TKDK’dan 5’te 5 başarı

TKDK’nın, IPARD-I programı kapsamındaki 15. Çağrı döneminde başvurusu yapılmış ve incelemeler neticesinde uygun bulunan 5 yatırımın tamamı destek almaya hak kazandı.

Toplam uygun harcama tutarı 7 milyon 243 bin 367 lira olan söz konusu projelerin hibe destek tutarı ise 4 milyon 168 bin 303 lira.

Sözleşme imzalamaya hak kazanan başvuruların sahipleri ile kısa bir süre içerisinde toplu imza töreni gerçekleştirileceği bildirildi.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’nun (TKDK), IPARD-I programı kapsamındaki 15. Çağrı döneminde başvurusu yapılmış ve incelemeler neticesinde uygun bulunan 5 yatırımın tamamı destek almaya hak kazandı.

Sözleşme imzalanan yatırımlar ile birlikte 3’ü süt üretim, 1’i sarımsak işleme tesisi ve 1’i de kırsal turizm tesisi olmak üzere toplam 5 yatırımın faaliyetlerinin ilk adımları atılmış olacak. Toplam uygun harcama tutarı 7 milyon 243 bin 367 lira olan söz konusu projelerin hibe destek tutarı 4 milyon 168 bin 303 lira gibi ciddi rakamlara ulaştı.

TKDK Kastamonu İl Koordinatörü Eniz Gökçek, konuyla ilgili bilgi verirken, “15. Çağrı döneminde ayrılan bütçe kuruma sunulan tüm projelerin desteklenmesine yetecek kadar değildi ve projeler kendi içerisinde sıralamaya tabi tutularak aralarından en iyileri seçildi. Kastamonu İl Koordinatörlüğü olarak kurumumuz desteklerinden yaralanan 42 il arasında sunulan projelerin tamamı ile sözleşme imzalanacak olan ender il koordinatörlükleri arasında yer almaktayız. Burada koordinatörlüğümüzün özverili çalışması yanında, Kastamonu’da hizmet veren ve kurumumuzla evrak, ruhsat, belge gibi konularda temas halinde olan tüm resmi kurumların da gayretli çalışması etkili oldu” şeklinde konuştu.

Kısa bir süre önce IPARD-II programıyla mevcut sektörlere ilave olarak yeni hibe destek alanlarıyla da başvuru çağrısına çıkmış olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kastamonu İl Koordinatörlüğü’ne sunulan proje sayısı ve kalitesi her geçen dönem artarak devam ettiği ve Kastamonu’nun her geçen çağrı döneminde daha yeni, daha modern tesisler kazandığı da Gökçek tarafından belirtildi.