Timur, Rio'ya çok yakın

Baraj yarışlarında harika performans

 

Kastamonulu Milli yüzücü Timur Dellaloğlu, 2016 Rio Olimpiyatları’na katılmak için çok önemli bir engeli aştı.

Fenerbahçe ile yollarını ayırdıktan sonra lisansını eksi kulübü Kastamonu Yüzme İhtisas Spor Kulübü’ne taşıyan milli yüzücümüz Timur Dellaloğlu, İstanbul Tozkoparan Turkcell Performans Yüzme Havuzu’nda yapılan Olimpiyat Baraj Yarışları’na damgası vurdu.

Antrenörü Metin Yüzgüleç yönetiminde hazırlanan Timur, Olimpiyat B Barajı’nı geçerken, A Barajı’na ise saniye farkıyla çok yaklaştı.

Timur Dellaloğlu 200 metre kurbağalama branşında 2.13.86’lık derecesiyle 2.17.43 olan “B” barajını çok geride bırakırken, 2.12.78 olan “A” barajına ise çok yaklaştı. 400 metre karışığı 4 dakika 22 saniyede yüzen Timur, 4.28.05 olan “B” barajını geçip, 4.18.99 olan “A” barajını da zorladı. Timur Dellaloğlı “B” barajının 1.02.09, “A” barajının ise 1.00.86 olduğu 100 metre kurbağalamada ise 1.02.06’lık derecesiyle göz doldurdu.

Baraj yarışlarında elde ettikleri derecelerden memnun olduğunun altını çizen antrenör Metin Yüzgüleç, “Haziran’da Brezilya’nın Rio kentinde düzenlenecek olimpiyatlara Kastamonu Yüzme İhtisas Spor Kulübü sporcusu olarak katılmak istiyoruz. 4 yıl önce olimpiyatlara 20 salise farkla katılamamıştık. 22 Haftalık çalışma programımızın ilk etabını İstanbul’da katıldığımız bu baraj yarışıyla noktaladık. Timur’un baraj yarışındaki performansı oldukça iyi. İkinci etao hazırlıklarımızda bu dereceleri dahada iyi noktaya çekmek için çaba göstereceğiz. İkinci baraj yarışımız ise 26-29 Mayıs tarihleri arasında İstanbul İTÜ Yüzme Havuzu’nda olacak. Biz artık bu yarışı kendimize hedef seçtik. Çok daha iyi dereceler elde edip Türkiye’den olimpiyatlara katılacak sporcular arasına adımızı yazdırmak istiyoruz. Timur gibi olimpiyatlara katılmak isteyen diğer Türk sporcular, hazırlıklarını ABD’nin Arizona şehrinde ABD yüzme milli takımının da antrenörü olan Bob Bowman yönetiminde gerçekleştiriyor. Biz ikinci etap çalışmalarımızı da Ilgaz’da gerçekleştireceğiz. Kastamonu’nun olimpiyatlara gönderdiği ilk sporcu olmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.