Turizm için üçlü atak

Vali Şehmus Günaydın’ın davetlisi olarak ilimize gelen Adonis Seyahat Acentesi Genel Menajeri Tamer Çicek ile Kuantum Travel Sorumlusu Aydın Ulcay, Kastamonu’ya Arap turist gelmesi noktasında ön çalışma gerçekleştirdi. Çiçek, Arap ülkelerinden Türkiye’ye en fazla satış yapan seyahat acentelerinin temsilcilerini Mart ayında Kastamonu’da toplayacaklarını söyledi.

Vali Günaydın, Arap turistlerin Kastamonu’ya çekilmesi amaçlı bu bağlantının yanı sıra spor turizmi ve hafta sonu tur düzenleyen iki uzman grubun daha Kastamonu’ya geleceğini belirtti ve “Hepimize turizm konusunda büyük görevler düşüyor. Turizm Kastamonu’nun olmazsa olmazı. Turizmi mutlaka ayağa kaldırmalıyız. Avantajlarımızı kullanarak turizmde çok kısa sürede mesafe alabiliriz” dedi.

ERHAN VEREN

Vali Şehmus Günaydın’ın davetlisi olarak ilimize gelen Adonis Seyahat Acentesi Genel Menajeri Tamer Çicek ile Kuantum Travel Sorumlusu Aydın Ulcay, Kastamonu’ya Arap turist gelmesi noktasında ön çalışma gerçekleştirdi.

Arap ülkelerinden Türkiye’ye yılda 90 bin turist getiren Adonis Seyahat Acentesi ile 35 bin turist getiren Kuantum Travel, Mart ayında Arap ülkeleriyle çalışan seyahat acentelerini Kastamonu’ya getirerek geniş bir fizibilite çalışması gerçekleştirecek.

Kastamonu’ya Arap turisti çekmenin yanı sıra, spor turizmiyle ilgilenen bir ekibi de Kastamonu’ya davet ettiklerini, ayrıca hafta sonu turizmiyle ilgili de Ankara’daki acenteleri ağırlayacaklarını söyleyen Vali Günaydın, “Tanıtımda büyük eksiğimiz olduğunu hep konuşuyorduk. Biz uluslararası fuarlara katılarak tanıtımda mesafe almaya çalışıyoruz. Hepimize turizm konusunda büyük görevler düşüyor. Turizm Kastamonu’nun olmazsa olmazı. Turizmi mutlaka ayağa kaldırmalıyız. Avantajlarımızı kullanarak turizmde çok kısa sürede mesafe alabiliriz. Arkadaşlarımızı davet ettik ve iyi bir çalışmanın startını verdik. Konunun uzmanı iki grup daha çağıracağız. Spor turizmi konusunda bir ekip gelecek. Ayrıca hafta sonu turizmiyle ilgili Ankara’da çalışan seyahat acentelerini Kastamonu’ya davet edeceğiz. Biz bütün imkanlarını kullanarak Kastamonu’yu turizmde en üst noktaya taşımak istiyoruz” diye konuştu.
Acentelerin bir şehrin tarihi ve doğal güzelliklerini pazarlayabilmeleri için önce o şehri tanımaları gerektiğine dikkat çeken Adonis Seyahat Acentesi Genel Menajeri Tamer Çiçek, “Mart ayında Kastamonu’da Arap ülkelerinden Türkiye’ye en fazla satış yapan seyahat acentelerinin temsilcilerini toplayacağız. Direkt İstanbul üzerinden Kastamonu’ya getireceğiz. Buraya getirip onlara Kastamonu’yu gezdirmek istiyoruz. Tanıtım aslında böyle olur. Acenteler bilmedikleri şehirleri kolay kolay satmazlar, turlarına koymazlar. Bire bir onlara Kastamonu’yu gösterdiğimizde mutlaka satacaklardır ve bunun arkası gelecektir. 5 günlük bir Karadeniz programı planlıyoruz. İnanıyoruz ki bu Kastamonu’nun tanıtımı için önemli bir adım olacaktır” dedi.
5 yıl içinde Kastamonu’nun turizmde gözde illerden biri olacağına inandığını belirten Kuantum Travel Sorumlusu Aydın Ulcay ise “Kastamonu’da ürün var, coğrafi güzellik var, havaalanı var, altyapı var. Sizin tanıtım çabalarınız ve bizim pazarlama satış stratejimiz burayı götürür. Bugün Trabzon Uzungöl’e baktığınızda bir hikayesi yok. Ama Trabzon havaalanı Arap turistle dolu. Trabzon ile Kastamonu benzer coğrafyaya sahip . Uzungöl’den çok daha iyi yerler var Kastamonu’da. Çok kısa sürede Kastamonu tutar. Kastamonu’da 12 aylık turizm de mümkün. 3 ya da 5 yıl içinde Kastamonu’nun çok iyi yerlere geleceğine inanıyorum” şeklinde konuştu.