Tosyalı Holding’den Cezayir’de dev yatırım

Türkiye’nin global çelik üreticisi Tosyalı Holding, dördüncü etap yatırımlarına devam ettiği Cezayir’in Oran kentindeki Tosyalı Algerie’de, Akdeniz ve Afrika’nın en büyük ve en ileri teknolojiye sahip entegre tesislerinden birini hayata geçiriyor.

 

Tosyalı Algerie’nin pandemi ve dünyada yaşanan son gelişmelerle birlikte çok daha stratejik bir yatırım haline geldiğini ifade eden Tosyalı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Tosyalı: “Bugün 4000 çalışanımız, entegre limanımız ve kullandığımız ileri teknolojiyle Cezayir’in hidro-karbona dayalı sektörleri dışında, sanayideki en büyük şirketi ve ihracatçısıyız. Tosyalı Algerie’de, 2,5 milyon ton üretim kapasitesine sahip olacak yeni DRI tesisi ve onun önünde kurulacak 4 milyon ton/yıl kapasiteli yassı çelik tesisi yatırımımız, daha düşük karbon ayak izi ile bu alanda dünya çelik endüstrisindeki en iyi uygulamalardan biri olacak. Hidrojen ile çalışma kabiliyetine de sahip olacak bu yatırımla, dünyada hidrojen ile çalışabilen, böyle bir teknolojiye sahip ilk Türk şirketi Tosyalı olacak. Cezayir’deki tüm yatırımlarımızı tamamladığımızda 8,5 milyon ton yassı ve uzun mamul kapasiteli tam entegre bir tesis haline gelecek Tosyalı Algerie ile sadece Akdeniz ve Afrika’nın değil, dünyanın da en önemli ve stratejik demir-çelik üretim merkezlerinden biri olacağız” dedi.

Afrika’yı 15 yıl önce stratejik ve öncelikli yatırım coğrafyası olarak belirlediklerini söyleyen Tosyalı, “Yeni başlayan ikinci DRI tesisi ve yassı çelik üretim tesisi yatırımımızla, dünyada hidrojen ile çalışabilen, böyle bir teknolojiye yatırım yapan ilk Türk şirketi Tosyalı olacak” dedi.