Türk Sağlık-Sen’den döner sermaye çığlığı; “Sabır taşı çatladı”

Türk Sağlık-Sen, üyelerinin döner sermaye konusundaki mağduriyetini basın açıklamasıyla seslendirdi.

Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu, “Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapınız. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz” dedi.

Türk Sağlık-Sen, üyelerinin döner sermaye konusundaki mağduriyetini basın açıklamasıyla seslendirdi.

Sendikanın Kastamonu Şubesi yönetimi ve üyeleri, dün Devlet Hastanesi önünde yaptıkları basın açıklamasında “Emeğine ve Ekmeğine Sahip Çık” mesajı verdiler.

Şube Başkanı Cengiz Büyükkapucu,basın açıklamasında,“Ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret yoktur. Dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Aşırı iş yükü bulunan ve çalışanların fedakârca hizmet yürüttüğü sağlık kurumlarımızda ne yazık ki iş döner sermayeye gelince önümüze kocaman bir sıfır rakamı konmaktadır. Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile sağlık çalışanı kalmamıştır. Herkes muzdarip ve şikâyetçidir. Sağlık yöneticileri de çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdardır. Ama vurdumduymazlık devam etmektedir ”dedi.

Cengiz Büyükkapucu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Çalışanların 5 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla aramaları durumun vahametini de açıkça göstermektedir. Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK’e teslim etmiştik.Her iki kurumun yöneticilerine de bu durumu defalarca anlattık.Yaklaşık 1 yıl önce Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci’nin Sayın Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmede Bakan bey yönetmelik değişikliği yapacaklarını bunun için çalışmalara başladıklarını açıklamışlardı. Aradan geçen sürede ne yazık ki hâlâ bir somut adım atılmamıştır.

Eskiler ‘et-tekraru ahsen velev kane yüz seksen’ demişler yani 180 kerede olsa tekrar etmek güzeldir. Biz döner sermayeler ile ilgili sorunlara değil 180, 1800 kez dikkat çektik. Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor.Bugün çalışanın sesini bir kez daha duyurmak ve döner sermaye taleplerimizi yüksek perdeden aktarmak için alanlara çıktık.

Öncelikle ifade etmek isteriz ki; Döner sermayede bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken en temel alınacak husus, çalışanın sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet teslim edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır. Her zaman söylüyoruz ya adalet liyakat, adalet yoksa bir yerde işleyişin iyi yürümesi mümkün değildir.Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Çalışanın alın terinin kurumlarınfinansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalıdır. Az önce dedik ya;liyakat olmazsa ekonomi iyi yönetilemez bu durumun mağduru da çalışanlar olur.

Döner sermayeler yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir. Taban ücretleri arttırılmalıdır. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir.

Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerimize bağlı hastanelerde görev yapan fedakâr çalışanlar da sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler. Üniversite Hastanelerinin ekonomisi çökmüş çark dönmez hale gelmiştir. Önünde bulunduğumuz Hastanemizin Afiliasyon sistemine geçmesi planlanıyor tabii ki hasta sevklerinin sonlanması veya azalması için geçilmesinde fayda var; Lakin bu sisteme uygun döner sermaye yönetmeliği de bir an önce yürürlüğe girsin ki bir çok il de olduğu gibi bu sistemden yoğun bir şekilde emek sarfeden çalışanlar mağdur olmasın, Yöneticilere sesleniyoruz;Döner sermayelerde yaşadıkları gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntıda, evindeki huzursuzluk ta vebal sizindir. Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız. Sesimize kulak veriniz.Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapınız. Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir. Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız. Ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz. Her mağduriyette olduğu gibi dönerler dönmeye başlayıncaya kadar mücadelemiz devam edecektir. ”

 

Cengiz MUHZİROĞLU