Turizm Danış(ma)

Covid-19 Pandemisi her ne kadar turizm sektörünü ve paydaşlarını olumsuz bir şekilde etkilese de son zamanlarda şehrimizi ziyaret edenlerin sayısında gözle görülür bir artış var. İki yıla yakın bir zamandır yaşanan olumsuzluklardan dersler çıkarabilirsek bu durumu lehimize çevirmemiz için bir neden yok.

Özellikle burada lokomotif görevini üstlenmesi gereken kurum ise İl Kültür Turizm Müdürlüğü.

İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerinin görevlerini burada uzunca yazmayacağım, isteyen ve internet kullanan herkes bunları araştırabilir okuyabilir.

Turizm Müdürlüğü şimdiye kadar icraatları ile sadece senede bir defa -şimdilerde elinden alınan- Atatürk ve İstiklal Yolu Yürüyüşü ile gündeme gelmiş olsa bile son günlerde yapılan çalışmalar ve temaslar ileriye yönelikturizm açısından olumlu gelişmeler diyebiliriz.

Haklarını yemeyelim birde turizm fuarları vardı…Hani helva dağıttığımız, sarımsak satıp, etli ekmek yaptığımız, pastırma doğrayıp sattığımız ve turizm fuarlarını gastronomi fuarı sanıp işin eğlencesinde olduğumuz, yerel gazetelerimizde ‘stantlarımız doldu taştı’, ‘Kastamonu stantlarına büyük ilgi’ gibi haberlerle koltuklarımızın kasıldığı ama fuar sonunda gelmeyenleri gördüğümüzde yüzümüzün asıldığı bir dönemden geçtik.

İnanıyorum ki bundan sonra herşey farklı olabilir biraz daha gayret ve çalışmakla esnafın sorunlarını dinlemekle, onlara yakın olmakla, fikir alışverişinde bulunmakla, sadece turizm belgeli tesisleri değil diğer turizm tesisleri ile istişare ederek birlikte hareket etme bilinci ile aynı amaç için birlikte olmakla bu iş başarılacak.

Birkaç aydır İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından yapılan faaliyetlerden bazıları ise;

Toplum yararına programlar kapsamında personel istihdam edilmesine ilişkin İşkur ile yapılan sözleşme, Bakanlığa yapılan ziyaretler, okuma etkinlikleri, kültür varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün onayı ile Taşköprü Pompeiopolis Antik Kenti ve Araç Başköy Kahintepe kazılarının yeniden başlaması vb.

Sergi açılışları veya buna benzer aktiviteler olduğunda ise bunu halka duyurun ki insanlar sizinde kendilerinden farklı olmadığınızı anlasın ve turizm adına yapacağınız hamlelerde yanınızda olsun.

Ayrıca açıldığı günden beri (5 yıl olmuştur, ilk zamanlarda belli aralıklarla açıldı) ‘personel yok’ denilerek âtıl duruma getirilen sadece levhası olan, bir türlü açık olmayan Turizm Müdürlüğü Turizm Danış(ma) Bürosu var ki tam da ismi gibi danışma bürosu yani neden danışıyorsunuz danışmayın der gibi kapı duvar.

Öğrendiğime göre, Liva Paşa Konağı Etnografya Müzesinin idari binası olacakmış, hiç yoktan iyidir, zaten Kastamonu Belediyesi Turizm Danışma Bürosu tam şehrin kalbinde, daha sonra danışma büroları ile ilgili de yazılarımı paylaşacağım.

Sadece şu kadarını söyleyeyim…Fotoğraf gezilerine gittiğimiz yerlerde otobüsümüzün içine kadar gelerek  “Hoşgeldiniz” diyerek karşılayan ve yöre hakkında küçük de olsa tanıtıcı broşürler dağıtan Turizm Danışma bürosu çalışanları vardı ki yarım elma gönül alma şeklinde çok hoşumuza giderdi.

Turizm için ne ararsan var hep birlikte özellikle ilçeler ile birlikte aynı amaç için çalışılırsa başarı kaçınılmaz, eskisi gibi herkes kendi çalar kendi oynarsa, işi kendine yontarsa daha çok başka il ve ilçelerdeki ziyaretçi rakamlarına bakıp önümüzdeki sezon hedefimiz bir milyon turist olacak hayalleri ile avunur dururuz.

 

Bülend Çadırcıoğlu