Tekneler yine kilitli kaldı

SEMİH YÜKSEL

Abana balıkçı barınağının girişi, dalgaların taşıdığı kumlar nedeniyle kapandı.

Abana Su Ürünleri Kooperatifi Başkanı Erdi Sarı, yaptığı açıklamada, barınağın inşasındaki teknik sıkıntıdan dolayı olayın yıllardır süregeldiğini, balıkçıların bu konuda muzdarip olduğunu belirtti.

Balık sezonu devam etmesine rağmen birçok balıkçının ava çıkamadığını dile getiren Sarı, “Ana ve tali mendireğin arası yaklaşık 110 metre ancak teknik bir sıkıntıdan dolayı sahilden bu kısma doğru kum hareketlenmesi var. Ağzın açıklığı dalgaların taşıdığı kum yığınları nedeniyle 10 metreye kadar düştü. Şu an barınağa sadece küçük tekneler giriş çıkış yapabiliyor, onlar da zorlanıyor. Ufak bir fırtınada burası da dolacak ve barınağın ağzı tamamen kapanacak” dedi.

Sarı, teknelerini barınaktan çıkaran balıkçıların bölgedeki diğer barınaklara demirlediğini, içeride kalanların da sorunun çözülmesini beklediğini kaydetti.

Barınaktaki sorunun balıkçıları mağdur ettiğini vurgulayan Sarı, şöyle konuştu:

“Barınağımızda 70 civarında tekne var, bunların 36’sı kooperatifimize üye. Diğerleri de ruhsatlı şekilde amatör balıkçılık faaliyetlerinde bulunuyor. Yaklaşık 15 balıkçımız, ağzın kapanmasına yakın teknelerini barınaktan çıkartıp, İlişi Balıkçı Barınağına demirledi. İçeride kalanlar da avlarına devam edebilmek için ağzın açılmasını bekliyor. Yerel imkanlarla buranın açılması mümkün değil, yetkililerimizden destek bekliyoruz.”

Sarı, benzer sorunların daha önce de yaşanması üzerine balıkçıların teknelerini karadan yürütüp barınaktan çıktığını anlatarak, sıkıntının sürmesi durumunda aynı yöntemi kullanmak zorunda kalacaklarını sözlerine ekledi. AA