Topraksu kardeşliği

Topraksu 17. Bölge Müdürlügü’nün Bölge Müdürü, Bölge Müdür Yardımcıları ve çalışanları, bu yıl dördüncüsü düzenlenen buluşma yemeğinde bir araya gelip hasret giderdi, anılarını tazeledi.

Kastamonu’da 1960 yılında Başmühendislik olarak kurulup 70’lerin sonlarında bölge müdürlüğüne dönüşen sonrasında ise YSE ve Toprak İskan’la birlikte Köy Hizmetleri bünyesinde toplanan kurumun sahip olduğu kültür ve birlik ruhu düzenlenen yemekte de kendini gösterdi.

Topraksu’dan emekli Recep Deştioğlu ve Orhan Korkmaz ile Sadık Düzgün’ün organize ettiği toplantıya Topraksu Kastamonu 17. Bölge Müdürlüğü görevi yapan Mete Tufan, Köy Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı görevi yapan eski İl Müdürü Sait Beyhan Çıngı, Başmühendis Cengiz Ergüven, Ziraat Mühendisi Ahmet Yıldız, Atölye Şefi Ünsal Demirci, Şube Müdürleri, Yol-İş Sendikası 2 No’lu Kastamonu Şube Başkanı  Sadık Düzgün, İl Özel İdaresi’nde görevli ve eski İGM Başkanı Erdal Başesgioğlu,  eski ANAP İl Başkanı Muhsin Altındağ, teknik elemanlar, Ankara’dan ve diğer illerden gelen Topraksu emeklileri ile Lise’nin Onursal Müdürü İsmail Dönmez ile diğer davetliler katıldı.

Düzenlenen programda Sadık Düzgün, Mete Tufan,Sait Beyhan Çıngı, İsmail Dönmez,Cengiz Ergüven, Ahmet Yıldız başta olma üzere katılımcılar birer konuşma yapıp anılarını anlattılar.

 Sadık Düzgün

Açılış konuşmasını yapan Sadık Düzgün, şunları söyledi:

“Evliyalar Diyarı 2028 Türk Dünyası Kültür Başkenti Kastamonu’muzda böyle güzel bir akşamda çalışma arkadaşlarımızla dördüncü  kez bir araya gelmenin mutluluğunu, heyecanının ve sevincini yaşıyoruz. Çalışma hayatında her zaman mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Topraksu teşkilatını yad etmek, hasret gidermek için bir aradayız. Topraksu teşkilatında çalışıp rahmetli olanlara da ve yine yakın zamanda vefat eden bizleri üzüntüye boğan Ahmet İnanlı ve Mehmet Ilgaz’a da bu vesile ile Allah’tan rahmet, sağ olanlara da sağlıklı uzun ömürler diliyorum.

Topraksu teşkilatı yıllardır anılır, gururla ifade edilir. Topraksu teşkilatında iş ahlakı, bilgi ve beceri, arkadaşlık, dostluk, sevgi ve saygı ilişkileri en üst düzeyde yaşanmıştır. Kastamonu’da Topraksu Kurumu anıldığında akla ilk gelen, bizlere her zaman örnek olan, bizlere bu güzellikleri yaşatan ve öğreten değerli büyüğümüz ve Bölge Müdürümüz Mete Tufan gelir ve diğer arkadaşlarımız gelir.

Bugün bu programla bir araya gelmenin sevincini, mutluluğunu, heyecanını duygulu bir şekilde gerçekleştirdik. Bu mutluluğu, sevinci ve heyecanı yaşatan bu toplantıyı organize eden ve tüm emeği ve katkısı geçenleri de kutluyor ve teşekkür ediyorum. Bu etkinlikleri ve programlarımızı artık geleneksel hale de getirdik, imkanlar ölçüsünde de bundan sonrada yapmaya devam edeceğiz.”

Mete Tufan

Kurumun efsane Bölge Müdürü Mete Tufan, önemli projelere imza attıkları mesai arkadaşlarına seslenirken şunları söyledi:

“Bu sene dördüncüsü yaptığımız bu buluşma ile bir arada, birlik ve beraberlik içinde olmanın heyecanı, mutluluğu ve sevinci içindeyim. Siz arkadaşlarımla da her zaman büyük gurur duydum ve büyük mutluluk duydum. İş çalışmalarınızda da beni başarılarınızdan dolayı çok onurlandırmıştınız, o günleri unutmak da mümkün değil, o yıllardaki kaynaşma, birlik ve beraberlik, saygı ve sevgi şimdiki çalışmalarda görüyorum ki yok. Yine sizlerin başarısı sayesinde 1. Bölge Müdürlüğü olduk, çalışma ve hizmet alanında da 1. olduk, bu başarılarda siz arkadaşlarımın özverili çalışmalarının da büyük rolü vardı. Çalıştığınız ve şimdi de emekli olarak kazandığınız ücretlerde helaldir, o yıllarda büyük çaba sarf ettiniz, gece gündüz demeden de çalıştınız. Sizleri kutluyorum.  Yine bizim örnek çalışmalarımız diğer müdürlüklere de örnek oldu, bizim müdürlüğümüzdeki çalışmalarımıza bu müdürlükler aralıklarla gelip incelemede bulundular. Biz o yıllarda diğer müdürlüklere örnek olduk, bizleri sürekli şekilde takip ettiler. Bu da benim ve arkadaşlarımın gururu ve büyük bir başarısı idi. O günlerdeki birliğimizi şimdi de sürdürüyoruz. Bu birlik, beraberlik ve kaynaşma gününde yine bir aradayız. Programımıza diğer bazı illerden gelenlerimiz de oldu. Bu güzide topluluk beni daha da çok onurlandırdı ve duygulandırdı, bugün yaşadıklarımız bu bambaşka tarif edilemez bir duygu.

Ta yıllar önceki saygı, sevgi,  hürmet daha da çok kuvvetlenmiş, daha da birbirimize olan özlemimiz hasretimiz artmış olarak bunu canlı canlı hep birlikte yaşadık. Birçok kurumda yapılamayan bir etkinliği biz artık gerçekleştiriyoruz.

Turgut Özal Başbakan iken Türkiye’de kurulan en disiplinli Topraksu ismi değiştirilerek Köy Hizmetleri oldu. Bzı kurumlar bu isim altında

Kastamonu olarak yine misafirhanemizde Kenan Evren’i, Bülent Ecevit’i, Turgut Özal gibi liderlerimizi de konuk ettik. Rahmetli Valimiz Kamil Demircioğlu ile de çok büyük anılarımız vardır ve güzel çalışmalarımız oldu. Cesaretli ve başarılı olan Devlet adamı Demircioğlu’nun da Kastamonu’ya büyük hizmetleri vardır. Bölge Müdürü iken Kastamonu ve diğer bazı illerde bulunan 33 değişik vali ile birlikte çalıştık. Bu Valilerimizden ebediyete intikal edenlere rahmetle anıyorum. Yaşayanlara da uzun ömürler diliyorum.

Tüm katılımcılarımıza, programı organize edenlere, katkısı geçenlere de teşekkür ediyor, arkadaşlarımızdan rahmetli olanlara rahmet diliyorum.”

Sait Beyhan Çıngı

Kastamonu’da uzun yıllar görev yaptıktan sonra Köy Hizmetleri Genel Müdür Yardımcılığı görevinde de bulunan Sait Beyhan Çıngı’da yaptığı konuşmada şöyle dedi:

“Benim de Kastamonu ile ilgili çok fazla anılarım var. Kastamonu’yu unutmak, Kastamonu’yu hatırlamamak  hiç mümkün değil. Ben göreve Tarım Bakanlığı bünyesinde başladım, ardından da Topraksu’ya geçtim, görev süremin 15 senesi Kastamonu’da geçti, 31 yıl 2 ay görev yaptıktan sonra da emekli oldum. Topraksu deyince çok heyecanlanıyorum ve o günlerde yaşadığımız binlerce anılarımız var. Topraksu çok güzel çalışmalar ve hizmetler yaptı, şimdi ise o hizmetler yok. Ben yine Topraksu’nun kurulmasından yanayım. Topraksu’nun tekrar kurulması bizi çok heyecanlandırır, İnşallah da kurulur ve eski başarılı hizmetler tekrar yapılır.”

Cengiz Ergüven

Topraksu’nun bir diğer değerli ismi Cengiz Ergüven, o günlere ait anılarını ve düşüncelerini dile getirirken şunları söyledi:

“Topraksu bir aile ortamı içersinde çalışan başarılı bir teşkilattı, alt yapı ve makine parkı ile personeli tam verim elde eden bir teşkilattı. Topraksu aynı zamanda bir ekoldü. Bu teşkilatın tekrar kurulması lazım. Çiftçiye büyük hizmetler veren bu teşkilatın yeniden var olmasını istiyoruz. O günlerdeki saygı, sevgi, çalışma azmi ve heyecanını şu anda bir yerde göremiyoruz. Ülkemiz için önemli ve stratejik bir ürünü üreten Şeker Fabrikalarının da özelleşmemesi lazım. Onların daha da geliştirilerek daha aktif çalışması da sağlanmalıdır ” dedi ve bu etkinliği düzenleyen ve katkı verenlere de teşekkür etti.

İsmail Dönmez

Programa konuk olarak katılan İsmail Dönmez de, Bu tür toplantıların birlik ve beraberliği, kaynaşmayı sağladığını, toplantıya katılmaktan dolayı da çok mutlu olduğunu söyledi ve davet edenlere ve katılanlara da teşekkür etti.

Recep Deştioğlu ve Orhan Korkmaz

Programı Sadık Düzgün ile birlikte düzenleyen Topraksu’dan emekli Recep Deştioğlu ve Orhan Korkmaz ise şu ortak açıklamayı yaptılar:

“Geleneksel olarak düzenlediğimiz 4. yemekli kaynaşma, birliktelik ve beraberlik toplantısında bir kez daha birlikte ve beraber olduk. Tüm katılımcılarımıza, emeği ve katkısı geçenlere teşekkür ediyoruz, aramızdan ayrılan arkadaşlarımıza, vefat edenlere de Allah’tan rahmet diliyoruz. Hasta olanlara acil şifalar diliyoruz, tüm arkadaşlarımıza da uzun ömürler diliyoruz. İnşallah böyle nice birlikteliklerimizi ve beraberliğimizi uzun yıllar devam ettiririz. Bu tür programlar bizleri bir araya getiriyor ve bu benzeri başkalarında olmayan etkinliklerimizi ilk günkü heyecan ve duygularla da yapıyoruz.”

Programda Kastamonu Sepetçioğluekibi de sunduğu gösteri ilegeceye ayrı bir renk katıldı.

Cengiz MUHZİROĞLU