Türk Dünyasına ‘Başkent’ten selam

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’da etkinlikler nevruz ateşinin yakılmasıyla başladı.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, ““Bu sene irfan geleneğimizin önemli merkezlerinden birisi olan Kastamonu’da Şeyh Şabanı Veli’nin manevi gölgesi altında Nevruz Bayramını kutluyoruz. Her iki güzelliğe birden ev sahipliği yapıyor Kastamonu, bundan dolayı Kastamonuluları tebrik ediyorum” dedi.

 

2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilen Kastamonu’daki etkinlikler nevruz ateşinin yakılmasıyla birlikte başlatıldı.

Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Bakan Kurtulmuş, 2018 Türk Dünyası Kültür Başkenti Nevruz kutlamaları kapsamında Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, Orta Asya’dan günümüze kadar Nevruz Bayramı’nın kutlandığını söyledi.Kutlamalara Türk Dünyasından 18 farklı ülkenin temsilcileri de katıldı.

 

“Nevruz’u bu yıl irfan şehri

Kastamonu’da kutluyoruz

 

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen Nevruz Bayramı kutlamalarında konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, “Bu sene irfan geleneğimizin önemli merkezlerinden birisi olan Kastamonu’da Şeyh Şabanı Veli’nin manevi gölgesi altında Nevruz Bayramını kutluyoruz. Her iki güzelliğe birden ev sahipliği yapıyor Kastamonu, bundan dolayı Kastamonuluları tebrik ediyorum” dedi.

Nevruz’un binlerce yıldır çok geniş bir coğrafyada kutlanan bahar bayramı olarak yeniden hayatın canlanışı, toprağın canlanışının olduğunu söyleyen Bakan Kurtulmuş, “Orta Asya’da Balkanlara kadar Mezopotamya’dan Kafkaslara kadar birçok coğrafyada çok geniş bir bölgede canlı bir şekilde kutlanmaya devam ediyor” diye konuştu.

 

“18 farklı ülkeden katılım sağlandı

Kastamonu’da gerçekleştirilen Nevruz Bayramı kutlamalarına 18 farklı ülkeden katılımın olduğunu açıklayan Bakan Kurtulmuş, “Nevruz’un bize hatırlattığı üç temel unsur var. Birincisi, Nevruz yeniden doğuşu, yeniden dirilişi hepimize gösteren bu Dünyada da gösteren önemli bir bayramdır. Börtü böcekten ağaçlara kadar, kış ayları boyunca yok olduklarını öldüklerini, çekildiklerini zannettiklerimiz yaratılmış birçok özelliği yeniden dirilişidir, yeniden ortaya çıkışıdır. Bu aynı zamanda bize öbür tarafta yeniden diriliş olduğunu her yıl vurgulayarak hatırlatan önemli bir bayramdır. Nasıl geriye çekilmiş, uyumuş, yok olmuş ya da üstüörtülmüş olsun bahar geldiğinde her tomurcuk yeniden açar, bahar geldiğinde her toprak yeniden canlanır, yeşerir, bahar geldiğinde her ağaç yeniden filiz vermeye başlar. Bahar, Nevruz bizim için bir diriliş, bir uyanış yeniden kendimize geliştir” şeklinde konuştu.

 

“Nevruz, bir ve beraber

olmayı öğretiyor

Nevruz’un bir olmayı ve beraber olmayı öğrettiğine dikkat çeken Bakan Kurtulmuş, “İkincisi, Nevruz bize yeniden farklılığı, renkliliği, çeşitliliği, farklı farklı olmayı ama bütün bu farklı renklerle, bütün bu farklı desenlerle bir olmayı, beraber olmayı birlikte olmayı öğretiyor. Bahar geldiği zaman kışın hepsini aynı renkte gördüğümüz doğada, çiçeklerin renk renk açtığını, ağaçların filizlerinin, ağaçların çiçeklerinin rengarenk olduğunu ama hiçbir rengin bir diğeriyle uyumsuz, bir diğeri ile çelişki ve çatışma içerisinde olmadığını görüyoruz. Bu yönüyle bahar, bu yönüyle Nevruz bize insanlarında farklılıklarıyla, çeşitlilikleriyle aslında bir, beraber ve insanoğlu olduğunu ortaya koyuyor. Bizim atalarımızda tarih boyunca insanların farklılığını, çeşitliliğini bir zenginlik olarak görmüş. Hiç kimseyi ötekileştirmeden, hiç kimseyi farklılaştırmadan, hiç kimseyi karşı tarafa koymadan herkesi Allah’ın yarattığı kutsal bir yaratık olarak görmüş, her insanı hazreti insan olarak kabul etmiştir” ifadelerini kullandı.

 

“Yaratılan her şey

bir devinim içerisindedir

Kainatın ve insanların, yaratılan her şeyin bir devinim içerisinde olduğunu söyleyen Bakan Kurtulmuş, şöyle konuştu: “Nevruz’un bize öğrettiği üçüncü şey ise hayatın bir devinim ve gelişme üzerine oturduğu gerçeğidir. Kainat ve insanlar, yaratılan her şey bir devinim içerisindedir. Aynı hal üzeri duran hiçbir yaratık yoktur. Yaratılanların şekilleri değiştiği gibi Allah’ın ruh vererek, akıl vererek, vicdan ve vererek eşrefi mahlukat olarak ortaya koyduğu kainata getirdiği insanda sürekli değişim halindedir”

 

“Nevruz devinimi

gösteren önemli ders

Nevruzun dirilişin, canlanışın, yeniden ortaya çıkışın bize gösterildiği ders olarak öğretildiği baharın başlangıcı olduğunu vurgulayan Bakan Kurtulmuş, şunları söyledi: “Nevruz, farklılıklarıyla, renkleriyle, çeşitlilikleriyle ama bir ahenk içerisinde var olmanın bize öğretildiği bir bahar bayramıdır. Aynı şekilde Nevruz, Dünyaya gelen her şeyin ister insan isterse diğer mahlukat olsun yani yaratılan yani canlı olan her şeyin değiştiğini, geliştiğini, devinim içerisinde olduğunu öğreten, bilfiil gösteren önemli bir derstir. Nevruz’dan bu dersleri alarak ahengimizi, birliğimizi, dirliğimizi daha fazla arttıracağız. Nevruz’dan bu dersleri çıkartarak kainatla olan, tabiatla olan ilişkimizi daha kuvvetli bir şekilde kuracağız. Yaratılmış ne varsa her şeyi bir mirasımız olarak kabul edeceğiz. Çok daha güzel bir şekilde inşallah dostluğu, kardeşliği, paylaşmayı da Nevruz ile birlikte öğreneceğiz”

 

“Bütün Dünyaya barış,

huzur ve esenlikler diliyorum

Tüm Dünyaya Nevruz Kutlamaları çerçevesinde barış, huzur ve esenlikler dilediğini aktaran Bakan Kurtulmuş, şunları kaydetti: “Bu vesileyle Türk Dünyasının bütün ülkelerine barış, huzur ve esenlik diliyorum. Dünyada yaşayan 7,5 milyar insanın yaşadığı bütün ülkeler içinde barışı, huzuru, birlikte yaşamayı ve huzur içerisinde gelişmeyi temenni ediyorum. Ülkemiz içinde yeryüzünün en sıkıntılı bölgelerinden birisinde yaşayan ve ne yazık ki ileriye gitmesini önlemek için niceleri tarafından önü kesilen ülkemize de huzur, barış ve esenlik diliyorum. Bu ülkenin birlik ve barış içerisinde yaşaması, ileriye gitmesi daha da güçlenmesi için mücadele eden, gayret gösteren herkese Allah, çabalarında kolaylıklar versin diye temenni ve dualarımı iletiyorum.”

 

Kosova ekibinden Afrin

harekatına pankartlı destek

Konuşmaların ardından TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, semeni sunumu yaparak Nevruz duası etti. Daha sonra Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, beraberindeki heyetle birlikte Nevruz ateşini yaktı ve üzerinden atladı. Bakan Kurtulmuş, örsün üzerinde demirde dövdükten sonra yumurta kırdı.

Ardından Alaslama (Geleneksel Dua Töreni) yapıldı ve devamında Azerbaycan Devlet Sanatçısı Azerin, Nevruz konulu türkü seslendirdi. Büyük katılımın sağlandığı Nevruz Kutlamalarına katılan 18 Türk Dünyası ülkeleri, ülkelerine özgü halk oyunlarını sergiledi. Halkoyunları gösterileri esnasında Kosova’dan kutlamalara katılan halk oyunları ekibi, sahneye üzerinde Türkçe yazılı zeytin dalı resimlerinin bulunduğu ‘Seninleyiz Türkiye’ yazılı pankartla çıktı. Kosova’nın TSK’nın Afrin’de yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatına destek vermesi, katılımcılar tarafından büyük alkış topladı. Ülkelerin sanatsal gösterilerinin ardından Bakan Kurtulmuş, Cumhuriyet Meydanı etrafında açılan hediyelik eşya, milli yemekler ve el sanatları ustalarının açtığı stantları gezdi. Daha sonra Bakan Kurtulmuş, beraberindekilerle birlikte milli kıyafetler, bayrak ve dövizlerle birlikte Cumhuriyet Meydanından Kışla Parkana kadar kortej yürüyüşü gerçekleştirdi. Yürüyüş esnasında vatandaşlar, sevgi gösterilerinde bulundu. Buna karşılık olarak Bakan Kurtulmuş, vatandaşları selamladı.

Ayrıca törene katılan davetlilere siyez bulguru ve yöresel ürünler ikram edildi. Bakan Kurtulmuş, burada vatandaşlara fidan da dağıttı.