“Tosya’yı üvey evlat yaptılar”

Tosyalılara seslenen CHP adayı Hasan Baltacı, 16 yıllık AK Parti iktidarında Tosya’nın sağlık başta olmak üzere her alanda Çankırı’dan, Karabük’ten medet umar bir ilçe konumuna itildiğini söyledi ve “Tosya’yı Çankırı’ya üvey evlat yaptılar” ifadelerini kullandı.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kastamonu Milletvekili adayı Hasan Baltacı ilçe mitinglerine Tosya’dan devam etti.

Miting öncesi ve sonrası Tosyalıların yakın ilgisiyle karşılaşan Hasan Baltacı, mitingde yaptığı konuşmada Tosya başta olmak üzere Kastamonu’nun sorunlarına değindi.

24 Haziran’da gerçekleştirilecek olan seçimlerin sıradan bir seçim olmadığını dile getiren Baltacı, “Tosya 24 Haziran’da vekil seçmeyecek, pirinç üreticisinin kaderini belirleyecek” dedi.

Tosya’nın 16 yıllık AK Parti iktidarında sağlık başta olmak üzere her alanda Çankırı’dan, Karabük’ten medet umar bir ilçe konumuna itildiğini söyleyen Hasan Baltacı, “Tosya’yı Çankırı’ya üvey evlat yaptılar” ifadelerini kullandı.

CHP iktidarında Tosya’yı yeniden pirinç cennetine dönüştüreceklerini belirten Hasan Baltacı, Tosya’da eğitim veren liselerden sadece Fen Lisesi’nin nitelikli okul kapsamına alınmasını da eleştirdi.

Tosyalılardan kendilerini seçimden seçime hatırlayan milletvekili seçmemelerini isteyen Hasan Baltacı, “Seçildikten sonra bu memlekete uğramayan, sizlerle dertleşmeyen milletvekillerine 24 Haziran’da en güzel cevabı sizler vereceksiniz. Bu oğlunuzu kulağından çeker yine getirirsiniz Tosya’ya. Bu oğlunuz istediğiniz her an sizin yanınızda, sizinle birlikte olacak” ifadelerini kullandı.

Hasan Baltacı mitingde şunları söyledi:

“Tosya’nın pirinç üreticilerini bu kürsüden selamlıyorum. Tosya’nın zanaatkarlarını selamlıyorum. Tosya’nın üretken gençlerini, Tosya’nın üretken kadınlarını, Tosya’nın köylülerini, esnafını partim adına selamlıyorum. 24 Haziran’a doğru gidiyoruz ve son düzlüğe geldik. Pazar günü ülkenin kaderini belirleyecek bir seçim yapacağız. Eğer bu seçimde bir milletvekili seçeceğiz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Eğer bu seçimde bir cumhurbaşkanı seçeceğiz diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu seçimde Tosya’nın kaderini belirleyeceksiniz, Kastamonu’nun kaderini belirleyeceksiniz. Bu seçimde atanamayan öğretmenlerin kaderini belirleyeceksiniz. Bu seçimde pirinç üreticisinin kaderini belirleyeceksiniz. Bu seçimde Tosyalı zanaatkarın, kapı üreticisinin, kese üreticisininin kaderini belirleyeceksiniz. Bu seçimde Türkiye’nin kaderini belirleyeceksiniz. Bu seçim sıradan bir seçim değil, bir kavşak bir dönüm noktasıdır. Eğer ekonominin düzelmesini istiyorsak, eğer adalet istiyorsak, eğer eşitlik istiyorsak, eğer korku imparatorluğu yıkılsın istiyorsak bu seçimde cevap vereceğiz.

Cumhuriyet Halk Partisi bu ülkede iktidar olmaya hazır. Cumhuriyet Halk Partisi 16 yıldır çözülmeyen, masa başında bırakılan bütün sorunları çözmeye hazır.  Cumhuriyet Halk Partisi Kastamonu-Tosya yolu sorununu çözmeye hazır. Cumhuriyet Halk Partisi ithal pirinci engelleyip, soframızda Tosya pirincinin tekrar eski günlerdeki gibi yerini almasını sağlamaya hazır. Cumhuriyet Halk Partisi işsiz gezen gençlerimizin enerjisini bu ülkeye kazandırmaya hazır. Diyorlar ki dolar 4.5 lira oldu. 5 lira olacak, 6 lira olacak. Evet olur. Eğer Germeç Pazarı’nda rastladığım ziraat mühendisi olmuş 22 yaşındaki gencecik Zehra kardeşim işsizse bu ülkede dolar artar. Eğer veteriner kardeşim işsizse patatesin fiyatı 80 kuruştan 4.5 liraya çıkar. Eğer benim Ali kardeşim okumuş doktor olmuş ama güvenlik soruşturmasını geçememişse bu ülkede dolar da artar enflasyon da artar. Sevgili Tosyalılar az önce Mehmet amca geldi; “Oğlum şu kürsüde bahset. Evladımı Çankırı Devlet Hastanesi’ne yeni sevk ettim” dedi. Evet başımızın üstünde yeri var. Bir devlet hastanesi yaptınız ama içinde doktor yok.  40 bin nüfuslu Tosya’da çocuk doktoru, göğüs hastalıkları uzmanı, kadın doğum uzmanı yeterince yoksa, 40 bin nüfuslu Tosya; Çankırı’ya, Kastamonu’ya oradan da Ankara’ya sevkediliyorsa, Bartın’da, Karabük’te, Çankırı’da yoğun bakım ünitesi arıyorsa bu işte bir sorun var demektir. Tosya’nın, Kastamonu’nun sağlık sorunları maalesef masa başında bırakılmıştır. Kastamonu’nun en üretken ilçesini Kastamonu’nun öz evladı görmeyen AKP ve onun milletvekilleri Tosya’yı Çankırı’nın üvey evladı yaptılar. Bu sorunları çözmek CHP iktidarında bizlere nasip olacak.

Değerli Tosyalılar ben anama, hanımıma diyorum ki; “Markete gittiğinde alacaklarına dikkat et. Bu topraklarda yetişmeyen, Anadolu’da yetişmeyen ürünü alıp sofraya koyma” diyorum. Ben pilav yemeden karnı doyan bir insan değilim. “Bana kinoa yedirme” diyorum. Bana “meksika fasülyesi yedirme, benim fasülyemi yedir” diyorum. Geçende bir toptancıyla konuşuyorum bu ülkeye siyah çekirdek bile Çin’den ithal ediliyor. Size CHP’nin sözüdür; Bu ülke karnını bu topraklardan yetişenlerle doyurucak. Soframızda Tosya’nın pirinci olacak. İhsangazi’nin siyezi olacak, Taşköprü’nün sarımsağı olacak. Onun için ithali sınırlayacağız. Tosya tekrar bir pirinç cenneti olacak. Bakın şeker fabrikasını kapatmayı düşündüler. Çünkü özelleştirme listesinde olan şeker fabrikası sayesinde tosya pancar ekmeyi unuttu ama benim inadım inat ben şeker fabrikasında üretilen şekeri kullanacağım. Şuradan baklava alıyorsam soracağım; Nişasta mı yoksa Kastamonu şekeri mi? Bütün değerlerimize sahip çıkacağız. Bu değerleri yok sayanlara 24 Haziran’da cevap vereceğiz.

“TOSYA’DA SADECE FEN LİSESİ Mİ NİTELİKLİ?”

Tosya’mızın bir Fen Lisesi var, nitelikli okullar kapsamına alındı. Diğer liselerimizin tamamı niteliksiz okul kapsamına ötelendi. Tosya’da sedece Fen Lisesi’mi nitelikli? Ya diğer liseler. Hiç kimse bizim çocuklarımızı nitelikli okul, niteliksiz okul diye ayıramaz. Hiç kimse bizim gençlerimizi niteliksiz eğitime mahkûm edemez. Bizler bütün okullarımızda bütün gençlerimize nitelikli bir eğitim vereceğiz. Çünkü biliyoruz ki en iyi yatırım gençlerimize çocuklarımıza yaptığımız yatırımdır. Eskiden böyleydi çocuklar ana babalarına bakardı 60 yaşına gelmiş benim Mehmet dayım halen emekli olmuyor. Niye? Evinde bir işsiz var. Bugün bakıyorum ana babalar 30 yaşındaki işsiz çocuklarına bakıyorlar. Öyle olacak ki tekrar çocuklar ana babalarına bakacak. Bu ülkede hiç kimsenin evinde işsiz genç olmayacak, işsizlik CHP’nin iktidarında bu ülkede son bulacak. Biz gençlerimize güveniyoruz, gençlerimizin alın terine güveniyoruz.

“TOSYA’NIN OYUNU ÇANTADA KEKLİK GÖRÜYORLAR”

Şimdi diyorlar ki başkanlık sistemi gelecek her şey düzelecek. Ben Tosya’nın esnafını geziyorum siftah yapmadan kepenk kapatıyor. Diyorlar ki başkanlık sistemi gelecek, tek adamlık gelecek doktorlar hastaneye koşacak. 16 senedir bu doktorlar niye hastanelere koşmadı. Soruyorum cevap yok. Sürekli istiyorlar, sürekli ver diyorlar ama kendilerinin verdikleri hiç bir şey yok. Her seçim döneminde dediler ki; “Tosya’nın oyu çantada keklik. Olmadı üçüncü sıraya bir Tosyalı koyarız, oylarımızı arttırırız.” Ben terkar diyorum ki; CHP’nin iktidarında Tosya hakettiği yere, Kastamonunun öz evladı olacağı yere yeniden yerleşecek. Tosya Kastamonu’nun en üretken ilçesidir ve hakettiği yeri CHP’nin iktidarında alacaktır.

Bu kürsülerde size sizlerin sorununu anlatmak istemiyorum aslında. Hepimiz sorunları biliyoruz. Bize çözüm lazım. Biz iktidar olmaya hazırız dediysek çözüm üretmek için iktidar olmaya hazırız. Bu oğlunuz, bu kardeşiniz CHP’nin seçim beyannamesinde yazan her maddeye kefildir. Bu oğlunuz, kardeşiniz CHP asgari ücret 2 bin 200 lira olacak diyorsa bunun için mücadele edecek. Bu oğlunuz, bu kardeşiniz CHP en düşük emekli maaşı bin 500 lira olacak dediyse, bunun için mücadele edecek. Bu oğlunuz, kardeşiniz CHP köylünün sosyal güvencesi olacak diyorsa bunun için mücadele edecek. Bu oğlunuz, kardeşiniz CHP niteliksiz eğitim kaldıralacak dediyse onun için mücadele edecek. Her çıktığım meydanda diyorum. Evet ben milletvekili adayıyım ama her şeyden önce sizin çocuğunuz olmaya, sizin oğlunuz olmaya, sizin arkadaşınız olmaya, sizin yoldaşınız olmaya adayım. Seçildikten sonra bu memlekete uğramayan, sizlerle dertleşmeyen milletvekillerine 24 Haziran’da en güzel cevabı sizler vereceksiniz. Bu oğlunuzu kulağından çeker yine getirirsiniz buraya, bu oğlunuz istediğiniz her an sizin yanınızda sizinle birlikte olacak.

24 Haziran önümüze sunulmuş en büyük şanstır. Ya tek adam rejimiyle, tek adamla devam edeceğiz yada yeniden demokrasiye döneceğiz. Tek adam reijimini seçtiğimizde o tek adam istediğinde TEOG kaldırılacak, o tek adam Suriye’ye giriyoruz dediğinde Suriye’ye girilecek, o tek adam sabah konuştuğunda dolar artacak, akşam konuştuğunda dolar artacak. Ya da başka bir Türkiye’ye uyanacağız. Başka bir Türkiye için yeniden demokrasiye dönmemiz mümkün. Kutuplaşmayı bırakıp kardeş olmak mümkün. Yeniden kucaklaşmak mümkün. Yeniden çocuklarımızın bir arada oynaması mümkün. Yeniden bir arada üretmek mümkün. İki seçenek var.  Ya tek adam rejimini seçeceğiz, ya kardeşliği, barışı, güveni, huzuru seçeceğiz.

Ben kendimi ve arkadaşlarımı sizin vicdanınıza, sizin adaletinize teslim ediyorum. Ve diyorum ki halkın ekmeği, köylünün umudu, işçinin alın teri, çocuklarımızın geleceği, esnafın bereketi, bu kentin sağlığı bize emanettir. Bizler de size emanetiz. Teşekkür ediyorum.”