Tosya’da 100 Afgan göçmen yakalandı

 

Tosya’da bir ihbarı değerlendiren emniyet güçleri, İstanbul’a giden Afganistan uyruklu 100 kaçak göçmeninin bulunduğu otobüsü durdurdu.

Edinilen bilgiye göre, Tosya D-100 karayolunda yol kontrolü yapan emniyet güçleri, Tosya’nın 20. kilometresinde bir tesis yakınında Van’dan İstanbul’a giden otobüsü durdurarak inceleme yaptı. Jandarma ekiplerinin yaptıkları inceleme sonunda otobüste 34’ü çocuk 26’sı bayan ve 40’ı erkek olmak üzere 100 kaçak Afgan göçmen yakalandı.

Karabey Jandarma Karakol Komutanlığı’na götürülen kaçak göçmenler, tercüman eşliğinde kimlik tespitleri yapılarak Tosya Toplum Sağlığı Merkezi doktorları tarafından sağlık kontrolünden geçirildi. Hamile olan bir bayan Afgan göçmende, Tosya Devlet Hastanesi’ne kaldırılarak tedavi altına alındı. Kaçak göçmenlere Karabey Jandarma Karakolu’nda yemek ikram edildi.İHA

Öte yandan, 2015 yılının Ekim ayı içerisinde de Afganistan uyruklu 83 göçmen yakalanmıştı. Daha sonra yakalanan göçmenlerin Kastamonu’da sığınmacı olarak kalmalarına müsaade edilmişti.

Ahmet ÇATALOĞLU