Tosya’da sular kabardı

Tosya’da Kaymakam Deniz Pişkin ile Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil arasında yaşanan doktor tartışmasına MHP İl Başkanı Yüksel Aydın ve CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı da dahil oldu. Aydın ve Baltacı, bayram ziyaretleri için bulundukları Tosya’da Pişkin’i sert ifadelerle eleştirdi.

Aydın, “Tosya’da kaç aydır  doktor sorunu var. Getirseydiniz ya bugüne kadar. Vatandaşı niye mağdur ettiniz?  Boş laflar edeceğine doktor getirmek için niye mücadele etmiyorsun? Kaymakam siyaset yapmayı bıraksın. Devlet adamı olmaya gayret etsin. Olabileceğini de sanmıyorum” dedi.

Baltacı da, “Kaymakam siyaseten birileriyle yola çıktıysa, buyursun gelsin istifa etsin. Hangi partiden aday olmak istiyorsa oradan aday olabilir. Önce şuna bir karar vermeli. Bir siyasi partinin ilçe başkanı mı, bir siyasi partinin üyesi, militanı mı, yoksa Tosya’nın kaymakamı mı?” diye konuştu.

 

 

Tosya’da Kaymakam Deniz Pişkin ile Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil arasında yaşanan doktor tartışmasına MHP İl Başkanı Yüksel Aydın ve CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı da dahil oldu. Yüksel Aydın ve Hasan Baltacı, bayram ziyaretleri için bulundukları Tosya’da Kaymakam Deniz Pişkin’i sert ifadelerle eleştirdi.

Tartışma, Belediye Başkanı Volkan Kavaklıgil’in ilçe devlet hastanesindeki doktor sorununu gündeme getirmesiyle başlamıştı. Başkan Kavaklıgil, düzenlediği basın toplantısında, “Tosya’da devlet hastanesiyle ilgilenen tek insan benim. Valimiz Tosya’yı ziyarete geldiğinde ilçemizde 7 aydır kadın doğum uzmanının olmadığından adamın haberi yok. Bu benim suçum mu? Eylül ayı içerisinde bu problemi de yine biz çözeceğiz. Herkes taşın altına elini koyacak. Biz Allah rızası için hizmet ediyoruz” demişti.

Kaymakam Deniz Pişkin isebu açıklamadan birkaç gün sonra ilçe devlet hastanesine giderek “Biz 3 kuruşluk iş yapıp 13 kuruşluk konuşmayı tercih etmiyoruz” ifadesini kullandı.  İlçedeki sağlık hizmetlerinin sadece doktor üzerinden yürümediğini ve ekipmanlar konusunda da ciddi bir çalışma içerisinde olduklarını söyleyen Kaymakam Deniz Pişkin, “Tosya Devlet Hastanesi’nde üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz. Doktor eksikliği nedeniyle sert eleştirilere maruz kalan devlet hastanemizin iyi hizmet veren imkanları da var. Bunları da görmek gerekiyor. Lafla peynir gemisi yürümez. Biz 3 kuruşluk iş yapıp 13 kuruşluk konuşmayı tercih etmiyoruz. Herkes kendi sorumluluk sahasında, birinci derece sorumlu olduğu asli görevleriyle ilgilenmesi gerekir. Oradaki aksaklıklar ve sorunlar duruyorken başkalarının çalışma sahasına girerek ahkâm kesmesini doğru bulmuyorum” diye konuştu.

AYDIN

Kaymakam Pişkin’in bu açıklamalarına ilk tepki bayram ziyareti için Tosya’da bulunan MHP İl Başkanı Yüksel Aydın’dan geldi.

“Kaymakam Bey siyaseti siyasetçilere bırakmıyor, devleti temsil ettiği makamda farklı davranıyor” diyen İl Başkanı Yüksel Aydın, şunları söyledi:

“Kaymakam bey sözlerinize dikkat edecek. O yolcu bizler hancıyız. Şehri huzursuz etmeyecek. Biz bunun takipçisi olacağız. Buradan sayın İçişleri Bakanı’na da sesleniyorum. Milliyetçi Hareket Partili olmak ve halkın teveccühünü kazanmak suç mu? Dolayısıyla bu kaymakamın mutlaka uyarılması lazım. Gerekirse bu konuyu Ankara’ya taşıyacağım. Tosya’yı ve Tosyalıyı huzursuz etmesine asla müsaade etmeyeceğim. Dün Kazım Şahin’le siyasi parti mensubu olarak çalıştığını biliyoruz. Şimdi intikam peşinde mi? İlçe Belediye Başkanı Tosya’ya doktor getirmek için çalışırken, ne demek hastaneye gidip ‘3 kuruşluk iş yapıp 13 kuruşluk konuşmak’? Bu çok terbiyesizce bir ifade. Kendisine misli ile iade ediyorum. Tosya’da mutlaka huzur sağlanacak. Burası muz cumhuriyeti değil. Madem öyle kaç aydır Tosya’da doktor sorunu var. Getirseydiniz ya bugüne kadar. Vatandaşı niye mağdur ettiniz?  Boş laflar edeceğine doktor getirmek için niye mücadele etmiyorsun? Kaymakam siyaset yapmayı bıraksın. Devlet adamı olmaya gayret etsin. Olabileceğini de sanmıyorum. Eğer bu tavırlarına devam ederse Tosyalı yakında sonucunu görecek. Tosya’yı huzursuz ettirmeyeceğiz. İçişleri Bakanımıza ve Bakan Yardımcımıza bu sorunu ileteceğim. Milliyetçi Hareket Partisi ile Ak Parti, Cumhur İttifakı’nda birleşti. Fakat bunu bilmeyenler var. Tosya’da ve İnebolu’da var. Seçim öncesi tespitlerimin ne derece doğru olduğu bugün ortaya çıkıyor.”

BALTACI

Bu açıklamadan bir gün sonra, bu kez de, Tosya’da bayramlaşma programına katılan Milletvekili Hasan Baltacı Kaymakam Deniz Pişkin’i sert bir dilleeleştirdi.

“Siyaset yapmak istiyorsa buyursun istifa etsin, siyaset yapalım” diyen Milletvekili Hasan Baltacı, “Kaymakam önce şuna karar vermeli. Bir siyasi partinin ilçe başkanı mı, bir siyasi partinin üyesi, militanı mı, yoksa Tosya’nın kaymakamı mı? Mesele Tosya ise bu tutum baştan sona yanlış. Halkın iradesinin üstünde hiçbir kurum yoktur” dedi.

Milletvekili Baltacı, bayramlaşma programında değerlendirmelerde bulunurken  Kaymakam Deniz Pişkin ile ilgili şunları söyledi:

“Kaymakamın siyasetçilerle girdiği polemiği üzülerek izliyorum. Bu Tosya’ya özgü bir durum değil. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle birlikte siyaset tasfiye edilmeye çalışılıyor. Bir tek kişinin belirlediği bürokratlar Türkiye’yi yönetmeye çalışıyor. Ama bu ülkeyi seçilmişler yönetecek. Bu ülkeyi halkın iradesinin belirlediği, muhtarlar, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, belediye başkanları ve milletvekilleri yönetecek. Bürokrasi de hiçbir zaman haddini aşmayacak. Yeri gelecek ‘ben tarafım’ diyeceksin, yeri gelecek gazetecilere ayar vermeye çalışacaksın, yeri gelecek üç kuruşluk muhabbetleri yapacaksın. Bu bir kaymakama ve Tosya’ya yakışan bir durum değil. Kaymakam, eğer ‘bir şeyler yapayım’ diyorsa,gidecek doktor eksiğine bakacak, çalışmayan cihazlara bakacak. ‘Tosya’ya faydalı olayım’ diyorsa halkın beklentileri üzerinden görevini yapacak. Tosya’nın sorunlarını dile getirenlerle ilgili haddini aşacak cümleler kurmaması lazım. Benim katıldığım 24 Haziran milletvekili seçimlerinde de kendisi AK Parti adayının seçim kampanyasının açılışında bulunmuştu. Sorduğumuzda da tesadüfen orada olduğunu söylemişti. Biz bunlara müsaade etmeyeceğiz. Kaymakam siyaseten birileriyle yola çıktıysa, buyursun gelsin istifa etsin. Hangi partiden aday olmak istiyorsa oradan aday olabilir. Önce şuna bir karar vermeli. Bir siyasi partinin ilçe başkanı mı, bir siyasi partinin üyesi, militanı mı, yoksa Tosya’nın kaymakamı mı? Mesele Tosya ise bu tutum baştan sona yanlış. Halkın iradesinin üstünde hiçbir kurum yoktur. Tosya’da gördük, İstanbul’da gördük. Adalet hep tecelli etti.”