Tosya’da spor salonu bilmecesi

İl Koordinasyon Kurulu toplantısında gündeme gelen Tosya Spor Salonu’nun durumu tartışmalara neden oldu. Bir yıldır atıl bekleyen spor salonuyla ilgili Özel İdaresi’nin bir çalışması olup olmadığını soran Tosya Kaymakamı Deniz Pişkin’e, İl Genel Sekreteri Zafer Karahasan ile Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu cevap verdi.

Tosya Spor Salonu’nun atıl kalmasında ilçenin sorumlu olduğunu ifade eden Tahir Zafer Karahasan,  “Tosya Spor Salonu’nu yapıp teslim ettik ama kullanımadığı için su tesisatı patlamış, salon zarar görmüş. Biz müteahhide yazı yazdık süre verdik. İhale muhteviyatı içinde yer alan ama yapılmayan işleri yaptıracağız. Yapmazsa teminatını çözüp biz yapacağız. Ancak tesisin kullanılmadığı süre zarfında zarar gören bölümleri var. Kazanlar boşaltılması gerekirken boşaltılmamış ve donduğu için tesisat patlamış. Camlar kırılmış” diye konuştu.

Genel Sekreter Zafer Karahasan’ı destekleyen Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ise “Bizden kaynaklanan sıkıntılar var. Spor salonu yapılmış, geçici kabulu yapılıp ilçe milli eğitim müdürlüğüne teslim edilmiş, bir okulla da eşleştirilmiş. Ancak takip edilmediği için oradaki tesisat patlamış ve salonun içi suyla dolmuş. Oradaki sıkıntı ilçeden kaynaklanan bir sıkıntı var. Müteaahitle yapılan görüşmede müteahhit bir kısmını karşılayacağını taahhüt etmişti” ifadelerini kullandı.

Karahasan ve Bahçacıoğlu’na yanıt veren isim ise Tosya Belediye Başkanı Kazım Şahin oldu. Şahin spor salonunun geçici kabulü yapıldığında sular içinde olduğunu ve bu nedenle kullanılamadığını söyledi.

Cezanın Tosya’ya kesilmemesini isteyen Şahin, “Spor salonu teslim edildiğinde kullanılabilir değildi. Teslim alındığında salonun her tarafından su çıkıyordu. Böyle bir durumda o salonda nasıl spor yapacaksınız? Spor yapılamadığı için salon boş bekledi. Geçici kabul yapıldığında kullanılabilir değildi. Okul müdürleri değişiyor ama onlarıda suçlamamak lazım. İmalatı doğru dürüst olmadı. Hadi kullanın denildiğinde alttan su fışkırıyordu” diye konuştu.

Konunun bir dahaki toplantıya incelettirilmesi talimatını veren Vali Yaşar Karadeniz ise “Özel sektörün yaptığı inşaattan su çıkmıyor da bizim yaptığımız inşaattan su çıkıyorsa arkadaşlarımız görevlerini düzgün yapmıyorlar demektir. Bu konunun bir daha ki toplantıya kadar incelettirilmesini istiyorum” dedi.