“Turizmde önceliğimizi belirlemeliyiz”

  • Vali Yaşar Karadeniz, Pınarbaşı’nda katıldığı turizm toplantısında yaptığı açıklamada, “Turizmde öncelikleri belirleyip, ona göre yürümek hem markalaşma açısından avantaj sağlar hem de turizm konusunda daha hızlı yol alınmasını sağlar. Yoksa 10 tane ürünü aynı anda piyasaya sürerseniz o akılda kalmaz. Bir ürününüzle tanınırsanız onu görmeye gelenler diğer dokuzunu görecektir zaten” dedi.

 

Vali Yaşar Karadeniz, çeşitli ziyaretler ve incelemelerde bulunmak üzere Pınarbaşı’na gitti. Kaymakam Halil İbrahim Demirçin ve Belediye Başkanı Mehmet Yılmaz tarafından karşılanan Vali Karadeniz, ilçede düzenlen turizm toplantısı öncesinde Ilıca Şelalesi’nde incelemelerde bulundu.

Şelalenin ulaşımı, konumu ve yapılan düzenlemeler hakkında yetkililerden bilgi alan ve devam eden çalışmaların takibinin yapılması ve yerinde incelenmesi konusunda yetkililere talimatlarda bulunan Vali Karadeniz, ‘’Türkiye’nin Dünyaya Armağanı’’ sloganı altındaki turizm toplantısına katıldı.

Pınarbaşı’nın Kastamonu turizmi açısından önemini vurgulayan Vali Yaşar Karadeniz, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Turizm deyince ağırlık verdiğimiz bölge burası. Özellikle Milli Parklar Bölge Müdürümüz ekibiyle beraber burada, Küre Dağları Milli Parkı’nda iki yıldır güzel işler yapıyorlar. Bizimde Özel İdare olarak o yapılan işlere paralel olarak üzerimize düşen ulaşımı, alt yapısı konusunda yapmamız gerekenlerin farkındayım. Ama tekrar ediyorum çok şeyin olması bazen pek bir şey ifade etmeyebiliyor. Kastamonu’nun sıkıntısı da bu aslında. Kastamonu dediğimizde her şey var. Kış turizmi isterseniz Ilgaz, deniz turizmi isterseniz sahil var. İnanç turizmi, doğa turizmi var. Belki bunlardan sadece biri olsaydı daha çok öne çıkacaktı. Onun için öncelikleri belirleyip, ona göre yürümek hem markalaşma açısından avantaj sağlar hem de turizm konusunda daha hızlı yol alınmasını sağlar. Yoksa 10 tane ürünü aynı anda piyasaya sürerseniz o akılda kalmaz. Bir ürününüzle tanınırsanız onu görmeye gelenlerde diğer dokuzunu görecektir zaten. Mağaralar konusunda olsun, kanyonlar konusunda olsun, başka konularda olsun mümkün olduğu kadar örneklerle yürümek gerekir. Pınarbaşı ilçemiz bu anlamda çok zengin olan bir ilçemiz. Son yıllardaki hareketlilikte bunun göstergesi. Konaklama, yeme içme üniteleri için mutlaka özel sektörün ve buradaki kendi hemşerilerimizin bu yatırımları yapmasının zamanı geldi artık. Pınarbaşı’nın içinde de yeteri kadar konaklama mekanları oluşturmamız lazım. İnsanlar buraya geldiği zaman barındıracak, yeme içme ünitelerinin olduğu bir ilçe olmalı ki inşallah 5- 10 yıl içerisinde bir Safranbolu gibi olduğunuzu göreceksiniz. Buranın halkının da  bu işi sahiplenmesi ile olabilecek bir konu. Bilinçlenme anlamında bir sahiplenme olduğuna inanıyorum orada bir sorun yok ama sahiplenme ile kastettiğim buradaki iş erbaplarının yatırım yapması önemli. Biz bu yıl başladığımız yolu devam ettirmek niyetindeyiz. Milli Parklarda Ilgarını mağarasıyla ilgili çalışmasını yapacaktır. KUZKA tarafından saptanacak desteklerin,  bölge turizmine ciddi bir dinamizm getireceğine inanıyorum. Toplantımızın Pınarbaşı ilçemize ve Kastamonu turizmine hayırlı olmasını diliyorum. Kaymakam bey’inde böyle bir toplantıyı tertip ettiği için teşekkür ediyorum. Buradaki hizmetlerde emeği geçen herkese Milli Parklar Müdürümüze, Özel İdaremize, Belediyemize ayrıca yine bundan sonra desteğinin olacağını düşündüğümüz KUZKA’ya ve diğer kurumlarımıza teşekkür ediyorum.”