Taşköprü, sarımsak için MİZAH SİLAHINI ÇEKTİ

  • İthal ve başka bölgelerde yetişen ürünlerin Kastamonu’da bile “Taşköprü sarımsağı” etiketi konularak satılmasına ve üstelik buna “dur” diyen denetleyici bir yetkili kurum olmayışına karşı mizah silahına başvuruldu! 
  • Taşköprü Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü, kendisi de has bir Taşköprülü olan Prof. Zeki Alpan’ın aracılığıyla ulaştığı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’nden Prof. Kemal Can’ın karikatürünü çizip duyuru metnini düzenlediği afişi sosyal medya üzerinden paylaşmaya başladı.
  • “Kamuoyuna duyuru” başlığını taşıyan tasarımda, Taşköprü sarımsağının coğrafi işaret tesciline sahip olduğu ve her yıl temmuz ayının ilk haftalarında hasat edildiği hatırlatılıyor; farklı bölgelerde daha önce hasat edilip Taşköprü adı kullanılarak pazarlanan ancak yüksek selenium içermeyen, kokusuz aromasız olan ürünlerin Taşköprü sarımsağı olmadığı vurgulanıyor.
  • Çarpıcı bir karikatürle durumun özetlendiği afişte, tarım ürünü olmanın yanı sıra kültürel bir değere evrildiği vurgulanan Taşköprü sarımsağının tohumunun korunması, sorumlu ve sürdürülebilir tarım yapılması uyarısında da bulunuluyor.