TÜKD’ten çifte kutlama

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği, 70’inci kuruluş yıldönümünü ve 10 Aralık İlk Türk Kadın Mitingi’nin 100. Yılı’nı kutladı.

Derneğin Genel Başkanı Matematik Yüksek Mühendisi Hülya Yüksel ile Genel Merkez Yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra şube başkanları ve yöneticileri de Kastamonu’ya gelerek kutlamalara katıldı.

Bugün gerçekleştirilecek kutlamalar öncesinde Kurşunlu Han Otel’de 70. Yıl Gala Yemeği düzenlendi.

Dün de Şerife Bacı Öğretmenevi’nde derneğin Şube Başkanları toplantısı gerçekleştirildi. Kadına Şiddet konusu üzerinde gerçekleşen Şube Başkanları toplantısı öncesinde Kastamonu Üniversitesi Resim Öğretmenliği bölümü öğrencilerinin “Kadın ve Kadına Şiddet” temalı hazırladıkları resim sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Şube Başkanları toplantısı açılış konuşmasını yapan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Latife Ergün, ilk olarak İlk Türk Kadın Mitingi hakkında bilgi verdi.

Latife Ergün, şube başkanları toplantısının ana konusu olan kadına şiddet konusunda ise şunları söyledi:

“Bir tarafta 10 Aralık Kadın Mitingi’nin 100. Yılını anarken, diğer taraftan ise her gün gazetelerden okuduğumuz kadına yönelik şiddet haberleriyle yüreğimiz dağlanmakta. Kadına yönelik şiddet günümüzün en önemli sorunudur. Şu şiddeti önlemek için toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması zorunludur. Kadına yönelik şiddeti önlemekle ilgili olarak devletlerin dört ödevi bulunmaktadır. Kadına yönelik şiddeti engelleyici politikalar oluşturmak, şiddet olaylarını önlemek, şiddeti uğrayan kadınları korumak ve desteklemek, şiddet uygulayan kişileri ise cezalandırmak.”

Genel Başkan Matematik Yüksek Mühendisi Hülya Yüksel de Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Seminerleri – Dernek İçi Eğitim Çalıştayı’nı başlatacaklarını ve Ocak 2020’den itibaren Türkiye genelindeki tüm şubelerde yoğun bir şekilde çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti.