“Türk kadını için şeref günü”

İlk Türk Kadın Mitingi'nin 96. Yıldönümü kutlandı

 

 

Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu Başkanı Ferhan Çelen, “Kastamonu kadınlarının kültür seviyelerinin yüksekliği de İlk Türk Kadın Mitingi’nin yapıldığı Kastamonu’da kendini göstermiştir.Bu yıl Kastamonu’da yapılan ilk kadın mitinginin 96. yıldönümüdür. Bu gün Kastamonulu hanımlar için olduğu kadar ülkemiz kadınları açısından da bir şeref günüdür” dedi.

İlk Türk Kadın Mitingi’nin 96. yıldönümü dün Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önünde düzenlenen törenle kutlandı.

Düzenlenen programda Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu Kutlama Komitesine bağlı, Kastamonu 10 Aralık Kadın Platformu Derneği, AK Parti Kadın Kolları Başkanlığı, MHP Kadın Kolları Başkanlığı, Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Polis Eşleri Yardımlaşma Derneği, Türk Anneler Derneği, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nce Anıt önüne çelenk konuldu.

Ardından Belediye Başkanlığı bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.

Sunuculuğunu Türk Basın Birliği Başkanı Ferhan Çapraz’ın yaptığı programda konuşan 10 Aralık Kadın Platformu Başkanı Ferhan Çelen, bu onurlu eylemin hangi şartlarda ve nasıl gerçekleştiğini hatırlattı ve “Kastamonu Kadınlar açısından çok önemli gördüğümüzbir konu, en zor şartlar altında onların düzenledikleri Kadınlar Mitingidir. Miting sonrası da dikkatimizi çeken en büyük nokta hanımların bu tür bir faaliyete katılmakta gösterdikleri azim ve kararlılıklarıdır. Kastamonu kadınlarının kültür seviyelerinin yüksekliği de bu mitingde kendini göstermiştir. Bugün Kastamonulu hanımlar için olduğu kadar ülkemiz kadınları açısından da bir şeref günüdür” dedi.

Düzenlenen törene Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın eşi Nebahat Babaş, İl Emniyet Müdürü Mustafa Yoldan’ın eşi Fatmagül Yoldan, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Yüksel Özbay, MHP Kadın Kolları Başkanı Fazilet Değer, Kastamonu Kadın Dernekleri Başkan ve Yöneticileri, Cide Kadın Platformu Başkan ve Yöneticileri, KASGEG Başkanı Zafer Küçükşabanoğlu da katıldı.

Kastamonu Genç Girişimciler Derneği (KASGEG) Başkanlığı tarafından 96 yıla özel olarak üzerinde “Kadının sesinin, dünyaya yankılandığı tarih” yazılı bin adet magnet, törene katılanlara dağıtıldı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programın ardından Gölköy Yaşam Resort’ta katılımcılara yemek verildi. CM