Tüp geçit!

Çatalzeytin Kızılcakaya köyü halkı, köprülerinin yıkılıp ilçe bağlantılarının kesintiye uğraması üzerine, dahiyane bir fikirle yolu “yaya trafiği”ne olsun açmayı başardı.

Kızılcakayalılar, dere engelini yıkılan köprünün yerine yerleştirdikleri 150’lik HES borusu ile aştı. Karşı tarafta işi olanlar bu “tüp geçidi” kullanıyor ve emekleyerek karşıya geçiyor.

 

Çatalzeytin’e 18 kilometre mesafedeki Kızılcakaya köyünde, karların erimesiyle oluşan taşkında geçici köprü yıkıldı. Köyün 10 gündür ilçe ile bağlantısı da kesildi. Mahalle yolları da bozuk olduğundan Sinop Türkeli yönünden de ulaşım yok. Yol sorunu ilgili birimlere bildirilmesine rağmen henüz bir çözüm bulunamadı. Köylüler de dere üzerine 150’lik boru yerleştirdiler ve tehlikeyi göze alarak borunun içerisinden karşıya geçiş yapıyorlar.

Kızılcakaya Köyü Muhtarı Turan Çetinkaya, “Akçay’ın doğusundaki Çerkezoğlu, Hasanköyü, Kamburoğlu ve Bağlarbaşı mahallelerinin hiçbir yerle ulaşımı yok. Kendi imkanlarımızla dereye yerleştirdiğimiz 150’lik borunun içinden köylülerimiz, tehlikeyi göze alarak geçiyorlar. Bağlarbaşı mahallemize 2 aydır araba çıkmıyor. Kamburoğlu mahallesinde yollar göçtü. Türkeli yönüne de geçiş yapılamıyor. Sorunumuzu yetkililere ilettim, çözüm bekliyoruz” dedi. EMİN TÜRKAY ÖZTÜRK