Tıp Fakültesi öğrenci alacak

0
35
KASTAMONU ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ SEYİT AYDIN

Kastamonu Üniversitesi, yeni akademik yılla birlikte Tıp Fakültesi’nde ilk somut adımı atmaya hazırlanıyor.
Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Seyit Aydın, Tıp Fakültesi’ne 2017-2018 döneminde 90 öğrenci alınacağını, öğrencilerin de ilk etapta Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde öğrenimlerine başlayacağını açıkladı.
Öğrenci kontenjanının YÖK tarafından onaylandığını dün düzenlediği basın toplantısında açıklayan Rektör Seyit Aydın, öğrencilerin 3. sınıfa kadar Ankara’da eğitim göreceklerini, daha sonra ise Kastamonu’da eğitim almaları için gerekli planlamaları yaptıklarını söyledi.
Tıp Fakültesi’nin mevcut binaları konusunda müteahhit firmayla Hacettepe Üniversitesi arasındaki davanın henüz neticelenmediğini, aldıkları hukuksal görüşler ışığında bu davanın neticelenmesini beklemeden inşaatları tamamlama çalışmalarına başlayacaklarını belirten Rektör Seyit Aydın, 2018 yılının sonuna kadar tüm binaları bitirerek eğitime açmayı planladıklarını söyledi.
Yeni öğretim döneminde Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde eğitime başlayacak olan Tıp Fakültesi öğrencilerinin ilk 3 yılı tamamladıklarında, Kastamonu’yu birinci sınıfa öğrenci alacak seviyeye getireceklerini belirten Rektör Aydın, “Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne 2017-2018 eğitim öğretim dönemi için 60 Türk, 30 yabancı olmak üzere 90 öğrenci kontenjanı verilmesi YÖK tarafından onaylandı. Tıp Fakültemiz 90 öğrenciyle bu sene eğitim öğretime başlayacak. Öğretim üyesi kadromuzu tamamlamadığımız ve altyapıyla ilgili hazırlıklarımızı önümüzdeki iki yılda tamamlama hedefiyle yola çıktığımız için öğrencilerimiz Ankara’da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’nde eğitim öğretim görecekler. Muhtemelen öğrencilerimiz 1’nci ve 2’nci yıllarının yanı sıra 3’üncü yılda da morfoloji eğitimini Ankara’da alacaklar. Öğrencilerimiz 4, 5 ve 6’ncı yılda Kastamonu’da olacak. O zamana kadarda biz 1’nci sınıfı okutacak seviyeye ulaşmayı planlıyoruz.Hedefimiz 2018’in sonuna kadar tüm binalarımızı hizmete sokmaktır.” dedi.

“GÖZÜMÜZÜ KARARTIP
DEVAM EDİYORUZ”

Mevcut binalarda Hacettepe Üniversitesi ile yüklenici firma arasındaki hukuk mücadelesinin Kastamonu Üniversitesi’ni bağlamayacağı yönünde hukuksal görüş aldıklarını da belirten Rektör Aydın, “Hacettepe Üniversitesi’nin binaları yapan firmayla aralarında devam eden mahkeme süreci neticelenmedi. Biz bu konuda çeşitli görüşler aldık. ‘Mahkeme taraf değiştirmez hükmü var’ diyorlar, biz de ona inandık. Hacettepe Üniversitesi’nin mahkemesi bizi alakadar etmiyor artık. Biz yolumuza devam edeceğiz. Bu konuda başka bir görüş çıkar mı? Çıkabiliyor ama çok zaman kaybediliyor. O nedenle biz gözümüzü karartıp devam diyoruz. İnşaatlara yaklaşık 26 milyon TL’nin yeteceğini tahmin ediyoruz. Hastane ve diğer kısımların iç donanımı için yaklaşık 100 milyon TL’ye ihtiyacımız olacağını düşünüyoruz. Mevcut binaları yıkmayacağız, tamamlayacağız” diye konuştu.

“BAKANLIĞIN DESTEK
SÖZÜNE GÜVENİYORUZ”

Hastane binası da dahil tüm binaları Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi olarak kendilerinin tamamlayacağını da belirten Rektör Aydın, bu noktada Kalkınma Bakanlığı’nın geçmişte verdiği destek sözüne güvendiklerini ifade etti. Tıp Fakültesi’nin Kastamonu Üniversitesi’nin diğer eğitim öğretim hizmetlerini ve yatırımlarını etkilmeyeceğini belirten Rektör Aydın, bu konuda sözlerini şöyle sürdürdü:
“İnşaatlarla ilgili hazırlıklarımızı yaptık. Çok yakın zamanda öncelikle Tıp Fakültesi’nin morfoloji laboratuarı olmak üzere inşaatlarımıza başlayacağız. Muhtemelen hastanemizi de kendimiz yapacağız. Dolayısıyla bütün binalarımızı biz tamamlayacağız. Hastane binasını bizim yapacak olmamız Kastamonu Üniversitesi’ne herhangi bir yük getirmeyecek. Bu yöndeki eleştirileri aldırış etmiyoruz, dikkate almıyoruz. Prosedür neyse işler. Bizim yatırımlarımız Kalkınman Bakanlığı’ndan çıkıyor. Kalkınma Bakanlığı’nın, Kastamonu Üniversitesi Tıp Fakültesi için hiç bir şey esirgemeyeceklerine dair bize geçmişte verdiği sözü vardır. Buna milletvekillerimiz şahittir. Tıp Fakültesi’nin bütçesi ayrıdır. Diğer yatırımları etkilemez. Hacettepe Üniversitesi’nin yapması için Kastamonu 10 sene bekledi ve sonucun ne olduğunu gördük. Biz o günde devralsak sıfırdan başlayacaktık, bugün devraldık yine sıfırdan başlıyoruz. Bir adım ilerisi yoktu. Biz şimdi geçmişi bir kenara bırakıp, kaybedilen zamanı unutup devam edeceğiz.”

AFİLİASYON

Sağlık Bakanlığı ile yapacakları afiliasyon protokolünde de sona çok yaklaştıklarını kaydeden Rektör Seyit Aydın, “Kastamonu nüfusu 750 binin altında olan bir şehir. Nüfusu 750 binin altında olan şehirlerde üniversite hastanesi, devlet hastanesi ve diğer özel hastanelerin ayrı ayrı çalışması çok rantabl ve hizmetlerin sağlıklı yürümesi çok mümkün olmuyor. Biz de bu nedenle Sağlık Bakanlığı ile yaptığımız bir protokolle hastanelerimizi afiliye etme yolunu tercih ettik ve beraber çalışma yoluna girdik. Afiliasyon ile ilgili çalışmalar devam ediyor, son noktaya geldi. İki gün önce Sağlık Bakanımız Recep Akdağ ile görüşerek bilgileri tazeledik. Bakanlıktaki işlemler tamamlanır tamamlanmaz bize bildirecekler ve protokol yapılacak. Protokol imzalandıktan sonra Kastamonu’da devlete ait hastanler ve bize ait hastaneler beraber çalışacak” diye konuştu.
KADRO
Tıp Fakültesi’nin kadroları ile ilgili de değerlendirmede bulunan Rektör Aydın, “Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi’ni bize devrederken 24 akademisyeni vardı. Bu akademisyenlerin 5’i Kastamonu’ya gelmeden istifa etti. 4’ü mahkeme kararıyla ayrıldı. 2’si naklen ayrıldı. Bir kısmının da terör teşkilatlarıyla bağlantısı olduğu için ilişkileri kesildi. Şu an itibariyle 3 profesör, 1 doçent, 1 yardımcı doçent, 5’de uzman, araştırma ve öğretim görevlisi olmak üzere 10 akademisyenimiz kadrosu bizde olmak suretiyle çalışıyor. İdari personelimizin sayısı ise 37’dir. 1 profesör, 1 doçent, 5 de yardımcı doçent kadrosu için gerekli ilanları verdik, tayin işlemleri devam ediyor. Bunun yanı sıra yeni müracaatlar da olacak.Biz kadromuzu kurarken kriterlerimizden ödün vermeyeceğiz. En önemli kriterimiz ise tıbbi yeterlilik olacak” şeklinde konuştu.

HENÜZ YORUM YOK

CEVAP VER