Tosya’da 400 güreşçi kol bağladı; Anadolu’nun başpehlivanı Fatih Atlı

Anadolu’nun Kırkpınar’ı olarak adlandırılan Tosya Yağlı Güreşleri’nde başpehlivanlığı Fatih Atlı kazandı.

Tosya Güreş Sahası’nda 22. Uluslararası Tosya Kültür ve Pirinç Festivali kapsamında düzenlenen güreşlere, Türkiye’nin birçok ilinden 400 güreşçi katıldı.

Güreşlerde, bu yıl 658’incisi düzenlenen Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başpehlivan olan Ali Gürbüz ile Kırkpınar’da başpehlivanlık kazanan Orhan Okulu, Recep Kara, Fatih Atlı, Şaban Yılmaz ve Osman Aynur da kol bağladı.

Güreşlerin finalinde Fatih Atlı ile Serhat Gökmen karşılaştı. Yaklaşık 30 dakika süren müsabakada Fatih Atlı, rakibini yenerek başpehlivan oldu.

Yaklaşık 500 kilo yağın kullanıldığı güreşlerde, başpehlivana altın kemer, derece yapanlara ise çeşitli ödüller verildi.

Anadolu’nun Kırkpınarı Tosya Yağlı Güreşleri 2020 yılı ağalık açık artırmasını ise 70 bin lira ile iş adamı Alaattin Doboğlu elde etti.

Tosya Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil, ödül töreninde yaptığı konuşmada, yağlı güreşlere vatandaşların yoğun ilgi gösterdiğini belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Yaşar Karadeniz ise “Gayet güzel bir hava, güzel bir ortam vardı. Güreşlere ilgi oldukça iyiydi. Milli birlik ve beraberliğimize daha fazla ihtiyaç duyduğumuz böyle bir dönemde burada bu etkinliğin yapılmış olması gerçekten anlamlıydı. Ben kazanan güreşçilerimizi tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.