TKDK’dan yatırımcısına finansman kolaylığı

TKDK İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, projesi hibe desteği alan yatırımcılarının kurumunödeyeceği hibe tutarı olan kamu katkısının %50’ye kadarını, talep edecekleri tutarın %110’u kadar kesin ve en az 24 ay geçerli banka teminat mektubu sundukları takdirde avans olarak alabileceklerini açıkladı.

Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Kastamonu İl Koordinatörlüğü’nden (TKDK), yatırımcılarına müjde geldi…

IPARD Programı kapsamında, vermiş olduğu hibelerlebugüne kadarİlimize birçok farklı sektörde modern tesisler kazandıranTKDK’nın İl Koordinatörü Ahmet Kuyulu, yatırımcılarına sorun yaşadıkları finansman konusunda destek olunacağını yaptığı açıklamayla müjdelerken şu bilgileri paylaştı:

“Yatırımcılarımızın sorun yaşadığıön finansman ihtiyacı konusunda büyük bir adım attık. Artık TKDK ilesözleşme imzalamış ve önümüzdeki dönemde sözleşme imzalayacak olan yararlanıcılarımız talep etmeleri halinde,Kurumumuzun ödeyeceği hibe tutarı olan kamu katkısının %50’ye kadarını,talep edecekleri tutarın %110’u kadar kesin ve en az 24 ay geçerli banka teminat mektubusundukları takdirde avans olarak alabilecekler. Konu ile ilgili duyurumuz www.tkdk.gov.tr adresimizde yayınlanmıştır. Böylece yatırımcılarımız finansman konusunda biraz daha rahatlayacaklardır.Bu uygulamamız,zamanında başvurmaları kaydıyladaha önce imzaladığımız sözleşmeleri de kapsamaktadır.

Ayrıca, faydalanıcılarımızınfiyat artışlarından kaynaklanan kayıplarını telafi ediyoruz. Kurumumuzca piyasalardaki, -özellikle COVID-19 kaynaklı-fiyat yükselmeleri nedeniyle yatırım maliyetlerindeki artışları telafi etmek amacıyla, IPARD Fonlarına finansman sağlayan Avrupa Birliği ve Ulusal otoritelerin onayı ile sadece 8. ve 9. çağrılara mahsus olmak üzere istisnai bir düzenleme yapılmasına karar verildi. Bu çağrılarımızda sözleşme imzalamış olduğumuz projelerimizdeki sözleşme birim fiyatları 8. çağrı için %39’a kadar, 9.çağrı için %22’ye kadar artırılabilecektir.Böylece faydalanıcılarımız bu çağrılar için olası fiyat artışlarından etkilenmeyeceklerdir.

Kurumumuz her zaman başvuru sahiplerimizin ve faydalanıcılarımızın yanında olmaya, onlara destek olmaya devam edecektir.Çağrılarımız, hibelerimiz, başvuru süreci vb. konularda detaylı bilgi www.tkdk.gov.tr internet adresimizden, Kurumumuzu ziyaret ederek ya da 0366 214 0109 ve 444 8535 numaralı telefonlardan alınabilir.”