Türkiye yasta

Pençe Kartal-2 Harekat bölgesinde yer alan Gara'da terör örgütü PKK tarafından alıkonularak şehit edilen Muhammet Salih Kanca'nın (38) cenazesi, askeri uçakla memleketi Samsun'a getirildi. ( Recep Bilek - Anadolu Ajansı )

TSK tarafından Kuzey Irak’ta gerçekleştirilen Kartal-Pençe-2 Harekatında, Gara bölgesinde PKK’lı teröristler tarafından şehit edilen 13 asker, polis ve sivil vatandaşımızın naaşlarına ulaşıldığı haberi Türkiye’yi yasa boğdu.

12 şehidimizin ailelerine teslim edilen naaşları memleketlerinde düzenlenen törenlerle gözyaşları arasında toprağa verildi. 1 şehidimizin kimlik tespiti ise halen devam ediyor.

Malatya Valisi Aydın Baruş, tarafından isimleri açıklanan şehitlerimiz; Uzman Çavuş Hüseyin Sarı, Polis Memuru Sedat Yabalak, Jandarma Astsubay Semih Özbek, Polis Memuru Vedat Kaya, Jandarma er Süleyman Sungur, Uzman erbaş Mevlit Kahveci, Topçu er Müslüm Altıntaş, Er Adil Kabaklı, sivil Aydın Köse, sivil Muhammet Salih Kanca, Uzman Çavuş Ümit Gıcır.

Vali Baruş, yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

Malatya Adli Tıp Kurumu’nda Cumhuriyet Savcısı ve adli Tıp uzmanları tarafından yapılan otopsilerin sonuçlarına göre evlatlarımızın yakın mesafeden ateş edilmek suretiyle 12’sinin baş bölgesinde birinin ise göğüs bölgesinde mermi giriş çıkışı olduğu tespit edilmiştir.

Terör örgütünün evlatlarımızın bombalı saldırı sonucunda şehit olduğuna yönelik söylentileri tamamen yalan ve alçakça bir provokasyondur. Şehitlerimizin aileleri de ilimize intikal halinde olup evlatlarının naaşlarını görgüleri başsavcılık tarafından kendilerine bizzat yaptırılacaktır. Evlatlarımızı şehit eden PKK terör örgütü mensubu 48 terörist etkisiz hale getirilerek şehitlerimizin kanı yerde bırakılmamıştır. PKK terör örgütü ile mücadelemiz amansız bir şekilde devam edecektir. Şehit olan evlatlarımıza Cenab-ı Hakk’tan sonsuz rahmet, ailelerimize aziz milletimize baş sağlığı diliyorum. Başımız sağ olsun. Uğurlama törenlerimiz Malatya’dan yapılacak.”

Milli Savunma Bakanlığı, Irak’ın kuzeyinde PKK tarafından katledilen asker ve polisler için başsağlığı mesajı yayınladı. Bakanlığın sosyal medya hesabından yapılan paylaşımda, “Irak kuzeyi Gara’da şehit düşen kahraman silah arkadaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına başsağlığı dileriz. Sizi toprağa değil yüreğimize gömdük” ifadeleri kullanıldı.