Toprakçılar Konağı yeniden kapılarını açtı

Mimari mirasımızın ayağa kaldırılarak turizm amaçlı kullanımına yönelik çabaların ilk meyvelerinden olan Toprakçılar Konağı, yeni yüzü ve işletmecisiyle yola devam ediyor.

Konağın yeni işletmecisi Ali Gençoğlu, “Öncelikli olarak konaklarımızı otel tarzına dönüştürmemiz lazım. Kale altındaki bütün konakları işletmecilere sahiplendirebilirsek daha iyi olur Kastamonu için. Bizim de amacımız bu noktada öncülük etmek” dedi.

ToprakçılarKonağı’nın yenilenen yüzüyle ilgili bilgi veren işletme müdiresi Hülya Şenel, hizmet yelpazesini genişletecek yeni projeleri olduğunu ifade ederken şunları söyledi:

“Konağımız toplamda 10 odadan oluşan  27 yatak kapasitesine sahip bir butik otel. FamilySuit ve KingSuit odalarımız bulunuyor. Şu an otelimizde konaklama olarak hizmet veriyoruz. Sonrasında dışarıdan gelen müşterilerimiz için de hafta sonları brunchlarımız mevcut, hafta içi 40 çeşitten oluşan açık büfe kahvaltımız var.  Konağımıza özel bir hamburgerimiz var. Genelde bu hamburgerimiz için talepler yüksek. İki bahçemiz mevcut. Ön bahçemizi normalde misafirlerimiz için çay kahve ve nargile hizmetinde kullanıyoruz. Yeni bir projemiz olarak, üst bahçemizi de çadır kafe olarak iki ay sonra alkollü olarak hizmete geçirmiş bulunacağız. O dönemde mutfağımızda yöresel yemeklerimiz ile de hizmet etmeye başlayacağız. Şu an planladığımız hizmetler bu şekilde. Ayrıca özel günler düzenlemeyi düşünüyoruz. Sunduğumuz hizmetleri de geliştirmeye devam edeceğiz. Butik otellerde misafirlerin talebini karşılamak gerekiyor.  Ne kadar yenilik yaparsak dışarıdan çekeceğimiz talep de o kadar fazla olacaktır diye düşünüyoruz.

“Kapasitemizi arttırmayı düşünüyoruz”

‘Yaklaşık 180 yıllık tarihi bir konak olmamız misafirlerimizin ilgisini çekiyor. King suitimiz birbirinden ayrı iki tip odadan oluşuyor. Çift yatak odası, özel banyolu banyosunda jakuzisi ve konağa yakışır şekilde bir Türk hamamı mevcut. Aile süitimizde 5 kişi kalabiliyor. İki ayrı odadan oluşuyor. Metrekare olarak iki odanın da büyüklüğü 70 metrekare genişliğinde. Diğer standart odalarımız30 metrekare ve genelde çift kişilik ve ikiz yataktan oluşan odalar. Büyük tur firmaları ile çalışıyoruz, kültür turlarına ağırlık verip yatak sayımızı çoğaltmayı ve kapasiteyi biraz daha arttırmayı düşünüyoruz.2022 yılında yeni projelerimizi hayata geçireceğiz.”

“Konaklarımızı otel tarzına dönüştürmemiz lazım”

Toprakçılar Konağı’nın İşletmesini alan Ali Gençoğlu ise “Kastamonu olarak Safranbolu kadar olamıyoruz. Öncelikli olarak konaklarımızı otel tarzına dönüştürmemiz lazım. Kale altındaki bütün konakları işletmecilere sahiplendirebilirsek daha iyi olur Kastamonu için. Bizim de amacımız bu noktada öncülük etmek. Kastamonu’da bar şeklinde bir sisteme geçiş yapabilmemiz için bir şekilde gelişmeler, çalışmalarımızda oldu. Yıllardır hizmet sektöründe güzel çalışmalar yaptık, turizm sektöründe de memleketimize bir hizmet yapmak istedik” dedi.

Cengiz MUHZİROĞLU