Turist kaçıran Deli Dumrul kapısı!

Ilgaz Dağı Milli Parkı’na giriş ücretinin, Milli Park sınırı içerisinde yer almayan Yurduntepe Kayak Merkezi’ne gelenlerden de talep edilmesi hem tepki çekiyor hem de Kastamonu’ya turist kaybettiriyor.

Yurduntepe’ye gelen tur otobüsleri, ücret ödememek için rotasını, aynı Yurduntepe gibi Milli Park sınırı dışında kalan Çankırı Yıldıztepe’ye çeviriyor. Orada aradığını bulamayan turist ise Ilgaz’ın üzerine çizik atıyor.

 

Ilgaz Dağı Milli Parkı’na giriş ücretinin, Milli Park sınırı içerisinde yer almayan Yurduntepe Kayak Merkezi’ne gelen ziyaretçilerden de talep edilmesi tepki çekiyor.

Ilgaz’da ‘oteller bölgesi’ diye adlandırılan kısım Milli Park’ın içerisinde, Yurduntepe Kayak Merkezi ise bu sınırın dışında yer alıyor.Ne var ki, bu bölgeye girişte Milli Parklar tarafından oluşturulan giriş noktasında, Yurduntepe’ye gelenlerden de ayrım yapılmaksızın ücret talep ediliyor.

Bilet kesiminin yapıldığı giriş kapısının Yurduntepe yol ayrımının bulunduğu noktaya taşınması sorunu çözecekken Milli Parklar Bölge Müdürlüğü nedense bir türlü buna yanaşılmıyor.

Ilgaz Dağı Milli Parkı oteller bölgesine giriştekibu ücret olayı Yurduntepe Kayak Merkezi’nde ziyaretçi sayısının düşmesine de neden oluyor. Yurduntepe’ye gitmek isteyenler ve özellikle tur şirketleri ücret nedeniyle rotalarını Çankırı sınırları içerisinde yer alan Yıldıztepe Kayak Merkezi’ne çeviriyor.

Yaklaşık 200 milyon lira gibi bir maliyetle  kurulan ve bölgemizin en önemli kayak merkezi olan Yurduntepe’nin yaşadığı bu tuhaf sorundan acilen kurtarılması için ne beklendiği ise anlaşılamıyor.