Teknokent trenini yakaladık

  • Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü ve Kastamonu Teknokent Yönetici Şirketi Kurucusu Prof. Dr. Kasım Yenigün, “Artık, teknokentimiz, Kastamonu Teknokent A.Ş. adı ile bilinecek bir şirketi olacak. Bundan sonra Kastamonu’nun huzuruna faaliyetlerle çıkmayı arzu ediyoruz” ifadesini kullandı.
  • “Teknokent ortak aklın tastamam kendisi” diyen Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, bu konuda Rektör Ahmet Hamdi Topal’a şehir adına teşekkür etmemiz gerektiğini belirtti ve “Çünkü bir köşede bekleyen projeyi kısa bir süre içerisinde canlandırdı ve aktif hale getirdi” dedi.
  • Rektör Topal ise “Teknokent kuruluşu için son aşamadayız ve kuruluş işlemleri tamamlanıyor. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımıza da katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Her aşamada yanımızda oldunuz Sayın Valimiz, siz hep beraber… Kastamonu için hayırlı olsun” şeklinde konuştu.

Kastamonu Teknokent’in hayata geçmesi için gerekli olan şirketin kuruluşuyla ilgili imzalar atıldı.

KATSO’da dün düzenlenen şirket kuruluş törenine Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal, İl Genel Meclisi Başkanı Güray Parçal, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Oğuz Fındıkoğlu, Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Dursun Ergin ile kurucular katıldı.

Şirketin kurucu ortakları şunlar:

Kastamonu Belediye Başkanlığı, Kastamonu Üniversitesi, Kastamonu İl Özel İdaresi, Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası, Kastamonu Ticaret Borsası, Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Zintaş Kastamonu Zincir Sanayii ve Ticaret Anonim Şirketi, Kastamonu Ticaret Borsası Ağaç ve Orman Ürünleri Sanayi Anonim Şirketi, A1 Enerji İnşaat Otomotiv Sanayi Ticaret Limited Şirketi, Canovate Elektrik Endüstri ve Ticaret Anonim Şirketi, Kastamonu Holding Anonim Şirketi, Ak İnşaat Mermercilik ve Gayrimenkul Yatırım Ticaret Anonim Şirketi, Sınırlı Sorumlu Kastamonu Köy Kalkınma ve Diğer Tarımsal Amaçlı Kooperatifler Birliği ile Kastamonu İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği.

PROF. DR. YENİGÜN

Kastamonu Teknokent A.Ş ve teknokentin yapısı ile ilgili olarak bilgilendirmelerde bulunan Teknoloji Transfer Ofisi Koordinatörü ve Kastamonu Teknokent Yönetici Şirketi Kurucusu Prof. Dr. Kasım Yenigün şunları söyledi:

“Amaç; üniversitenin akademik bilgisini ticaretle, sanayiyle, yerel kalkınma unsurlarının tümünü içerisine alacak şekilde birlikte yol alması. Bu konuda en önemli enstrüman artık bütün dünyada olduğu gibi biliyorsunuz ki teknokentler, teknoparklar.

Teknokentler yapısı itibarı ile hakikaten bir şehre vizyon katan, oradaki bilginin, oradaki bilgiye ihtiyaç duyan bütün sanayi ve ticaret unsurları ile beraber yol almasını gerektiren bir yapı. Aynı şekilde özellikle o ilde çok arzu edilen istihdam için de il’e gelecek dış fonları çekebilecek projelerin de üretildiği merkezlerden bir tanesi.

Bir başka yönü de fikri sanayi mülkiyet hakları konusunda. Yani o ilden çıkacak olan markalar, patentler, coğrafi işaretler gibi benzeri konuda çok ciddi emeklerin harcanacağı, ama bunların sistematik yapılacağı bir merkez.

Bütün bunları hakikaten algılayabilen, bütün bunlarla ilgili çalışmaların içerisinde olmayı arzu eden yapıları biz olabildiğince çoklukla teknokent yapısı içerisinde olması için 2 aydır ciddi bir gayret sarf ettik.

Artık,teknokentimiz, Kastamonu Teknokent A.Ş. adı ile bilinecek bir şirketi olacak. İnşallah bundan sonra Kastamonu’nun huzuruna faaliyetlerle çıkmayı arzu ediyoruz.”

DR. VİDİNLİOĞLU

Belediye Başkanı Opr. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu imza töreninde yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Teknokent, bir şehrin gerçekten olmazsa olmazlarından. Yol almış bütün şehirlerin bu şekilde bir teknokent projeleri var. Dolayısıyla da böyle bir birim altında toplanılmasında da büyük fayda var. Bir nevi tek elden yürümüş gibi olacak ve dolayısıyla da güçlerin dağınıklığından, herkesin kendi başına bir şeyler yapma gayretinden ziyade tek elde toplanmış olacak. Tabii hep dile getirdiğimiz ortak aklı bulma noktasında da,Teknokent ortak aklın tastamam kendisi. İnşallah bu konuda hayırlı hizmetler yapmak hepimize nasip olur. Bu konuda özellikle Sayın Rektörümüze şehir adına teşekkür etmemiz gerekiyor. Çünkü bir köşede öyle aktif hale geçmeyi bekleyen bir projeyi kısa bir süre içerisinde canlandırdı ve aktif hale getirdi. Biz de üzerimize ne düşerse bundan sonra da yapma gayretinde olacağız. İnşallah güzel şeyleri yapmak nasip olur.”

PROF. DR. TOPAL

Haziran 2018’de temelleri atılan Kastamonu Teknokent için hayırlı bir gün olduğunu ifade eden Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Hamdi Topal da açıklamasında; “Teknokent kuruluşu için son aşamadayız ve kuruluş işlemleri tamamlanıyor. Bu noktada emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Belediye Başkanımıza da katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz. Her aşamada yanımızda oldunuz Sayın Valimiz, siz hep beraber. Eksik olmayın. Kastamonu için hayırlı olsun” dedi.