Tıbbi ve aromatik bitki kursu

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından  “Tıbbi ve Aromatik Bitki Yetiştiriciliği” kursu düzenlendi. Eğitimciler Ziraat Yüksek Mühendisi Neriman Delge ve Uzman Tarım Danışmanı Sezgin Acar tarafından verilen kursa, çiftçi, sağlık çalışanı, mühendis,  doktora öğrencisi, öğretmen, işletmeci gibi değişik meslek dallarından kişiler ilgi gösterdi.

İl Müdürü Bekir Yücel Tanrıkulu, talep üzerine bu kursu açtıklarına dikkat çekti ve kursta lavanta, nane, ekinezya, kekik, salep, safran, karamürver, karabuğday, kinoa, adaçayı, çemen gibi çok sayıda tıbbı ve aromatik bitkilerin tanıtılarak, yetiştirme yöntemlerinin anlatıldığını ifade etti.

Son yıllarda birçok alanda doğal ürünlere olan talebin arttığına dikkat çeken Tanrıkulu, “Yenilenebilir endüstriyel ürün kaynaklarının yanı sıra bitki bio-çeşitliliğini koruma ihtiyacının doğmasına bağlı olarak, doğadan aşırı miktarda toplanan ve geniş ihracat ürünü bitki türlerinin tarımına geçilmesi bir zorunluluk haline geldi. Açılan bu kurslarla doğadan toplama yerine kültürel üretime geçilmesinin teşvik edilmesi ve sürdürülebilir tarımın yaygınlaştırılması amaçlanıyor. Gelecekte bölgemizin kalkınmasında daha etkin bir rol almasını temenni ediyoruz” dedi.

Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü Uğur Ertop ise dünyada son yıllarda, özellikle tedavi edici olarak Tıbbi ve Aromatik bitkilerin kullanımının yaygınlaşmaya başladığını söyleyerek, “Nane, kekik gibi bitkiler yemeklerde kullanılan baharat olmaktan çıkmış, tedaviye yardımcı ürünler olarak ünlenmeye başlamıştır” dedi.