Türk Dünyası kentimizde kucaklaşıyor

Kastamonu, 2018’de “kültür başkentliği” unvanını taşıdığı Türk Dünyası’nı bu kez de üç gün sürecek kucaklaşma etkinliğiyle etkinlikle selamlıyor. Belediye’nin yeniden düzenleme kararı aldığı Türk Dünyası Günleri bugün başlıyor. Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşecek etkinliklere 28 ülke ve özerk bölgeden katılım bekleniyor.

Üç gün sürecek olan etkinlikler bugün saat 16.00’da Kışla Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürecek olan kortej yürüyüşüyle başlayacak. Kortej yürüyüşünün ardından dans gösterileri, Kaya Kuzucu konseri, toplu açılış töreni, drone ve mapping gösterileri, M. Sabit Karger konseri, Kafkas kartalları gösterisi ve İlyas Yalçıntaş konseri yer alacak.

1994’ten 2014’e kadar kesintisiz sürdürülen etkinlik, sonraki yıllarda sadece bir kez yapılabilmişti. Belediye Başkanı Galip Vidinlioğlu, Kastamonu’nun Türk kültürü açısından büyük bir öneme ve geçmişe sahip olduğunu belirtti ve “Kardeşlerin kucaklaşmasına ev sahipliği yapacağız” dedi.

Kardeşlerin buluşacağı bir programa ev sahipliği yapmaktan ötürü büyük mutluluk duyduğunu dile getiren Kastamonu Belediye Başkanı Op. Dr. Rahmi Galip Vidinlioğlu, “Bu denli geniş çapta bir buluşmayı ilk kez düzenlemenin heyecanını yaşıyoruz. Bizler farklı devletleriz ancak tek bir milletiz. Kardeşlerimizle Kastamonu’da kadim şehrimizde buluşacağımızdan dolayı büyük mutluluk duyuyoruz. Tüm hemşehrilerimi programlara davet ediyorum ve bekliyorum. Bir birinden güzel etkinliklerle kardeşlerimizle kaynaşalım ve birlikte olalım. Bugün başlayacak ve üç gün devam edecek etkinliklerimiz de bir birinden önemli sanatçılarımız da sahne alacak. Bu etkinlikler Kastamonu’ya çok yakışacak. İnşallah daha geniş katılımlılarını da yapacağız. Bunu hep birlikte başaracağız.” diye konuştu.