TEYAD Suriyeli mültecilerin yanında

Tosya Eğitim ve Yardımlaşma Derneği TEYAD, Suriye’deki iç savaştan kaçarak Türkiye’ye göç eden ailelerden ilçeye yerleşen laklaşık 250 mülteciye yardım elini uzattı.
İlçeye gelmelerinin ardından zor koşullarda hayatlarını devam ettirmeye çalışan aileler kiralık ev bulmakta ve iş bulmakta sıkıntı yaşayan Suriyeli aileleri tespit eden TEYAD, ilk olarak bu ailelerin zorunlu acil ihtiyaçlarını karşıladı.
Acil ihtiyaçların karşılanmasının ardından ev eşyası ve beyaz eşya yardımında bulundu. Özellikle mevsimin kış olması nedeniyle soğuk havalarda çocukların üşümemesi için yakacak yardımında bulunan TEYAD battaniye ve yatak gibi ihtiyaçları karşıladı.
Zor durumda olan ailelere TEYAD’ın yardım elini uzatmasının yanı sıra Tosya Kaymakamlığı da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığıyla nakit yardımında bulunuyor. Suriyeli Ailelerin Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım alabilmeleri için beyaz kimlik alarak Tosya Kaymakamlığı’na müracaat etmeleri gerekiyor.
12 Suriyeli aileye yardım yaptıklarını belirten TEYAD yetkilileri şunları söyledi:

“Bu insanlar daha insani koşullarda yaşamak için ülkelerindeki savaştan kaçarak ülkemize sığınmışlar. Gelirken her şeylerini bırakarak geldikleri için zorlu bir hayat bekliyor onları. İlçemize gelen toplam 12 ailede de aynı durumda. Biz TEYAD olarak bu aileleri tespit ettik, ihtiyaçlarını belirledik. Zorunlu acil ihtiyaçlarından başlayarak yardım ettik. Ev eşyası ve beyaz eşya yardımında bulundu. Giysi ve gıda yardımlarımız devam edecek.”
Tosya Kaymakamı Yusuf Cıbır da yaptığı kısa değerlendirmede, ‘’İlçemizdeki Suriyelilere devletin yardım elini uzattığını, yakacak yardımı, nakdi yardım yapılmaktadır. Dernek yetkililerine ve yardımsever vatandaşlarımıza gösterdikleri duyarlılıklarından dolayı teşekkür ediyorum’’dedi
Dernek vasıtası ile yardım etmek isteyen hayırseverler 05323021751-05464818229 numaralardan dernek yetkililerine ulaşabilir.

SEDAT AĞACIKOĞLU – İHA