Turizmde yeni rota

Kastamonu’nun sahip olduğu değerleri turizme kazandırmak amacıyla belirlenen “Turizm Eylem Planı” dün masaya yatırıldı.
Kısa, orta ve uzun vadede yapılması gereken çalışmaları içeren planının paydaş kuruluşlar ve kamuoyuna açıklandığı toplantıya Vali Yaşar Karadeniz başkanlık etti.
Kastamonu Üniversitesi salonunda yapılan toplantıya Rektör Seyit Aydın, Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın yanı sıra ilçe kaymakamları, ilçe belediye başkanları ile STK temsilcileri ve turizm alanında faaliyet gösteren işletme sahipleri katıldı.
1 aylık süren çalışma sonunda hazırlanan plan, Kastamonu’da turizmin gelişmesi için kısa vadede 16, orta vadede 41, uzun vadede ise 6 olmak üzere toplam 63 önemli adımın atılmasını ön görüyor. Taslağın başarıyla uygulanması halinde ise 2 yıl sonunda belirlenen hedeflere yüzde 90 oranında ulaşılması planlanıyor.
VALİ KARADENİZ
Tturizmde başarılı olmak için her ilçenin kendine özgü özelliklerinin ön plana çıkartılması ve ilçeler arasından dengenin sağlanması gerektiğine vurgu yapan Vali Yaşar Karadeniz “Eylem planlarında ilgili kurumların mutlaka planları takip etmesi gerekiyor. Turizm faaliyetinde özen gösterilmesi gereken bir husus ise, faaliyetin Kastamonu geneline yayılmasıdır. Belli bir merkeze ya da belli bir ilçeye yüklenelim konsepti Kastamonu’da fazla başarılı olmaz. Eğer gelecek turisti Kastamonu’da konaklatmak istiyorsak, Kastamonu’nun geneline turizm faaliyetleri yayılmalıdır. Turizm faaliyetleri Kastamonu’ya yayıldığı zaman ortalama konaklama süreleri artar. Turist sayısıyla, konaklama sayısı artarsa turizmin geliri olarak bir turistten gelen gelir artacaktır” ifadelerini kullandı.
Turizm ile ilgili çalışmaların tek bir elden yürütülmesinin önemine değinen Karadeniz; “Fakat tek elden yönetim yapılırken ekip kendi içinde eylem planı yapmalıdır. Turizm eğitimi ve turizm konularını gibi konular alt başlık olarak çalışılabilir. Turizmdeki kurumlarımız ve turizm sektörü tüm faaliyetlerinde üniversitemizin ve diğer kuruluşların yaptığı çalışmalar değerlendirilebilir. Birkaç yıl önce yapılmış Turizm Çalıştayı var. Bu çalıştayın sonuçlarının da değerlendirilmesinin de faydası olacaktır. Kastamonu’da 12 ay turizmi baz almalıyız. Ilgaz’da kış turizmi, sahilimizde deniz turizmi kapsayacak şekilde yapılabilir. Turizm potansiyeli iyi değerlendirmeliyiz. Gerçekleştirilecekler tespit edilmelidir. Bir sıralama içinde gidersek, faaliyetlerimiz yukarıya doğru devam edecektir” diye konuştu.
Kastamonu’nun turizm açısından çeşitliliğine değinen Karadeniz; “Bunların hepsini ortaya dökersek hiç birinden sonuç elde edemeyiz. İl merkezi için 2 ya da 3 unsur öne çıkarılmalı. Her ilçe için ise 1 ya da 2 unsur öne çıkmalıdır. Öncelikle insanlarımızın Kastamonu’yu aklında kalması şekilde metodumuz olmalıdır. Turizm faaliyetinin olduğu yerlerde yapılaşmaya da dikkat etmeliyiz. Bu yapılaşmanın da turizm ile bağdaşacak nitelikte olması gerekir. Bir ilçemizi sakin şehir yapacağız. O ilçenin içinde 5’er, 10’ar katlı binalar yapılırsa, o ilçe sakin şehir olma özelliğini yitirir. Amacımıza uygun yapılaşmaya gitmeliyiz. Açıklıkla ifade ediyorum, 50 bin nüfusunun altındaki bir yere iki kattan fazla binayı yapıp turist beklemek hayaldir. O hayale kimsenin kapılmaması gerekir. Turizm geliştikçe turistlik tesisler de yapılacaktır. Ama bu tesislerinde belli bir mimariyle yapılması, turizmin sürdürülebilirliği açısından önemlidir” dedi.
Ürünlerin sunumu hakkında da konuşan Vali Karadeniz; “Kuyu kebabımızın turistin önüne nasıl servis edeceğimiz önemli. Maraş dondurmasının özelliği lezzetinden daha çok satıcıların yaptığı külahlar ile gösterisidir. Yapılan külahlar ile sunum küçük bir ayrıntı ama Maraş dondurması için önemli bir sunuştur. Doğrudan değil de, dolaylı olarak turizme hizmet veren sektörleri de bu çalışmanın içerisine zaman zaman almalıyız. Ulaşım ile ilgili konular konuşulurken taksiciler, toplu taşıma sektörü bu tip çalışmaların içinde yer almalıdır. KUZKA tarafından desteklenen projeyle turizmde eğitim çalışması başladı. Eğitim yanı sıra istihdam ederken de eğitilmiş personeli almakta önemlidir. Meslek okullarının turizm bölümlerin katkısı olur. Fırsatları iyi değerlendirmeliyiz” şeklinde konuştu.
TAHSİN BABAŞ
Eylem plan taslağına değinerek konuşmasına başlayan Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise “Gerçekten ciddi bir çalışma olmuş. Her şeyi özetlemişler. Ben de eylem planına uyulduğu sürece yol alacağımıza inanıyorum. Yüzde 90 başarıya ulaştırılabilecek bir çalışma. Eylem planı açıklandığı zaman kısa vadede uygulamaya geçersek çabuk yol alırız. Eylem planına baktığımızda hepimizin yapabileceği şeyler. Çok kısa vadede çoğumuzun çözebileceği hususlar. Onun için burada mühim olan bu işe gerçekten gönül vermek. Ben Kastamonu Belediye başkanı olarak bunu benimsiyorum. Bu çalışmayı da sürdürmek için yol alacağız. Burada bir çalışma, birliktelik ve beraberlik var. Toplu bir sonuç çıkma imkanı çok. Onun için herkesin kendine görev edinmelerini istiyorum” dedi.
Turizmin inceliklerine değinen Başkan Babaş; “Her şeyi ile illaki çözüm bulunması gereken şeyler var. Ulaşımından konaklamasına, insanın yüzünün gülmesinden başını çarpmasına kadar hepsi birer etken. Şöyle bakarken dahi insanı ya mutlu edebiliyorsun veya tamamen küstürebiliyorsun. Onun için çok nazik bir konu. Çok iyi yetiştirilmesi insanlar ve bu işi sürükleyenler işinde profesyonel olmalı. Onun için bizim de hedefimiz ve vizyonumuz turizm. Her yerde söylüyorum, Kastamonu sanayi kenti olmaz, ancak iyi bir turizm kenti olur. Bunu böyle diyorsak şurada yazılanlara da uymak zorundayız. Hakikaten güzel bir çalışma olmuş. Tek tek çıkarılmış yoldaki levhasına kadar, konaktaki faaliyetine kadar. Yani her şeyi düşünmüş arkadaşlar. Tabi burada yaptığımız projeler var. Kültürel turizm açısından gerçekleştirebilirsek iyi bir yol alacağımızı düşünüyorum. Şeyh Şaban-ı Veli Huzur Birlik ve Aydınlanma Projesi çok üzerinde durduğumuz bir proje. Yapıldığında akıllarda kalacak gerçekten faaliyetini devam ettirebileceğimiz en büyük projelerden biri olacak. Bunun merkezine de Şeyh Oğlu konağı yaptık. Karşısındaki Atabey Konağı’nı da çalışma ofisi yaptık. Kastamonu’nun bütün evliyaları Şeyhoğlu Konağı’nda yaşatılacak. İnşallah bittiğinde herkesin gezmek istediği bir proje olacağına inanıyorum. Senaryoları da hazır, her odasında senaryo hazırlandı” diye konuştu.
Kastamonu’nun bakir kalan bölgelerden olduğunu vurgulayan Başkan Babaş; “Onların o şekilde durması da belki bizim için avantaj. Çünkü tam anlamıyla yapamadığımız her faaliyet bence iyi olur. Onun için bu işi hem fiziki hem de kültürel şekliyle iyi yapmak lazım. Kış turizmi çok önemli ve çok fonksiyonel bir turizm. Ama burada bizim yapmamız gerekenler var. Ben şunu söylüyorum arz talep meselesi. Arz oldukça yaparız ama hepsini birden yapacak imkanımız yok. İllaki zamanı ve ihtiyacına göre eksiklikler tamamlanır düşüncesindeyim. Mühim olan öncelikle oranın işlevsel hale getirilmesi. Ulaşım konusunda çok iyi yol kat ettiğimize inanıyorum. Ilgaz tünelini artık herkes biliyor, Kastamonu’ya ulaşımın kolay olduğunu biliyor. Havalimanı da tam yoluna girdi. Tabi bunun yanında limanla da turizm potansiyeli yakalayabiliriz.  Hep konuştuğumuz Karadeniz sahil yolu faaliyete geçtiği zaman oradan da ivme yakalayabiliriz. Yaklaşık 5 buçuk milyarlık bir proje. Bu konuda bir çalışma ve proje var. Sivil toplum kuruluşlarının ve insanların bu işe girmesi lazım. Özellikle bu tarihi kültürel dokuda söylüyoruz ama mümkün değil kimseyi çekemiyoruz. Cumhurbaşkanı’nı çekiyoruz ama başkasını çekemiyoruz, inanın vallahi.  Bunun bilincine Cumhurbaşkanı varıyor, geliyor. Hz. Pir’in yolundan ufak bir yer almak için çaba gösteriyor. Ben bunu İstanbul’da da söyledim arkadaş siz bunun farkında değilsiniz. Gerçekten tarihi kültürel dokumuz iyi ama bunları yaparken de tabi fonksiyon yüklemek lazım. Onları tek tek dağıtmak lazım” şeklinde konuştu.
Başkan Babaş, son olarak; “Önümüzdeki hafta ayın 16’sında Bakırcılar çarşısının ilk harcını atmak için tören yapacağız. Şeyh Şaban-ı Veli’den Atabey, Yakupağa belediyeye kadar olan bütün cephede sokak sağlıklaştırmasının ihalesi tamamlandı. 16’sında ilk harcı koyacağız. Araba Pazarı’nın karşısındaki Acem Hanı’nı da biz satın aldık. Orayı da iş geliştirme merkezi yapıyoruz. Aynı şekilde oranın projesiyle beraber ajans bize oradan ciddi manada destek olabilir. Nasrullah Meydanı projemiz Tarihi Kentler Birliği’nden destek aldı. Ama orada ciddi bir mukavemetle karşılaştık. Bu ciddi bir proje. Bunu çözmeye çalışıyoruz. Bu konuda herkese görev düşüyor, sivil toplumun da bu konuda destek olması lazım. Ticaret Odası’nın dışında herhangi bir destek olmadı. Bu önemli bir proje, 3-5 kişinin tek elinde değil ki. Tamam eleştirsin gitsin mahkemeye versin, şöyle etsin böyle etsin. Bu tür şeyler bizi gerçekten önümüze engel. Çok da kolay olmuyor” dedi.
SEYİT AYDIN
Üniversite olarak turizme tüm imkanları ile destek olduklarını söyleyen Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın da “Turizm Fakültesi’nde faaliyetlerimiz var. Mezunlarımızı da verdik. Cide’de 2 yıllık Meslek Yüksek Okulu’muzda Turizm Bölümümüz var. Fakültemizin 738 öğrencisi var. 145’i Türk vatandaşı değil, yabancı. Şu anda tadilatta olan konağımız var. Açtığımız Yatakhanı var. İsmini orijinal koymak istedik. Fikrini de benimsedik. Öğrencilere geçici olarak barınma hizmeti veriyoruz. Seyahat acenteleri uygulama mekanımız var. Akademik çalışmalarımızda devam ediyor. 23 ile 25 Kasım’da Turizm Kongresi yapılacak. KUZKA’nın ve Valiliğimiz organizasyonunda turizm eğitimi veriliyor. Kastamonu’nun sorunlarına çözüm arıyoruz. KUZKA’nın hazırladığı sunumda faydalanacak notlar var. 2015-2016 ve 2017 yılında yaptığımız Türk Dünyası Turizm Kongreleri de çalışmalara katılabilir” dedi.
Üniversite olarak yaptıkları çalışmalardan da bahseden Aydın, “Helal Turizm Kongresi’nin ilki Antalya’da gerçekleşti, ikincisi ise Kastamonu’da yapılacak. Helal sertifikası alacak otellerimizi bekliyoruz. Rehberlik arama konferansımız yapıldı. Turizm yatırım ve çalışmaları hedef kitle üzerinden anketlerle şekillendirilmesi lazım. Talebi karşılayacak uygulamalar getirilmelidir. Tanıtım, pazarlama çalışmaları ise profesyonel ekip ile yapılmalıdır. Turizmciler de yatırımlardan çekinmemelidir. Siyez tarımı yapan her yerde siyezin tanıtılması yapılmalıdır. Organik tarım yapan da tanıtımı yapabilmelidir. Yerli halkımızda turizm potansiyeli konusunda birlikteliğin olması gerekir. Koruma ve devamlılık konusunda ise insanlarımız bilgi ve şuur sahibi olmalıdır. Trabzon’daki Uzungöl tahribatını yaşamamalıyız. Turist geliyor ama yaşanılan tahribat göz önünde tutulmalıdır. Tabiat tahribatı yaşanmamalıdır. Sadece turizm servis elemanlarıyla değil de tüm halkımız bilhassa da hizmet sektöründekiler dikkatli olmalıdır. Doğa Rehberliği eğitimleri Kastamonu’da uzmanlık olarak planlanıyor ve inşallah faaliyete geçecek. Bize düşen hizmetleri yapıyoruz. Turizm Fakültemiz 7 gün 24 saat hizmettedir. Önemli olan ekip ruhudur” ifadelerini kullandı.
Kısa vadede yapılması öngörülen 16 çalışma ise şu şekilde belirlendi:
“Kastamonu kent imajının ve turist algısının ölçümünün yapılması. Kastamonu’nun bir varış noktası olarak markalaştırılması amacıyla ortak akıl ile bir sistem kurgulanması. Mevcut turist ve ziyaretçilerin beklenti/memnuniyetlerinin ölçülmesi. Sektördeki mevcut işgücü gereksiniminin nicel ve nitel olarak tespit edilmesi ve ihtiyaç duyulan eğitimlerin belirlenmesi ve eğitim programlarının oluşturulması. Alınan kararların uygulanabilirliğinin ve sonucunun ilgili kurum ve kuruluşlarca izlenmesi. İl yönetiminin belirli periyodlar ile ilçe yönetimlerinin turizmle ilgili problemlerini dinlemesi noktasında toplantılar düzenlemesi. Paydaşlar arasındaki organizasyon problemlerinin nedenlerinin belirlenmesi, eşgüdüm imkanı yaratacak bir platform benzeri çalışma sisteminin geliştirilmesi. STK’ların turizm alanındaki faaliyetleri konusunda kurum ve kuruluşlarla eşgüdüm içerisinde çalışması. Turizm bölümlerinden mezun olan öğrencilerin dahil olduğu bir sistem ile sektördeki iş ilanlarının paylaşılması. Özellikle kış aylarında Ilgaz Dağı Kayak bölgesine toplu taşıma imkanları sunulması. Karayollarında eksik ve deforme olmuş levha ve tabelaların tespit edilmesi. Turizm tanıtımında bir sistemin oluşturulması. Kastamonu’da etkinlik planlamasının yapılması. Restore edilen ve edilecek konakların hangi amaçla kullanılabileceklerinin tespit edilmesi. İlde farklı kurumlar tarafından turizm alanında verilen desteklerin tespit edilmesi, turizm işletmelerinin var olan desteklerden ne ölçüde faydalandıklarının tespit edilmesi, turizm faaliyetleri için kullanılan teşviklerin oranının belirlenmesi, hali hazırdaki teşviklerin turizm faaliyetleri için kullanılabilir olmasının çalışmalarının yapılması. Kastamonu yatırım ortamı avantajları konusunda potansiyel yatırımcıların belirlenerek, düzenli bilgilendirilmelerin yapılması.”