldı.

Dün itibariyle de çaydaki su seviyesinin düşmesinin ardından, zarar gören bölümler Devlet Su İşleri (DSİ) ve Belediye ekipleri tarafından onarıldı ve ilçe merkezinin iki yakasını birbirine bağlayan 2 köprü yeniden ulaşıma açıldı. Bayramgazi ile Koşmapınar köyü mevkisinde hasar gören köprünün yeniden ulaşıma açılması için çalışmalar devam ediyor.

İnebolu ilçesindeki çayda su seviyesinin yükselmesi nedeniyle Çaykırı köyü grup yolu ile Çaydüzü ve Özbaşı köylerine ulaşımın sağlandığı geçici köprü su altında kaldı. Köprüden geçemeyen araçlar, geri döndü. Çaydüzü Köyü Muhtarı Yaşar Kumcu, AA muhabirine, dünden beri etkili olan sağanak nedeniyle köprü ve yolların zarar gördüğünü söyledi. Bölgeye 11 Ağustos’tan sonra yapılan geçici köprünün sular altında kalması nedeniyle ulaşımın durduğunu aktaran Kumcu, suların çekilmesini beklediklerini kaydetti.

Çatalzeytin ilçesinde ise Sökü köyü yolunda meydana gelen heyelan ve geçici köprünün yıkılması nedeniyle köy ile ilçe merkezinin ulaşımı kesildi. Bölgede su seviyesinin yükselmesi nedeniyle Kayadibi köyü Düzköy Mahallesi ve Sirakonak köyü Toprakçıoğlu Mahallesi geçici köprüleri de zarar gördü.

Küre’de ise Güllüce köyü, Beşören köyü Aşağıkışla Mahallesi ve Topçu köyü Hocaustaoğlu Mahallesi’ne ulaşımın sağlanması amacıyla menfezlerden yapılan geçici köprülerde, Karacehennem Boğazı Çayı’nda su seviyesindeki artış sonucu zarar oluştu. Köprülerdeki hasar nedeniyle köy ve mahallelere ulaşım sağlanamıyor.

Güllüce Köyü Muhtarı Erol Turan, AA muhabirine, çayda şu an için taşkın riski bulunmadığını, geçici köprülerde çalışma başlaması için su seviyesinin normale dönmesinin beklendiğini ifade etti.

ÇATALZEYTİN KAYMAKAMLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Çatalzeytin Kaymakamlığı, dere yataklarındaki su seviyesinin yükselmesine bağlı olarak ilçe genelinde 6 geçici köprünün zarar gördüğünü, 5 köye ulaşımın sağlanamadığını bildirdi. Kaymakamlığın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, bölgede dün aşırı yağışların etkili olduğu belirtildi.

Vatandaşların evlerinden tahliye edildiğine dair haberlerin gerçeği yansıtmadığını belirten Kaymakamlık, “Çatalzeytin ilçesinde 11 Ağustos 2021 tarihindeki sel afetinden sonra yıkılan köprülerin yerine menfezlerle yapılan geçici köprülerden 6’sı 6 Mayıs’ta başlayan aşırı yağışın etkisiyle yıkılmış, 5 köyümüzün yolu kapanmıştır. Bu aşamada tahliye edilen hiçbir ev bulunmamaktadır. Suyun debisinin düşmesiyle bozulan geçici menfez köprülerin onarımı süratle yapılacaktır. Bu süreçte vatandaşlarımızın mağduriyet yaşaması için gereken her türlü tedbir alınmıştır” ifadelerinde bulundu.

VALİLİK: 15 GEÇİCİ KÖPRÜ ZARAR GÖRDÜ

Kastamonu Valiliği de il genelinde 15 geçici menfez köprünün dere yataklarındaki su seviyesinin yükselmesine bağlı olarak zarar gördüğünü bildirdi. Valiliğin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, Çatalzeytin’de 6, İnebolu’da 1, Bozkurt ve Küre’de 4’er olmak üzere il genelinde 15 geçici köprünün zarar gördüğü belirtildi. Daha önce ihalesi gerçekleştirilen kalıcı köprülerin yapım sürecinin devam ettiği aktarılan açıklamada, “Suyun debisinin düşmesiyle birlikte gerekli çalışmalar süratli şekilde yapılıp bozulan büz, menfez köprülerin onarımı gerçekleştirilecektir. Bu süreçte vatandaşımızın mağdur olmaması için gereken her türlü tedbir Valiliğimiz ve kaymakamlıklarımızca alınmaktadır.” ifadelerine yer verildi.(AA)