Türkiye unutmadı, unutmayacak

  • Yarın, FETÖ’cülerin cumhuriyete ve demokrasiye yönelik kanlı darbe girişimine karşı duran vatandaşlar ile Silahlı Kuvvetler ve Emniyet’in “asli” unsurlarınca geçit verilmeyişinin ikinci yılı. 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla hazırlanan anma programı yarın Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek.
  • Cumhuriyet Meydanı’ndaki program öncesinde ilk olarak saat 19.15’te Kışla Parkı’ndan meydana kadar Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirilecek.

 

15 Temmuz hain darbe girişiminin bertaraf edilmesinin üzerinden iki yıl geçti. Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından yapılmak istenen darbe, sokaklara dökülen vatansever vatandaşlar ile Silahlı Kuvvetler ve Emniyet’in “asli” unsurlarınca tarafından bertaraf edilmişti.

Darbe kalkışmasında şehit olan vatandaşları anmak ve ülkenin milli birlik ve beraberliğini pekiştirmek adına düzenlenen 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri çerçevesinde, yarın Cumhuriyet Meydanı’nda anma programı düzenlenecek.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki program öncesinde yarın ilk olarak saat 19.15’te Kışla Parkı’ndan meydana kadar Milli Birlik Yürüyüşü gerçekleştirilecek. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ise Kuran-ı Kerim tilaveti okunacak. 15 Temmuz gazisi Caner Dalkalı da o gece yaşadıklarını ve yaşananları anlatacak. Protokol konuşmalarının ardından ise kahramanlık türküleri söylenecek ve ülke genelinde yapılacak olan ortak TV yayını gerçekleştirilecek.

Saatler geceyarısını gösterdiğinde ise iki yıl önce 15 Temmuz gecesi ilk salanın okunduğu saat olan 00.13’te tüm camilerde kandiller yakılacak ve sala okunacak. Sabah namazına kadar da kurulan dev ekranlardan film gösterimleri olacak.

FENER ALAYI

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü anma etkinlikleri kapsamında “Fener Alayı” yürüyüşü yapıldı. Kışla Parkı’nda toplanan protokol, vatandaşlar ve İl Jandarma Komutanlığına bağılı askerler ellerindeki fener ve Türk bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Yürüyüşün ardından sinevizyon gösterisi izlendi.

Vali Yaşar Karadeniz, yaptığı konuşmada, etkinliklerin sürdüğünü belirterek şunları söyledi:

“15 Temmuz Şehitlerini Anma ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında bir takım etkinlikler planlandı. Bu etkinliklerden ilki fotoğraf sergisi ile Cumhuriyet Meydanı’nda başladı. Spor müsabakaları yapılıyor. Bugün de yürüyüşümüzü gerçekleştirdik. Bu etkinliklerimiz 15 Temmuz’a kadar devam edecek. En görkemli bir şekilde de 15 Temmuz ve akabinde de 16 Temmuz’da burada anma programını gerçekleştireceğiz. Allah bu millete bir daha 15 Temmuzları yaşatmasın.”

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2’nci yıldönümü. Yine Cumhuriyet Meydanı’nda çok değerli asil hemşerilerimizle beraberiz. Bu halk diyor ki; hiçbir zaman vatanımızdan, toprağımızdan, bayrağımızdan, insanımızdan vazgeçmeyiz. Bu haltaki sevgi, bu fedakarlık bu vatan sevgisi olduğu sürece bu meydanlar hiçbir zaman boş kalmaz. Hainler de hiçbir zaman bu meydanlarda bu topraklarda barınamaz. Çünkü bin yıldır bu toprakları biz kanla besliyoruz. Kanımızla elimizde tutuyoruz. Tutmaya da devam edeceğiz. Şunu bilsinler ki bin yıllık geleneği olan, bin yıllık devlet olan, yaklaşık 700 yıl dünyada hüküm süren bir imparatorluğun varisleriyiz. Hiç kimse sanmasın ki 3-5 çapulcunun girişimiyle bu devlet yıkılamaz. Ve hiçbir zaman da bu millet devletini yıktırmaz. Onun için de bugün 15 Temmuz’un ikinci sene-i devriyesinde vatandaşlarımızla beraberiz. Güzel programlarımız var. Bugünün önemine binaen yapılacak programlar, yapılacak etkinliklerle halkımızla birlik ve bütünlük içerisindeyiz. Belediye olarak biz de bu hain darbe gününü hiçbir zaman unutmayan halkımıza, sivil toplum kuruluşlarımıza ikramlarda bulunuyoruz. Birlik ve bütünlüğümüzü sağlayacak şekilde ikramlarımızı da sürdürüyoruz. Etkinliklerimiz 1 hafta boyunca Cumhuriyet Meydanı’nda devam edecek. Halkımızın yoğun ilgisi var. Halkımızın bu kalkışmaya yoğun bir öfkesi var. O nedenle halkımızın bu birlik ve beraberliğini korumaya devam ediyoruz. Allah bize bir daha böyle hainleri, böyle hain darbeleri göstermesin. Bunu yapanları da başımızdan defetsin.”

Programın devamında, Vali Yaşar Karadeniz, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ve İl Jandarma Komutanı Albay Metin Özbek tarafından vatandaşlara pilav ikram edildi.