Turizm ve Belediye…

Turizm Derneği olarak Belediye Başkanımızı ziyaretimiz sırasında yapılan ve yapılacak olan projeler ile ilgili detaylı bilgiler aldık.

Şu ana kadar yapılan yatırımların daha büyüklerinin Kastamonu Turizmi için yapılacak olması umarım hak ettiğimiz yerlere gelmemizde önemli bir rol oynayacaktır.

Şunu net olarak söyleyebilirim ki Başkan için önce Kastamonu ve Kastamonu insanı ön planda.

Yapılan yatırımlar girişimcilerin önünü açıyor ve değerlendirilmesi gerekiyor.

Bazı şehirler turizme yapılan yatırımlar ile ön plana çıkarlar bu işin olmazsa olmaz öncüsü ise Belediyeler dir, bu yatırımlar iyi değerlendirildiğinde Kastamonu ekonomisine de mutlaka katkısı olacaktır.

Kastamonu Belediyesi Kastamonu’yu daha yaşanabilir, kültürel açıdan daha gelişmiş, sosyal ve turizm alanında misafirlere çok daha fazla hareket imkanı sağlayabilecek imkanlara kavuşturuyor.

Özellikle restorasyonları tamamlanan Kastamonu’nun gözdesi konakları Kastamonulu yatırımcılara turizm faaliyeti göstermeleri şartıyla vermeye hazır.

Mutlaka bu çalışmaları beğenmeyen, benimsemeyen, rahatsız olan kişilerde olacaktır. Zaten olmaz ise bu işte bir gariplik var demektir. İşte tam bu noktada kendi görüşlerimizi neden, niçin karşı geldiğimizi karşılıklı masaya yatıramazsak bir ortak noktada buluşamazsak yapılan yatırımlar açısından zaman kaybından öteye geçemeyiz.

Turizmde marka şehir olmak istiyoruz, ancak bu hiç kolay bir şey değil turistlerin çok geldiği bölgelerde marka şehir olamıyorlar, öncelikle Kastamonu’nun turizmcileri ve yöre halkı tüm esnafları ile birlikte bir arada olmaları gerekiyor.

Turizmde süreklilik çok önemli bunun içinde alt yapının hazır olabilmesi çok önemli.

Yörede yaşayan insanların bu işin bir parçası olarak aynı istekle aynı gayretle turizmi benimsemesi gerekiyor.

Başkan, bu yatırımlar ve projelerin hayata geçmesi konusunda kolunu değil gövdesini taşın altına koymuş durumda bizlerden istenen ise sadece elimizi taşın altına koymak.

Turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketlerine katılımını sağlamak adına her türlü çalışmalara destek vereceğini söylüyor.

Artık şehir içi yolların yap-boza döndüğü sadece yol yapmaya, çöp toplamaya odaklı bir Belediyeden, sosyal ve kültürel olarak da şehri ön plana çıkaran çıkarmaya çalışan bir Belediye anlayışı gelmiş durumda.

Son olarak; Turizm konusunda yapılan toplantılarda turizm için yapılan tüm faaliyetlerde turizmcilerinde bu işin içine dahil edilmesi, bu tür organizasyonlara davet edilmedikleri gibi sanki turizmciler çağırılmışlarda gitmemişler gibi bir intibanın sona erdirilmesini istiyoruz. (örn: Son yapılan Sürdürülebilir turizm toplantısına turizmcilerin özellikle çoğu Daday’da bulunan çiftlik sahiplerinin davet edilmemesi vb.)