Tosya OSB için genişletme kararı

Tosya Organize Sanayi Bölgesi (OSB) için alan genişletme kararı alındı. Alanı şu anda 635 bin metrekare olan Tosya OSB’de, yer kalmadığı için 1 milyon metrekare daha alan genişletme kararı alındığı belirtildi.

Konunun Vali Şehmus Günaydın başkanlığında yapılacak toplantıda ele alınacağını ifade eden Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin, kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Şahin, şu bilgileri verdi:

“Bilindiği gibi 635 bin metrekare alan üzerinde 42 parsel yollar, alt ve üstyapılar, sosyal alanlar, yeşillendirilecek alanlar olarak planlanan organize sanayi bölgemiz Tosyamızın yüz akı projelerinden birisidir. Ağaç sanayi, palet, organik ürünlerden elde edilen alternatif tıp, tekstil, çanta v.s. gibi çok değişik alanlarda faaliyet gösteren fabrikalar ile istihdam ve üretim devam etmektedir. Son müteşebbis heyet toplantısında 1 milyon metrekare daha genişletme kararı alınan organize sanayi bölgemiz Türkiyemizdeki en hızlı, en düzenli ve sorunsuz şekillenen organize sanayi bölgesi konumundadır. Bugün burada 18 fabrika üretimde. Şu anda elimizde bir, iki parsel kaldı. Burada çanta, palet, bitkisel ilaç fabrikaları, alternatif tıp içeren ilaç sanayi gibi çok sayıda yer var. Satışları yoktu. Pazarlama kültürleri, ofis, showroom ve teşhir kültürleri yoktu. Şimdi bunların tamamının İkitelli’de showroomları, satış ofisleri ve depoları oluştu. Malatyalılardan aldık, bu borsa şimdi Tosyalıların elinde. Kastamonu’nun ihracatının yüzde ellisini Tosya gerçekleştiriyor. Dolayısıyla Tosya Kastamonu için çok önemli. Küçük atölye mantığından bu kadar kısa sürede böyle bir fabrikasyona geçiş oldu.” (kgc)