Turizmde farkı kapama çabası

Dünyanın en büyük dört turizm fuarından biri olan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT 2020 dün İstanbul’da başladı.  Açılışa ilimizden Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başta olmak üzere ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri de katıldı.

Vali Karadeniz, “Turizm yarışına diğer illere göre geriden başlamış bir iliz. Ama son birkaç yıldır çok hızlı yol aldık. Bu ivmeyi devam ettirmek hatta arttırabilmek adına bu fuardayız. Konaklama artışımız yüzde 46. Bu Türkiye ortalamasının üzerinde, ama tabi ki dediğim gibi biz yarışa geriden başladığımız için halen daha ortalamayı yakalama mücadelesi veriyoruz” dedi.

Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı EMITT 2020 dün İstanbul Tüyap Fuar Merkezi’nde kapılarını açtı. Bu yıl 24’ncüsü düzenlenen EMITT, 30 Ocak – 2 Şubat tarihleri arasında ziyaretçilerini bekleyecek.

1200 katılımcı, 60.000 civarı ziyaretçi ve 800’den fazla davetli tur operatörünün katılacağı fuar 60 bin metrekarelik bir alanda hizmet verecek. Fuarda ilk iki gün sadece turizm profesyonelleri için etkinlikler olurken Cumartesi ve Pazar günleri tüketiciler tarafından da ziyaret edilebilecek.

Fuarın açılışı Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel’in katılımıyla yapıldı.

EMITT Fuarı’nın açılışına ilimizden Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu başta olmak üzere ilçe belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve yöneticileri de katıldı. Kastamonu standında da ilimizin yöresel ve kültürel değerleri ve turizm faaliyetleri tanıtıldı.

Fuara, 35 ülke tanıtım standıyla katılıyor. Çin, Meksika ve Almanya’nın da katıldığı fuar; Lübnan, Sırbistan, İngiltere, Kuzey Kıbrıs, Malta, Bulgaristan, Dubai, Japonya, Litvanya, Güney Kore, Endonezya, Şili, Hindistan, Hırvatistan, Özbekistan, Azerbaycan, Karadağ, Gine, Nepal, Moğolistan, Bosna Hersek, Kosova, Cezayir ve Brezilya gibi farklı kıtalardan ülkelere ev sahipliği yapıyor.

Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Mehmet Nuri Ersoy, fuarın açılış konuşmasında şunları söyledi:

“Turizm hedeflerimize ulaşmak istiyorsak turizm gelirlerimizi tabana yaymalıyız. Eğer geniş kitlelerin turizmden pay almasını sağlayamazsak turizm politikaları sürdürülebilir ve kalıcı olmaz. Bu bağlamda başta turizm STK’ları olmak üzere tüm STK’lara büyük görevler düşüyor. Devletin işini doğru yapması kadar sektörün de kendi içinde doğrularla yanlışları ayırarak hareket etmesi oldukça önemli. Cesur olacak, küresel düşünecek ülkemizin menfaatleri doğrultusunda birlikte hareket edeceğiz. Zira ülkemiz kazanırsa hepimiz kazanırız. Türkiye’yi hak ettiği seviyeye ya yükselteceğiz ya yükselteceğiz başka sonuç kabul edilemez. Doğru kaynakları bir araya getirerek ülkemizin tanıtımının yanında yerel uluslararası alanda  kurumsal ilişkilere katkıda bulunan amaçlarında samimi olan fuar organizasyonları turizmdeki büyük başarıların önemli ayrıntılarını teşkil etmektedir. Her yıl artan uluslararası katılımcı ve ziyaretçi sayısıyla Dünya turizm fuarları arasında kendine önemli bir yer edinmeyi başaran EMİTT fuarını bu anlamda çok değerli görüyorum. Dünden bugüne EMİTT’in gerçekleşmesinde emeği olan herkese şükranlarımı sunuyorum. Fuarın bütün katılımcılar için hayırlı geçmesini diliyor iştirak eden ulusal uluslararası tüm firmalara teşekkür ediyorum. ”

Vali Yaşar Karadeniz de fuarla ilgili değerlendirmesinde şunları ifade etti:

“Kastamonu çok geniş bir coğrafya tarihi ve kültürel birikimi olan bir il ve bu birikiminin yanında zengin doğası ve kış sporlarının Ilgaz’ı, artı gastronomisiyle Türkiye’nin önde gelen bir il. Ancak turizm yarışına diğer illere göre daha o yarışa geriden başlamış. Ama son birkaç yıldır çok hızlı yol almış bir iliz. Bu ivmeyi devam ettirmek hatta arttırabilmek adına bu fuardayız. EMİTT bildiğiniz gibi ülkemizin en önemli turizm fuarı ve her yıl olduğu gibi bu yılda Kastamonu olarak yerimizi aldık. Kastamonu’da geçen yıl ki geceleme, konaklama artışımız %46 bu Türkiye ortalamasının üzerinde, ama tabi ki dediğim gibi biz yarışa geriden başladığımız için halen daha ortalamayı yakalama mücadelesi veriyoruz. Artış hızımızı bu yılda aynı şekilde koruyarak artık önümüzdeki iki yıl sonrasında Türkiye’nin turizm konusunda adı daha iyi bilinir, daha iyi tanınır illerinden birisi olacaktır diye düşünüyorum ki şu anda özellikle Ilgaz kış turizminde bu amacı zaten yakalamış durumda ve oraya gittiğinizde artık boş yer konaklama yeri bulma şansınız neredeyse yok gibi ve Ilgaz’ın şöyle bir özelliği de var. Oradaki konaklama tesisleri hem yaz hem kış belli bir doluluğa sahip, yazında dağ turizmi açısından önemli. Ben bu yılda aynı ivmeyi yakalayacağımızı düşünüyorum.”