Tecvit Çalıştayı ilimizde yapılacak

Kur’an üstadı 100 hoca katılıyor
Diyanet İşleri Başkanlığı Musafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, Kur’an-ı Kerim’in daha güzel okunmasıyla ilgili “Tecvit Çalıştayı” düzenleneceğini, 4-8 Kasım tarihlerinde Kastamonu’da gerçekleşecek sempozyum niteliğindeki çalıştaya Kur’an üstadı 100 seçkin hocanın katılacağını açıkladı.

Diyanet İşleri Başkanlığı Musafları İnceleme ve Kıraat Kurulu Başkanı Hafız Osman Şahin, dün ilimize gelerek İl Müftümüz Asman Aydın ziyaret etti ve çalışmaları hakkında da basın mensuplarına açıklamada bulundu.
“Yüz seçkin Kur’an üstadı hocamız Kastamonu’ya gelecek” diye konuşmasına başlayan Şahin, şunları söyledi: ” Kur’anı Kerim’in daha güzel okunmasını belirleyen bir tecvit ilmi vardır. 4-8 Kasım tarihleri arasında Tecvit Çalıştayı adı altında sempozyum düzenlenecek. Bu çalıştayın açılış töreninde biraz da Kastamonu’ya özel olması için bu yörenin yetiştirdiği Ahmedi Sufi diye büyük bir alim vardır. Başta o olmak üzere son dönemde de bizim Diyanet İşleri Başkanlığı’nda kurum müdürlüğü yapmış. Fatih Camii’nde imamlık yapmış burada da Nasrullah Camii’nin imamlığını yapmış Ömer Aköz Hoca Efendi başta olmak üzere Kastamonu’nun yetiştirmiş olduğu Kur’an alimlerini anmak için bir panel düzenleyeceğiz.Büyük bir Kur’an ziyafeti yapılacak. Müzakereli ve tartışmalı bir toplantı yapacağız. Bu programı Ilgaz’da yapmayı planlıyoruz. Açılış toplantısına, eğer vakti müsait olursa, Diyanet İşleri Başkanımız da iştirak edecek. Başkan Bey’in müsait olamaması durumunda Başkan Yardımcımız bu toplantılara katılacak. Ayrıca toplantımızın açılışında bir sonraki gün cumaya denk geliyor Cuma günü de katılımcılar Kastamonu’nun bütün camilerine dağılıp bu camilerde vaazdır, hutbedir, namaz kıldırmadır bu görevleri ifa edecekler. Kur’an günleri olacak burada. Bu toplantıya çok seçkin alimler katılacak. Bu memleketin evladı olan ve Diyanet İşleri Başkanlığı yapmış olan Tahir Altıkulaç da bu toplantıya katılacak ve Kastamonu için de çok faydalı ve güzel bir etkinlik olacak. Bu etkinliklerimize Kastamonulu hemşehrilerimizin de katılmasını bekliyoruz.”
Müftü Osman Aydın da, “Bu toplantı Kastamonumuz için çok hayırlı ve faydalı olacak. Bütün şehirler Kastamonu ismini duyacak. Buradaki Kur’andan ve yapılan etkinlikten haberleri olacak. Diyanet İşleri Başkanlığımıza da bu güzel organizasyonu ilimizde planladığı için ve Kastamonu’ya gelecek olan çok seçkin hocalarımız hafızlarımız ile bu konuda emeği ve katkısı geçenlere de teşekkür ediyorum” diye konuştu. Cengiz MUHZİROĞLU