"Türk dünyası turizmde birlikte hareket etmeli"

Kırgızistan’da düzenlenen “Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu”nda konuşan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Seyit Aydın, Türk dünyası ülkelerinin birlikte hareket etmelerinin yeni hedefler ve yeni istikamete yönelmelere vesile olduğunu söyleyerek, Türk dünyası ülkelerinin güç birliği ve her alanda beraber hareket etme prensibinden asla taviz vermemesi gerektiğinin altını çizdi.

Kastamonu Üniversitesi, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi, Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi ve Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi tarafından düzenlenen “Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu” Kırgızistan’da Cengiz Aytmatov Kampüsü Kasım Tınıstanov Konferans Salonu’nda yapıldı.
İlk olarak 2015 yılında Kastamonu Üniversitesi Turizm Fakültesi ev sahipliğinde düzenlenen “Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu”, ikinci olarak 2016 yılında Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi’nde, üçüncü olarak ise Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu ev sahipliğinde yapılmıştı.
Sempozyumun açılış programına Kırgız Cumhuriyeti Kültür Enformasyon ve Turizm Bakan Yardımcısı Azamat Camankulov, Türkiye Cumhuriyeti Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Bişkek Temsilcisi Atınç Keskin, Türk Keneşi Türk Üniversiteler Birliği Başkanı ve Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, Kırgızistan-Manas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sebahattin Balcı, Kazakistan Dulati Taraz Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmetgali Sarıbekov, Kazakistan Yabancı Diller ve Mesleki Kariyer Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sabri Hizmetli, Kırgızistan-Manas Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Asılbek Kulmırzayev, Akademisyenler, Özel, Kamu ve Kuruluşlarından temsilciler ve öğrenciler katıldı.
3. Uluslararası Türk Dünyası Turizm Sempozyumu açılış töreninde konuşma yapan Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, “10-12 Nisan 2017 tarihleri arasında Kastamonu Üniversitesi olarak Milletlerarası Helal Turizm Kongresi yaptık. Birincisi 15 ülkeden iştirakle yapıldı. Kastamonu Üniversitesi olarak inşallah ikincisini de biz organize edeceğiz. Orada çok önemli bir karar alındı. Dünya Helal Turizm Birliği kurulacak. Dünya Helal Turizm Birliği’ni ikinci kongremizde birlikte kuracağız. Üçüncüsünü bugün icra etmek üzere başladığımız Türk Dünyası Turizm Sempozyumlarının da inşallah artık sahada da neticelerini göreceğiz. Turizm çeşitliliği bakımından, turizme öncelik etme bakımından, yeni fikirlerin doğması bakımından, her sahada inşallah akademisyenlerimizden ve sektörden gelenlerimizin fikirleri inşallah sahaya aksedecektir. “Türk Dünyası Turizm Platformu”nu da inşallah birlikte kurup faaliyete geçirirsek, bundan da memnun oluruz. Biz Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Özbekistan, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Türkiye olarak birlikte hareket etmek mecburiyetindeyiz” dedi.
Türk dünyası ülkelerinin birlikte hareket etmelerinin yeni hedefler ve yeni istikamete yönelmelere vesile olduğunu söyleyen Rektör Aydın, Türk Dünyası ülkelerinin güç birliği ve her alanda beraber hareket etme prensibinden asla taviz vermemesi gerektiğinin altını çizdi.
“Sizin için iyi ve güzel olan bizim için de iyi ve güzeldir. Size zararlı olan şey bize de zararlıdır. Biz her zaman sizler için can feda diyecek durumdayız. Bunu samimiyetle her sahada ortaya koyabiliyoruz. Elbette Türkiye hiçbir kardeşine zarar gelmesini istemez. Bununla hassasiyet içinde titremektedir. Bu manada üniversiteli olarak bizler de başta söylediğimiz gibi bu hususta üzerimize düşeni yapmak istiyoruz.” diyen Rektör Aydın, Orta Asya’dan Balkanlara kadar Türk coğrafyasının kadim medeniyetlerin beşiği olarak turizmde de hak ettiği yeri alması gerektiğini vurguladı.
Türkler ve müslümanlar üzerinde ezelden bu tarafa çok fazla oyun oynandığını da söyleyen Rektör Aydın, “Biliyorsunuz son olarak 15 Temmuz 2016’da Türkiye tarihinin en büyük ihaneti yıkım ve işgal hareketine de maruz kaldı. Çok şükür milletimiz topyekûn bu ihaneti bertaraf etti. Unutulmaması gereken bir hususu belirtmek isteriz ki: Bu ihanet ve işgal teşebbüsünde bulunan FETÖ terör teşkilatı 40 yıl Türkiye’de sevgi, hoşgörü ve güleryüzden bahsetti. Ama fırsat bulunca da millete karşı katliam yaptı. Bugün aynı şey siz kardeş ülkeler için de geçerlidir. Yine sevgi, hoşgörü temelli olduğunu söyleyen, yüzünüz gülen FETÖ uzantıları -ki Kırgızistan’da ismi Sebat’tır- fırsatını bulunca sizleri de çekinmeden, acımadan katledecektir. O yüzden tehlike büyümeden sizler de tedbiri alın ve bir an evvel hainleri içinizden atın. Biz sizin zarar görmenizi asla istemeyiz” dedi.