Trafikte öncelik yayanın

TÜRKİYE CUMHURİYETİ İÇİŞLERİ BAKANLIĞI EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN TÜRKİYE'NİN 81 İLİNDE GERÇEKLEŞTİRİLEN YAYA GEÇİDİ KULLANIMIYLA İLGİLİ FARKINDALIĞIN OLUŞTURULMASIYLA İLGİLİ KAMPANYA KASTAMONU'DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ. (DAVUT HAS/KASTAMONU-İHA)

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Türkiye’nin 81 ilinde gerçekleştirilen yaya geçidi kullanımıyla ilgili farkındalığın oluşturulmasıyla ilgili kampanya Kastamonu’da da düzenlendi.

Trafikte yaya önceliğinin geliştirilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 81 ilde eş zamanlı olarak gerçekleştirilen “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” uygulaması Kastamonu’daki tüm yaya geçitlerinde görevlendirilen polisler tarafından uygulandı.

Kastamonu’da gerçekleştirilen uygulamaya Vali Yaşar Karadeniz, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, protokol üyeleri ve vatandaşlar katıldı.

“Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” uygulamasında Kastamonu İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğü ekipleri Cumhuriyet Meydanı’nda hazır bulunarak yayalara öncelik tanınması için araç sahiplerini durdurarak konu hakkında bilgilendirme içeren broşürleri dağıttı.

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Vali Yaşar Karadeniz, “Bildiğiniz gibi son bir yıl içerisinde içişleri Bakanlığımız özellikle trafik kazalarını azaltmak trafik kazalarında her yıl kaybettiğimiz 7 bin insanı bu olumsuz duruma düşmelerini önlemek ki sayısı çok daha fazla olan yaralı ve sakatlara sebebiyet veren trafik kazalarını azaltmak için geniş kapsamlı bir çalışma başlattı. Bu çok önemli bir konu konuya sadece tek bir açıdan bakarak olduğumuz yerde sayamayız. 7 bin kişinden 7 bin candan bahsediyoruz. Sakat kalan binlerce insandan bahsediyoruz. Bunları çok daha aşağı rakamlara düşürmemiz mümkün. Bu tamamen tüm dünyada kabul edilmiş olan trafik kurallarına bizimde toplum olarak uymamızla mümkün olabilir” dedi.

Vali Karadeniz, “Bu trafik kurallarından bir tanesi de geçiş öncelikleridir. Hem araçların kendi aralarında geçiş öncelikleri vardı. Hem yollar arasından geçiş öncelikleri vardır. Bizde araçlar ile yayalar arasında geçiş önceliği vardır. Yaya geçitleri dediğimiz geçitlerde yayaların araçlara göre geçiş önceliği kazandığı yerlerdedir aslında. Dolayısıyla tüm trafik araçlarının yaya geçidini geçmek üzere hazırlanmış yayayı gördüğünde hemen orada durmaları gerekir. Bu tüm dünyada uygulanan trafik kurallarıdır” şeklinde konuştu. (İHA)